Sağlık

Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmak kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir

Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapmak kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Ezra Bailey/Getty Images
  • Bu hafta yayınlanan yeni bir araştırma, öğleden sonra ve akşam egzersiz yapmanın kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini buldu.
  • Araştırmacılar, orta ila şiddetli fiziksel aktivitede geçirilen zamanın hem karaciğer yağ seviyelerini hem de insülin direncini azalttığını buldu.
  • Ekip, sabahları veya gündüzleri fiziksel olarak daha aktif olan kişilerde insülin direncinde anlamlı bir fark bulamadı.

Yeni araştırmalar, öğleden sonra veya akşam yapılan egzersizin, gün boyunca yapılan diğer fiziksel aktivitelerden daha iyi kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Diabetologia dergisinde 1 Kasım’da yayınlanan çalışma, öğlen ve gece yarısı arasında egzersiz yapmanın, günün erken saatlerinde yapılan aktiviteye kıyasla insülin direncini önemli ölçüde azaltabileceği sonucuna vardı.

Araştırmanın baş yazarı Jeroen van der Velde, Klinik Epidemiyoloji Bölümü’nden “Amacımız, fiziksel aktivitenin zamanlaması ile sedanter zamandaki molalar ile karaciğer yağ içeriği ve insülin direnci arasındaki ilişkileri araştırmaktı.” Healthline, Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nde söyledi.

Tüm katılımcılar aşırı kilolu veya obezdi

Ekip, vücut kitle indeksi (BMI) 27 veya daha fazla olan, yani aşırı kilolu veya aşırı kilolu olan 45 ve 65 yaşlarındaki kadın ve erkekleri içeren Hollanda Obezite Epidemiyolojisi (NEO) çalışmasından elde edilen verileri analiz etti.

Daha sonra, yaklaşık 6.700 kişilik bir çalışma popülasyonu için kontrol grubu olarak Hollanda’daki bir belediyeden genel nüfusun bir BMI temsilcisi ile 45 ve 65 yaş arasındaki tüm sakinleri davet ettiler.

Tüm katılımcılara, açlık sırasında ve yemek yedikten sonra kan şekeri ve insülin düzeylerini ölçmek için kan örneklerinin alındığı bir fizik muayene yapıldı.

Ayrıca yaşam tarzları da soruldu ve bazıları karaciğer yağ içeriğinin MRI taraması ile ölçülmesi için seçildi.

955 katılımcıdan oluşan rastgele bir örneğe, hareketlerini ve aktivitelerini izlemek için art arda dört gün ve gece kullanmaları için birleşik bir ivmeölçer ve kalp atış hızı monitörü verildi.

Gün üç bloğa bölündü; 06:00 – 12:00 arası; Her bir zaman diliminde en aktif zaman dilimini gösteren toplam günlük orta-şiddetli fiziksel aktivite (MVPA) oranı ile 12:00 – 18:00 ve 18:00 – gece yarısı.

Bu ölçümler, fiziksel aktivite sırasında enerji harcamasını tahmin etmek için kullanıldı ve araştırmacıların farklı aktivite seviyelerinde harcanan süreyi belirlemesine izin verdi.

OKU  39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Verileri eksiksiz olan sadece 775 kişi analize dahil edildi.

Akşam egzersizleri insülin direncini %25 azalttı

Araştırmacılar, öğleden sonra egzersizin insülin direncinde yüzde 18’lik bir azalma ile ilişkili olduğunu ve akşam egzersizinin gün boyunca aktivite dağılımına kıyasla yüzde 25’lik bir azalma ile ilişkili olduğunu buldu.

Ayrıca orta ila şiddetli fiziksel aktivitede geçirilen zamanın hem karaciğer yağ seviyelerini hem de insülin direncini azalttığını buldular.

Ancak Van der Velde ve ekibi, sabah aktivitesi ile gün boyunca eşit olarak yayılan egzersiz arasında insülin direncinde anlamlı bir fark bulamadı.

Büyük fark şaşırttı

Van der Velde, öğleden sonra veya akşam fiziksel aktivitenin en faydalı gibi görünmesine şaşırmadığını söyledi, çünkü diyabetli hastalar üzerinde yapılan önceki çalışmalar, yüksek yoğunluklu egzersiz öğleden sonra yapıldığında ve öğleden sonra yapıldığında glikoz kontrolü üzerinde en faydalı etkileri gösterdi. sabah gerçekleştirildi.

“Ancak çalışmamızda, alışılmış orta ila şiddetli fiziksel aktiviteye baktık” dedi. “Sıradan MVPA, yüksek yoğunluklu egzersizi içerirken, ağırlıklı olarak tempolu yürüyüş ve bisikletten oluşur – ikincisi özellikle Hollanda’da.”

Kendisi ve ekibinin, esas olarak akşamları aktif olanlar ile gün boyunca eşit olarak dağıtılmış MVPA’lı grup arasında insülin direncinde yüzde 25’e varan farklılıklar gözlemlediğini buldu.

Van der Velde, “Bu büyük fark beklenmiyordu” dedi.

İnsülin direnci nedir?

doktor Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Burs Programı Direktörü Ricardo Correa, hücrelerin insüline yanıt vermemesi durumunda insülin direncinin ortaya çıktığını açıkladı.

“Öyleyse insülin alıcısının yaptığı şey, insülin geldiğinde, [it] glikozun hücreye girmesine izin vermek için bir kaskadı aktive eder” dedi.

“Bu reseptör hasar gördüğünde olan şey, kaskadını aktive edememesidir, bu nedenle glikoz giremez” diye devam etti. “Ve [this] tüm glikozun hücre dışında kalmasına neden olur.”

Glikoz hücrelere giremediğinde kan şekeri yüksek kalır ve tip 2 diyabete yol açar.

Correa, aşırı kilolu veya obez olan kişilerin insülin direnci için en büyük risk altında olduğu konusunda uyardı.

“İnsülin direnci, tip 2 diyabete giden yolda ilk adımdır” dedi.

OKU  NFL oyuncusu Damar Hamlin, kalp durmasının ardından nefes alıyor ve kendi kendine konuşuyor

Egzersiz zamanlamasının faydaları anlaşılmaya başlandı

Van der Velde, “Fiziksel aktiviteyi zamanlamanın potansiyel sağlık yararlarını yeni yeni anlamaya başlıyoruz” dedi.

Bu çalışma için grup düzeyinde insülin direncindeki farklılıkları incelediğini vurguladı.

“Bu yüzden bulgularımızı bireysel tavsiyeye dönüştürmek için birkaç şeyi anlamamız gerekiyor” diye devam etti.

Bir şeyin, günlük aktiviteyi sabahtan öğleden sonraya veya akşama ayarlamanın aslında insülin duyarlılığında bir iyileşmeye yol açıp açmadığı olduğunu söyledi.

Van der Velde, “Ayrıca, herkesin faaliyetlerinin zamanlamasındaki bir değişiklikten fayda sağlayıp sağlayamayacağını bilmiyoruz” dedi.

“Belki de sabah insanı olarak tanımlanabilecek insanlar aslında günün erken saatlerinde fiziksel aktiviteden daha fazla yararlanıyorlar” diye ekledi. “Şu anda sonuçlarımızı klinik mesajlara dönüştürmek için gelecekteki çalışmaları beklememiz gerektiğini düşünüyorum.”

Egzersiz Neden İnsülin Direncine Yardımcı Olur?

Correa, fiziksel aktivitenin insülin sinyalini içermeyen başka bir yol sağladığını açıkladı. “Glikozun hücreye girmesinin iki yolu,” dedi, “insülin reseptörü yoluyla veya egzersiz yoluyla.” Bu nedenle egzersiz, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilir ve bu da insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

“Ne zaman egzersiz yaparsak, glikozun hücrelere girmesine izin veririz çünkü glikoz egzersiz yaparken enerji sağlar, bu yüzden vücudun bu şekilde enerji alması gerekir” diye açıkladı.

Herhangi bir zamanda egzersiz yapmak faydalıdır

Correa’ya göre, egzersiz yapmak için bir zamanın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek “biraz tartışmalı” çünkü “egzersiz günün herhangi bir saatinde faydalıdır”.

Çalışmanın bulgularını keşfetmek için nispeten küçük bir grup kullandığını kaydetti.

“Bence bir tuz tanesiyle almalıyız,” diye uyardı. “Çünkü bir hastaya egzersiz yapmasını önerirsek, bu, ne zaman müsait olduklarına bağlı olacaktır. Bazıları sabahları mevcuttur, bu yüzden hastalara sadece öğleden sonra egzersiz yapmalarını önermemeliyiz.”

nihai sonuç

Yeni araştırmalar, günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmak ile obez veya aşırı kilolu kişilerde insülin direncini azaltmak arasında bir bağlantı buldu.

Uzmanlar, egzersizin her zaman faydalı olduğu için bunun yalnızca günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmamız gerektiği anlamına gelmediğini söylüyor.

Ayrıca, herkesin akşam egzersizinden aynı faydaları görüp göremeyeceğini hala bilmediklerini ve öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Peloton, bir düzineden fazla yaralanmanın bildirilmesinin ardından 2 milyondan fazla bisikleti geri çağırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir