Sağlık

CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Emilija Manevska/Getty Images
  • CDC’den yeni bir rapor, iki bebeğin yakın zamanda Cronobacter sakazakii bakterisi ile enfekte olduğunu buldu.
  • C. sakazakii, küçük bebeklerde ciddi ve sıklıkla ölümcül menenjit ve sepsise neden olan, nadir fakat bazen yaşamı tehdit eden bir hastalıktır.
  • Bakteriler bebek mamasında ve tamamen temizlenmemiş göğüs pompası bileşenlerinde bulunmuştur.

yeni rapor Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, iki bebeğin nadir fakat bazen yaşamı tehdit eden bir bakteri olan Cronobacter sakazakii ile enfekte olduğunu buldu.

İlk rapor, bir bebeğin mamayla beslenmesinden sonra Eylül 2021’de geldi. CDC, formülü kapsamlı bir şekilde test etti ve tozun dahil edilmediğini ve kontaminasyonun kaşık veya başka bir araçtan geldiğinden şüphelenildiğini buldu. Hastaneye yatırıldıktan ve IV antibiyotik verildikten sonra çocuk tamamen iyileşti.

Şubat 2022’de başka bir bebek bu bakteri ile enfekte oldu ve enfeksiyon başladıktan 13 gün sonra öldü. Kirlenmiş emzirme ekipmanının muhtemel suçlu olduğuna inanılıyor.

Cronobacter sakazakii nedir?

C. sakazakii, nadir görülen ancak bazen yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. HKM.

Bu bakteri çok küçükleri, özellikle prematüre bebekleri enfekte etme eğilimindedir.

Ve bu enfeksiyon antibiyotiklerle tedavi edilebilirken, Ölüm Altta yatan risk faktörleri ve komplikasyonlar nedeniyle menenjit gelişenlerin yaklaşık %40’ında görülür.

ABD’ye göre Gıda ve ilaç yönetimiBu bakteri çevrede doğal olarak bulunur ve neredeyse “her yüzeyde bulunabilir ve özellikle toz bebek maması, süt tozu, bitki çayları ve nişastalar gibi kuru gıdalarda hayatta kalma konusunda iyidir”.

Bu ciddi komplikasyonlara rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl tahminen yalnızca 18 istilacı C. sakazakii vakası meydana gelmektedir ve bunların çoğu bebek maması ürünleri ve ekipmanlarının kontaminasyonundan kaynaklanmaktadır.

OKU  Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Bu bakteri ciddi hasara neden olabilse de Dr. Vanderbilt, Tennessee’deki Monroe Carell Jr. Çocuk Hastanesi’nde yenidoğan gündüz bakımı müdürü ve Akademik Genel Pediatri doçenti Anna Morad: “Bunun sıradan bir enfeksiyon olmadığını kabul etmek önemlidir.”

Morad, Healthline’a “Daha büyük çocuklarda ve sağlıklı yetişkinlerde hastalığa neden olmaz, ancak tipik olarak 3 aylıktan küçük küçük bebeklerde veya bağışıklık sistemi zayıf olanlarda hastalığa neden olabilir” dedi.

Bebeklerde semptomlar nasıl anlaşılır?

Küçük çocuklar genellikle bu bakterilerden etkilendiklerinden, tespit edilmesi bazen zor olabilir.

Pek çok semptom kötü beslenme alışkanlıkları, aşırı ağlama, ateş ve hatta düşük enerji ile başlar. Daha ciddi vakalarda, bazı bebeklerde nöbetler de gelişebilir ve bu bakteriler beyne ve omurilikteki sıvıya bulaşabilir.

Önceki formül hatırlamalarıyla ilgili bakteriler

Şu anda bu son vakalarda hangi marka bebek maması veya emzirme formülünün özel olarak yer aldığına dair herhangi bir rapor bulunmamakla birlikte, Abbott Nutrition’ın 2022’de bebek maması fabrikasının kapanmasına neden olan bakteri aynı bakterilerdir.

C. sakazakii pek çok hizmetle yaşamını sürdürebildiği için, yıkamamak suretiyle ellerden fabrikalara veya evlere, hatta ayakkabı tabanlarına kolayca bulaşabilmektedir.

C. sakazakii’nin, tozun kontamine bir yüzeye temas etmesi veya formülü yapmak için tartışmalı bileşenler kullanılması durumunda fabrikalardaki formül tozlarına girebileceğine inanılmaktadır. Evde şişelerin, mutfak gereçlerinin veya diğer göğüs pompası aksesuarlarının yetersiz sterilizasyonu, yetersiz el yıkama ve mamayı karıştırmak için kullanılan kirli su enfeksiyon kaynakları olabilir.

Önleme, enfeksiyon riskini en aza indirmenin anahtarıdır. CDC, iki aylıktan küçük olanlar, erken doğanlar veya bağışıklık sistemi zayıf olanlar için bir formül kullanılmasını önerir.

Bakterilerden nasıl kaçınılır?

Dahil olmak üzere enfeksiyonu önlemek için evde ek adımlar atılabilir. kaynayan su en az 158°F’ye kadar, soğumaya bırakın ve ardından toz formülle karıştırmak için kullanın.

OKU  Tip 2 diyabetli kişiler şekerli içeceklerden kaçınırlarsa daha uzun yaşayabilirler

“Yaygın varlığı nedeniyle C sakazakii çevrede, bebeklerin bakıcıları güvenli hijyen, hazırlık ve saklama uygulamalarını takip etmeli ve bebekleri enfeksiyondan koruma adımlarını öğrenmelidir” dedi. HKM Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporunda söyledi.

Morad, ebeveynlere bu bakterilerin “göğüs pompası parçalarında ve şişelerinde bulunabileceğini, bu nedenle bunları da dikkatlice temizlemenin yine de önemli olduğunu” hatırlatıyor.

Biberon, süt veya yemek hazırlamadan önce elleri sabun ve suyla yıkamak da bulaşmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Piyasada birçok temizlik ürünü varken en azından alkol bazlı el dezenfektanı kullanmalısınız. %60 alkol alternatif olarak da kullanılabilir.

Morad, bu bakteri bebeklerde ciddi hastalıklara neden olabilirken, “Ebeveynler mamalarını hazırlarken dikkatli olmalı, ancak bu enfeksiyon nadir olduğu için aşırı endişelenmemeli” diyor.

Kapsamlı el yıkama ve temizleme teknikleri ile ebeveynler, özellikle çocukları küçükken veya bağışıklık sistemleri zayıfsa, bu bakterilerden güvenli bir şekilde kaçınabilir.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Tıp Doktorları Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. onu aşağıda bulabilirsiniz RajivBahlMD.com.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

Sağlık

Strep A Vakaları Bu Yıl Dramatik Bir Şekilde Arttı: Bildiklerimiz

Sağlık

CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir