Oyun Haberleri

D&D’nin Gözden Geçirilmiş Oyuncu El Kitabı ‘D&D’nin şimdiye kadar sahip olduğu en büyük Oyuncu El Kitabı olacak’ ve Gözden Geçirilmiş tüm temel kitaplar gibi mevcut basımla uyumlu olacak

D&D'nin Gözden Geçirilmiş Oyuncu El Kitabı 'D&D'nin şimdiye kadar sahip olduğu en büyük Oyuncu El Kitabı olacak' ve Gözden Geçirilmiş tüm temel kitaplar gibi mevcut basımla uyumlu olacak

Bu yılki PAX Unplugged’da (PAX’in masaüstü oyunlara özel bir sürümü) Wizards of the Coast tasarımcıları, Dungeons & Dragons’ın yaklaşan 50. yıldönümünü kutlayan bir panel sundu. Panelin sonunda 2024’e ve daha önce OneD&D kod adı verilen temel kural kitaplarının gözden geçirilmiş baskılarına baktılar.

Odaklanılan üç kitaptan ilki olan Oyuncunun El Kitabı üzerindeydi. Oyun tasarımı mimarı Jeremy Crawford, “Bu Oyuncu El Kitabı, D&D’nin şimdiye kadar sahip olduğu en büyük Oyuncu El Kitabı olacak” dedi. “Sayfa sayısı açısından en büyüğü olmakla kalmıyor, aynı zamanda Oyuncu El Kitapları’nın şimdiye kadar sahip olduğundan daha fazla alt sınıfa sahip olacak. Yeni büyüler, yeni yetenekler, yeni silah kuralları var; çoğunuzun test ettiği silah ustalığı seçenekleri de dahil Ortaya çıkarılan Arcana. Ve ayrıca yepyeni sanat dağları.”

Gözden Geçirilmiş Oyuncu El Kitabı, 12 sınıfın her biri için dört tane olmak üzere 48 alt sınıfa sahip olacak. Bu sefer her biri kendi illüstrasyonunu alacak ve oyuncuların her biri arasından seçim yapabilecek. Bunlar için sanat, gelmiş olabileceğiniz yerleri temsil eden bir dizi gerçek arka plandır; şarlatan için bir karnaval, rahip yardımcısı için tepesinde dev bir güneş kursu bulunan bir tapınak, münzevi için huzurlu bir vadi tasvir edilen maket sayfa. ve zanaatkarlar için bir atölye.

Bu dört arka plan, kural değişikliklerinin bir kısmını daha gösteriyor. Crawford, “Artık karakterinizin başlangıç ​​yetenek puanlarını etkileyen şey arka planınızdır” dedi, “ve aynı zamanda arka planınız size ilk seviyede özel bir beceri kazandırıyor ve bu size bir karakter olarak nereden geldiğinizi hatırlatacak mekanik bir fayda sağlıyor. Macera dolu bir kariyer.Yani eğer geçmişte, ‘Arka plan perspektifinden bakıldığında geçmişim güzel, ama sanki daha yüksek bir seviyeye ulaştığımda bu benim karakterim üzerinde artık pek bir etki yapmıyormuş gibi geliyor’ diye hissetmişseniz, buna değindi.”

Bunlar, arka planların sağladığı önceki yeteneklerin yerini alıyor; her ne kadar lezzetli olsa da masada nadiren kullanılıyor. Revize edilmiş kural kitaplarındaki tüm eklemeler gibi bunlar da geriye dönük olarak uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Crawford, “Bu kitapta bir dizi yeni seçenek bulacaksınız, bunların hepsini zaten sahip olduğunuz beşinci baskı materyaliyle kullanabilirsiniz” dedi. “Bu Oyuncu El Kitabı’ndaki materyali, onunla bir karakter oluşturabilmeniz ve Curse of Strahd kopyanızı, Shattered Obelisk kopyanızı veya beşinci baskı için sahip olduğunuz diğer herhangi bir macera ürününü oynayabilmeniz için dikkatlice tasarlıyoruz. Ayrıca Revize Edilmiş Oyuncu El Kitabı ile oluşturulan bir karakterin 2014 Oyuncu El Kitabı ile oluşturulan bir karakterle masada bir arada bulunabilmesini sağlıyoruz; böylece insanlar yıllardır oynadıkları karakteri hala seviyorlarsa, o karakteri oynamaya devam edebilirsiniz. “

Diğer iki temel kural kitabı da 2024’te Revize edilmiş sürümlere kavuşacak, ancak bunların neler içereceği hakkında daha az bilgiye sahibiz. Kıdemli tasarımcı James Wyatt’a göre Gözden Geçirilmiş Zindan Ustası Kılavuzu, görünüşe göre “tam bir kampanya ortamının yanı sıra çeşitli maceralara” sahip olacak ve Gözden Geçirilmiş Canavar El Kitabı, 500’den fazla canavara sahip olacak.

OKU  Fallout 4'ün en iyi yerleşim modunun yaratıcısı, Starfield'ın karakol sisteminin 'temelde insanları anlamsız hale getirdiğini' söylüyor

Bunların arasında İmha Bloğu gibi daha yüksek Mücadele Derecesine sahip yeni yaratıklar da var. Crawford, “CR 20 veya üzeri sızıntının neye benzediğini merak ettiyseniz, yeni Monster Manual size yardımcı olacaktır” dedi. “Ama sen bu Blob’un kapsamına girmek istemezsin.” Ayrıca, her ne kadar değiştirilmiş versiyonları olsa da, geri dönen canavarlar da var. Crawford şöyle dedi: “Bu aynı zamanda kitaptaki her canavarı tekrar ziyaret edip ayarlamalar yapmamız için bir şans oldu, böylece bazı yönlerden beklediğiniz şekilde çalışan tanıdık dostlar ve düşmanlar göreceksiniz, ama aynı zamanda tamamen yeni yöntemlerle çalışıyoruz. Her yaratığın kendine özgü bir şeye sahip olduğundan emin olmak için çalışıyoruz, böylece DM, o canavar ortaya çıktığında masada farklı bir şey meydana gelecekmiş gibi hissedecek.”

Panelde 2024’te çıkacak diğer D&D kitaplarından bazılarına da göz atıldı. Lost Caverns of Tsojcanth’tan başlayarak birçok klasik zindan taraması güncelleniyor ve tek çekim halinde yeniden düzenleniyor; diğer klasik maceralar ise Sonsuz Merdivenden Görevler adlı bir antolojide toplanacak. Bu arada, Vecna: Eve of Ruin yepyeni ve eski tarz ünlü kötü adamı geri getiriyor. Kıdemli tasarımcı Amanda Hamon, “Bu, 20. seviyeye kadar uzanan ve Vecna ​​ile heyecan verici bir karşılaşmayı içeren bir macera kampanyasıdır” dedi. “Ayrıca çoklu evrende bir turumuz var ve bu turda D&D geçmişinden çok ünlü bazı insanlarla tanışma şansımız var.”

Tüm bu kitapların hem D&D’nin yayımının 50. yılı hem de Ejderha Yılı olan 2024 yılında çıkması bekleniyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.