Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, kızarmış yiyecekler yemenin depresyon ve anksiyete riskinizi artırabileceğini gösteriyor. Westend61/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, kızarmış yiyeceklerin sık tüketilmesi ile daha yüksek anksiyete ve depresyon insidansı arasında bir bağlantı bulmuştur.
  • Çalışma, kızarmış yiyeceklerin, özellikle patates kızartmasının düzenli tüketiminin sırasıyla %12 ve %7 daha yüksek anksiyete ve depresyon riski ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.
  • Uzmanlar bunun bağırsaklarda bir bozulma, iltihaplanmada artış ve lipit metabolizmasında bozulma gibi birçok nedenden kaynaklandığını söylüyor.
  • Kızarmış yiyecek alımınızı azaltmak için, yiyeceklerinizi kaynatmayı, haşlamayı veya ızgara yapmayı deneyebilirsiniz.

“Ne yersen osun” sözünü muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Ve belki de, ifadeden de anlaşılacağı gibi, iyi beslenmediğinizde şişkin, halsiz ve yorgun hissettiğinizi fark etmişsinizdir.

Yeni araştırmalar, yediklerimizin bizi sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da etkileyebileceğini gösteriyor. Daha spesifik olarak, Washington Üniversitesi’ndeki St. Louis Tıp Okulu’nda yürütülen yeni bir araştırma, kızarmış yiyeceklerin – özellikle kızarmış patateslerin – tüketiminde yüksek bir diyetin artan kaygı ve depresyon vakalarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Çalışma nasıl yürütüldü?

Çalışma 140.728 kişiyi içeriyordu ve düzenli olarak kızarmış gıda tüketiminin anksiyete ve depresyon riskini sırasıyla %12 ve %7 oranında artırdığını buldu.

Araştırmacılar, kızarmış yiyeceklerin sık tüketilmesinin, kızarmış yiyeceklerdeki bilinen bir kirletici madde nedeniyle “daha yüksek kaygı ve depresyon riski ile güçlü bir şekilde ilişkili” olduğu sonucuna varıyorlar. akrilamid.

Bu kirleticinin, ruh sağlığını etkileyebilecek nöroinflamasyonu ve dislipidemiyi tetiklediği gösterilmiştir.

Bu sonuçlar, kızarmış yemek sevenler için hayal kırıklığı yaratsa da, aynı zamanda bir umut ışığı da sunuyor. Yediklerimize daha dikkat ederek, bazı duygudurum bozuklukları riskimizi azaltmaya yardımcı olabiliriz.

Yemek ve ruh hali arasındaki bağlantı

“Yiyecek ve ruh hali arasındaki bağlantı bazen bildirilenden çok daha karmaşık. Bununla birlikte, koruma sağladığı görülen diyet kalıpları kesinlikle var” diyor.

Rohini, “Bu çalışmanın sonuçları beklentilerimizle uyumlu ve standart Batı diyetindeki kızarmış ve sağlıksız yiyeceklerin yaygın kronik hastalıklar ve akıl hastalığı riskini artırdığını gösteren onlarca yıllık araştırmayı daha da doğruluyor” diye açıklıyor.

Kızarmış yiyeceklerin daha yüksek düzeyde kaygı ve depresyonla bağlantılı olmasının nedenlerinden biri, vücutta kaygı ve depresyon belirtileriyle ilişkili olan iltihaba neden olmalarıdır.

En İyi Beslenme Koçluğuna sahip Kayıtlı bir Beslenme Uzmanı olan Megan Hilbert, bir 2017 Eğitimi Sözde SMILES çalışması, bir kontrol grubu 12 hafta boyunca anti-enflamatuar gıdalardan zengin bir diyet uyguladığında zihinsel sağlık sonuçlarının büyük ölçüde iyileştiğini tespit etti.

OKU  Keto veya Paleo Gezegeni Nasıl Etkileyebilir?

Enflamasyon vücuda zarar verebilir ve beyni bozabilir

Hilbert, “Kızarmış yiyecekler açısından yüksek bir diyet, nöroenflamasyona veya beyindeki iltihaplanmaya katkıda bulunur, çünkü kızarmış yiyecekler, dokulara bağlanan, onlara zarar veren ve iltihaplanmaya neden olan ileri glikasyon son ürünleri olarak bilinen bileşikler üretir” diyor.

Hilbert, bu konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini belirtiyor, ancak iltihaplanmanın dopamin salınımını ve ayrıca beynin ödülle ilişkili donuk bölgelerini azaltabileceğinin varsayıldığını söylüyor.

Ek olarak, kızarmış yiyecekler tipik olarak beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilen lif, bitki besinleri ve sağlıklı yağlardan yoksundur. Bu da bağırsaklarınızı etkileyebilir.

Hilbert, “Bu bağlantıların eksikliği, bağırsak ve beyin arasındaki iletişimde bir bozulmaya yol açabilir” diyor. “Serotoninimizin %90-95’inden fazlası bağırsaklarda yapılır ve bu nedenle bağırsak mikrobiyotamızdaki bu tür dengesizliklerin bu nörotransmitterlerin üretimini etkilediği ve bunun da ruh halimizi olumsuz etkilediği düşünülmektedir.”

Çalışmanın yazarlarına göre, akıl sağlığı söz konusu olduğunda hasara neden olan ana kimyasal akrilamid olabilir.

Hilbert, “Akrilamid, yüksek sıcaklıklarda kızartıldıklarında, kızartıldıklarında veya fırınlandıklarında belirli nişastalı yiyeceklerde doğal olarak oluşabilen bir kimyasaldır” diye açıklıyor. “Çalışmalar, akrilamidin hayvanlarda kanserojen olduğunu ve insanlarda kanserojen olabileceğini göstermiştir.”

Ancak Hilbert, hayvan çalışmalarında çok yüksek dozlarda akrilamid konsantrasyonları kullanıldığını not etmenin önemli olduğunu söylüyor.

“Konuyla ilgili 20 yıllık araştırmalardan sonra bile, şu anda akrilamidin insanlar için aynı tehdidi oluşturduğuna dair sağlam kanıtlarımız yok” diyor.

Sonra, yağların parçalandığı ve enerji olarak depolandığı süreç olan lipit metabolizması var. Araştırmanın yazarları, kızarmış gıdaların fazla tüketilmesinin bu süreci bozduğunu söylüyor.

Hilbert, “Beyindeki lipid bileşiminin nöron işlevinde rol oynadığı ve bu nöronların beyin iletişiminde önemli bir rol oynadığı kabul edildi” diye açıklıyor. “Bu iletişim bozulduğunda kaygı ve/veya depresyon gibi işlevsel davranışsal uyarlamalar görebiliriz.”

Küçük sağlıklı takaslar büyük bir fark yaratabilir

Kızarmış gıdaların sık tüketimi ile ruh sağlığı arasındaki ilişki kesinlikle girift ve karmaşıktır. Ancak kesin olan bir şey var: Kızarmış yiyecek alımını azaltmak akıllıca ve sağlıklı bir karardır.

OKU  Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

Peki hangi sağlıklı takasları yapmalısınız?

Denenecek ilk yaklaşım, pişirme yönteminizi değiştirmektir. Bajekal, “Yüksek sıcaklıklarda kuru pişirme yerine, haşlama, pilav, buharda pişirme ve kaynatma gibi pişirme yöntemlerini seçin” diyor. “Fırında kızartma veya havada kızartma da çok daha az yağ kullandığınız için harika bir seçenek olabilir.”

Başka bir ipucu, belirli yemeklik yağları kullanırken dikkatli olmaktır.

Bajekal, “Tropikal yağlar (hindistan cevizi yağı ve hurma yağı gibi) doymuş yağ oranı yüksektir ve bunları sızma zeytinyağı, avokado yağı veya kanola yağı ile değiştirmek daha iyidir” diyor.

Hilbert, kızarmış yiyeceklerin fırınlanmış veya ızgara yiyeceklerle (fırınlanmış patates ve ızgara tavuk gibi) değiştirilmesini ve fındık, tohum, meyve, sebze ve tam tahıllar gibi daha fazla tam gıda eklenmesini önerir.

“Baharatlar bile bağırsak mikrobiyotası üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, iltihabı azaltabilir ve mitokondriyal işlevi iyileştirebilir” diye belirtiyor.

Bajekal, şüpheye düştüğünüzde, sağlıklı bir yaşam tarzının altı sütununu pratik bir kural olarak öneriyor:

  1. Bol miktarda meyve, sebze, kepekli tahıllar, fasulye, kabuklu yemişler ve tohumlar içeren çeşitli tam bitki bazlı yiyecekler yiyin.
  2. Düzenli egzersiz
  3. stres Yönetimi
  4. Huzurlu, kaliteli uyku
  5. Tütün ve alkol gibi riskli maddelerden kaçının
  6. ilişkilere öncelik ver

Her ne kadar kızarmış yiyecek tüketiminizi azaltmaya karar verirseniz verin, her iki uzman da yavaş, istikrarlı ve sürekli bir yaklaşımın en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir.

“Düzenli olarak kızarmış yiyecekler yerseniz, basit tutun ve önce üstesinden gelmek için bir hedef bulun. Belki yemek zamanında patates kızartmasını sevdiğiniz başka bir tarafla değiştirin ya da kızarmış tavuklu sandviçten ızgaraya geçin,” diyor Hilbert.

“Kızarmış yiyecekler yemeye pek istekli olmadığınız bir ortam yaratmak da çok önemli” diye ekliyor.

“İrade gücü, ancak bir yere kadar gidebilen bir kastır. Bu nedenle, daha az dışarıda yemek yemek ve kendinizi, alışkanlıklarını değiştirmek isteyen diğer insanlarla çevrelemek, kalıcı bir değişiklik yapmak için önemli bir adımdır.

Kızarmış yiyecekler lezzetlidir, rahatlatıcıdır ve muhtemelen bazı zevk anları sağlar. Ancak, onları çok sık tüketirseniz, iyi ruh halinizin kısa sürdüğünü görebilirsiniz.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir