Sağlık

Tuttuğunuz takım için tezahürat yapmak neden ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir?

Tuttuğunuz takım için tezahürat yapmak neden ruh sağlığınıza da fayda sağlayabilir?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, sporseverlerin sporsever olmayanlara göre daha az depresif ve yalnız olduklarını gösteriyor. Thomas Barwick/Getty Images
  • Taraftar olmak, bir aidiyet ve topluluk duygusu sağlayabilir.
  • Spor hayranları tarafından hazırlanan yeni bir kitap, Amerikalıların %61’inin yalnız olduğunu bildirirken, taraftar olmayanların taraftarlardan daha yalnız olduğunu ortaya çıkardı.
  • İster spor, müzik, cosplay, çizgi roman, video oyunları veya daha fazlası olsun, fandom topluluğunuzu bulmak zihinsel sağlığınızı iyileştirebilir.

Takımınızın formasını giymek, arkadaşlarınızı maçı izlemeye davet etmek, birlikte televizyona tezahürat yapmak ve bağırmak – sporseverler arasındaki bağ inkar edilemez.

“[Sports] her yerde bulunan bir bağlantı komisyoncusu. Spor, insanları bir araya getirme sebebi, o kısa mesajı gönderme sebebi, ebeveynlerinizi kontrol etme sebebi vb. Spor, ilişkileri bağlar ve güçlendirir; Hayranların Daha Fazla Arkadaşı Var’ın ortak yazarı David Sikorjak, Healthline’a verdiği demeçte, sosyal etkileşimleri kolaylaştırıyorlar.

Ancak spor da daha fazlası olabilir.

Sikorjak, “Sizin için iyi, başkaları için iyi ve toplum için iyi.” Dedi.

Araştırmacılar fandomun etkisini nasıl ölçtü?

Fox Sports kıdemli başkan yardımcısı Ben Valenta ile birlikte yazdığı kitapta yazarlar, fandomun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yalnızlık salgınını hafifletme potansiyeline sahip sosyal bir fayda olduğunu savunuyorlar.

Yazarlar, spor taraftarlarının bir dereceye kadar aidiyet deneyimlediğinden şüphelenirken, beklediklerinden daha izole, daha kutuplaşmış bir nüfus buldukları için şaşırdılar ve araştırma yoluyla fandomun daha anlamlı ve güçlü faydalar sağlayabileceğini keşfettiler.

Örneğin, Amerikalıların %61’i yalnızlık bildirirken, hayran olmayanların hayranlardan daha yalnız olabileceğini buldular.

Bu fikri keşfetmek için test edilebilir bir hipotez geliştirdik: Eğer spor tutkunları toplulukla ilgiliyse, o zaman daha ilgili hayranların, taraftar olmayan/daha az ilgili hayranlardan daha fazla arkadaşı vardır. Sikorjak, “Ve on binlerce Amerikalının katıldığı çok sayıda anketle bunu kanıtladık” dedi.

Valenta, hayranların daha fazla arkadaşı olursa kendilerini daha az yalnız hissedeceklerini de sözlerine ekledi. Yazarlar bu ifadeyi, öznel yalnızlık duygularının yanı sıra sosyal izolasyon duygularını ölçmek için tasarlanmış 20 puanlık bir ölçek olan UCLA Yalnızlık Ölçeği ile test ettiler.

Hayranlığın yalnızlık üzerindeki etkisi

Hayranlığın yalnızlığa nasıl yardımcı olduğunu anlamak için Valenta, iki değişkenin olduğu pozitif bir geri bildirim döngüsü olan bir fan çarkı hakkında düşünmemizi söyledi: X ve Y.

X, Y’yi etkiler ve Y de X’i etkileyerek momentumu koruyan ve enerji üreten pozitif bir geri besleme döngüsü yaratır.

OKU  Çocuklarda Kötü Beyin Sağlığına Bağlı Obezite: Ebeveynler Ne Yapabilir?

“Aslında fandomunuza yaslanırsınız, fan aktivitelerine katılırsınız, bir fan olarak ilişki kurarsınız; bu, bu örnekteki X’tir. Valenta, Healthline’a verdiği demeçte, bu da sizi daha fazla hayran etkinliğine ve daha fazla hayran katılımına teşvik eden ve ancak o zaman daha fazla sosyal etkileşime yol açan Y değişkeni olan sosyal etkileşimlerin olumlu geri bildirimlerini yaratır. “Dönmeye başladığında, devralır.”

Kitabın bulguları, spor fandomunun kişinin hayatında daha fazla aidiyet yaratabileceğini gösteriyor.

“Ve bu hemen gelmeyebilir, ancak fantezi futbol liglerinize katıldıkça, arkadaşlarınızla maçlara çıktıkça, ailenizi maça davet ettikçe, hayatınızda daha fazla aidiyet hissetmeye başlayacaksınız.” dedi.

Keşfettikleri diğer önemli içgörüler şunları içerir:

  • Sporseverler ne kadar ilgiliyse aile bağları da o kadar güçlü oluyor.
  • Hayranlar, kariyerlerinden ve ilişkilerinden daha fazla memnuniyet bildiriyor
  • Hayranların oy verme ve kültürel kurumlara daha fazla güvenme olasılığı daha yüksektir
  • Hayranlar, mutluluk ve minnettarlık duygularını bildirme eğilimindedir
  • Hayranlık, kimlik karmaşıklığını artırır ve bakış açılarını genişletir

Diğer fandom türleri de aidiyet yaratabilir

Sporla ilgilenmeyen ancak cosplay, kongreler, çizgi romanlar, filmler, video oyunları ve daha fazlası gibi diğer eğlence türlerinde hayran kitleleri bulanlar için, DePaul Üniversitesi’nde medya ve sinema çalışmaları profesörü olan Paul Booth PhD, her zaman yine de benzer aidiyet ve topluluk duyguları biçebilir.

“Bir grubun parçası olmak, insanların zihinsel sağlığımızın önemli bir bileşeni olan bağlı hissetmelerine yardımcı olur. Çok yalnız olmadığınızda, daha olumlu bir ruh sağlığına sahip olma eğilimindesiniz” dedi. “Hayranlık, kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olmakla ilgilidir. Bir bakıma, aynı zamanda önemli hissetmekle de ilgilidir.”

Son on yılda hayranlar, sosyal medya aracılığıyla medya ortamının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve onlara yapımcılarla konuşma, kararları etkileme ve bazı durumlarda sektörde iş bulma olanağı sağladı.

“[And] Belki bir şekilde insanların kendilerini üretken hissetmelerine yardımcı olur” dedi.

Bir şeyi seven ve ona duygusal olarak tepki veren bir hayran ile bu yakınlığı bir grup insanla paylaşan bir hayran kitlesi arasında ayrım yapıyor. Ayrıca, fandomun genellikle daha geniş bir hayran çevresi içinde daha küçük bir grup olduğunu da sözlerine ekledi.

“Star Trek veya Marvel için fandom yok; Booth, genel olarak farklı görünen pek çok küçük fandom nişi,” dedi.

OKU  Tip 2 diyabet ilacı semaglutid (Ozempic, Wegovy) gençlerin kilo vermesine yardımcı olabilir

İnternet, daha fazla insanın çeşitli fandomların parçası olmasına izin verdi. Ancak Booth, bazı fandom gruplarının zehirli olabileceğini belirtiyor.

“Çok kızgın ve kadın düşmanı olabilirler, bir bakıma ırkçı olabilirler ve hayranlar böyle bir grupta hoş karşılanmayabilirler” dedi.

Spor fandomu, diğer fandom türlerinden daha fazla kabul görmektedir.

Valenta, çeşitli ortak çıkarların bir ilişkiyi sağlamlaştırıp güçlendirebileceğini kabul ediyor ve herhangi bir biçimde sağlıklı bağlantıyı teşvik ediyor.

Ancak, sporun bağlantı kurmak için benzersiz bir konuma sahip olduğuna inanıyor.

“Spor, hayata dair tartışmalara açılan kapıdır. Evet, oyunun içinde ve dışında hakkında konuşacaksınız ve bu kendi başına iyi ama sporla kurulan bağın güçlenmesiyle daha derin ve anlamlı konuşmalar için fırsatlar var” dedi.

Booth, diğer fandom biçimlerinde durumun böyle olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, sporun topluluk odaklı olduğuna dikkat çekti, bu nedenle insanlar içinde yaşadıkları, okula gittikleri veya bir tür bağlantı kurdukları spor takımlarının hayranı olma eğilimindeler. Bunun medya fandomunda genellikle böyle olmadığını söyledi.

“Ayrıca, sporseverler sadece kendi takımlarının taraftarı değil, aynı zamanda diğer takımların taraftarı olma eğilimindedirler. Booth, Chicago Bears’a bağlılığınızı veya hayranlığınızı göstermenin bir parçası da Packers karşıtı bir taraftar olmaktır,” dedi.

Bu, medya fandomunda biraz gündeme gelse de, o kadar da güçlü bir gereklilik değil, diye ekledi.

“Uzay Yolu ve Yıldız Savaşları hayranı olabilirim; Booth, “Birbirlerine karşı çekiliyor gibi değiller” dedi.

Spor fandomu ile diğer fandom türleri arasında bulduğu en büyük fark, kültürümüzde sporun kolayca fandom olarak kabul edilirken medya fandomunun kabul edilmemesidir.

Örneğin, insanların sokakta takım forması giymesi veya birisinin maç izlemek için sosyal bir geziyi kaçırdığını söylemesi tuhaf karşılanmaz.

Kablolu yayın paketi için ödeme yaptığınızda, ödediğinizin bir kısmı, iptal etme seçeneği olmadan spora erişimdir.

“Tüm hayranlar benzer bir duygu ve yakınlık uyandırsa da, ‘Dışarı çıkamam, evde kalıp Doctor Who’nun son bölümünü izlemeliyim’ dersem insanlar bunu kabul etmez. Star Trek tişörtlerimle dolaştığımda insanlar bana komik bakabilir. Booth, kablolu yayına abone olan herkesin bilimkurgu ağını finanse etmeye yardımcı olacağı fikri çok saçma ve bu, kültürümüzün bu şeylere değer vermediği gerçeğini gösteriyor” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir