Sağlık

Demans: Müshillerin düzenli kullanımı riski nasıl artırabilir?

Demans: Müshillerin düzenli kullanımı riski nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, laksatiflerin kabızlığa yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak düzenli kullanımları önerilmiyor. Westend61/Getty Images
 • Araştırmacılar, düzenli müshil kullanımının bir kişinin bunama riskini %50’den fazla artırabileceğini söylüyor.
 • Ozmotik laksatifler kullanıldığında potansiyel olarak artan riskin daha da yüksek olduğunu ekliyorlar.
 • Uzmanlar, kişinin kabızlığı gidermek için kullanabileceği bir dizi doğal yöntem olduğunu söylüyor.

Düzenli olarak reçetesiz müshil alan kişilerde bunama gelişme riski %50’den fazla olabilir.

Bu, bugün çevrimiçi baskısında yayınlanan bir araştırmaya göre. nörolojiAmerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi.

Araştırmacılar, ortalama 10 yıllık takip süresiyle Birleşik Krallık Biobank veritabanındaki 500.000’den fazla kişinin tıbbi kayıtlarını inceledi. Çalışmanın başlangıcında, katılımcılar ortalama 57 yaşındaydı ve hiçbirinde bunama yoktu.

Katılımcıların 18.235’i düzenli olarak reçetesiz müshil kullandığını bildirdi. Araştırmacılar düzenli kullanımı, çalışmadan önceki ayda haftanın çoğu gününde müshil kullanmak olarak tanımladılar.

Sonuçlar dahil:

 • Düzenli olarak müshil alan 218 katılımcı (%1,3) demans geliştirdi.
 • Düzenli olarak müshil almayan 1.969 katılımcı (%0.4) bunama geliştirdi.
 • Demans geliştirme riski, iki veya daha fazla türde müshil kullanımıyla arttı.
 • Ozmotik laksatiflerin kullanımı daha da yüksek bir riskle sonuçlanmıştır.

Araştırmacılar yaş, cinsiyet, eğitim, diğer tıbbi durumlar, ilaç kullanımı ve aile öyküsünü hesaba kattıktan sonra, müshillerin sık kullanımının tüm nedenlere bağlı bunama riskini %51 artırdığını buldular.

Araştırmacılar, müshil kullanımındaki varyasyonun türü ve kapsamının riski etkilediğini bulmuşlardır:

 • Bir tür müshil kullanan kişilerde risk %28 arttı.
 • İki veya daha fazla tür müshil kullanan kişilerde risk %90 arttı.

Müshil türü önemlidir

Riskteki en önemli artış, onu tüketen kişilerde meydana geldi. ozmotik laksatifler.

New York’taki Lenox Hill Hastanesi nörointegratif gastroenteroloji direktörü DO, MPH, “PEG 3350 (Miralax) gibi ozmotik müshil maddeler çeker ve dışkıya su çeker, bu da nazikçe daha yumuşak dışkılara ve daha sık bağırsak hareketlerine yol açar” dedi. .

Healthline’a “Sinameki gibi uyarıcı laksatifler, bağırsağınızı tahriş eden ve kaslarınızı içeriği ileri doğru itmek için uyaran daha sert müshillerdir” dedi. “Sıklıkla yan etki olarak kramplara neden olurlar. Ozmotik laksatifler genellikle ilk tercih edilen laksatiflerdir ve minimal yan etkilerle naziktirler, ancak etki göstermesi iki veya üç gün sürebilir. Öte yandan, uyarıcı laksatifler çok daha etkili ve daha hızlı hareket ediyor, genellikle 6 ila 12 saat sürüyor, ancak daha belirgin yan etkileri var. Hiçbiri bir gastroenteroloğun rehberliği olmadan sürekli olarak kullanılmamalıdır.”

OKU  Bitki bazlı giderken nasıl kas yapılır?

Laksatiflerin sahip olabileceği etkiler

Çin’in Guangdong kentindeki Çin Bilimler Akademisi’ndeki Shenzhen İleri Teknoloji Enstitüsü’nden araştırma yazarı Ph.D. Feng Sha, kabızlık ve müshil kullanımının orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler arasında yaygın olduğunu söyledi.

“Bununla birlikte, müshillerin düzenli kullanımı bağırsak mikrobiyomunu değiştirebilir, potansiyel olarak bağırsaktan beyne giden sinir sinyallerini etkileyebilir veya beyni etkileyebilecek bağırsak toksinlerinin üretimini artırabilir” dedi.

Bilim adamları, müshil kullanımının değiştirilebilir bir risk faktörü olduğuna dikkat çekiyor.

MS, RDN, beslenme uzmanı ve gıda ve beslenme blogunun sahibi Anne Danahy, “Müshilleri düzenli ve uzun süreli kullanmak asla iyi bir fikir değildir” dedi. Sağlıklı bir şey arzusu.

“Kabızlık sorunlarını daha da kötüleştirebilirler ve onlara bağımlı hale gelebilirsiniz. Uzun süreli müshil kullanımı da kolonunuza zarar verebilir” dedi.

Kabızlığı doğal yollarla tedavi edin

“Kabızlık rahatsız edici bir sorun olabilir, ancak yardım etmenin doğal yolları var” dedi Dr. Kara MD’de dahiliyeci olan Mahmud Kara.

Kara, Healthline’a verdiği demeçte, “Diyet lifi, yalnızca birkaç gündür başlayan ve narkotik ağrı kesici ilaç kullanımının sonucu olmayan yeni kabızlık veya kabızlığa yardımcı olmanın bir yoludur.”

Farklı lif türleri şunları içerir:

• Çözünür lif suyu emer ve daha yumuşak dışkı oluşturmaya yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturur. Buna karşılık, çözünmeyen lif, yiyecekleri ve atıkları sindirim sisteminden geçirmek için “sıkıştırır”. Bu tür lifleri yulaf, bezelye, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gibi yiyeceklerde bulabilirsiniz.

• Kabızlık söz konusu olduğunda, selüloz (bir tür çözünmeyen lif) genellikle ‘doğanın müshil’i olarak düşünülür. Fındık, kepekli tahıllar, buğday kepeği, tohumlar ve kahverengi pirinçte doğal olarak bulunur.

Kabızlığı tedavi etmek için adım adım yaklaşım

Danahy, kabızlığı tedavi etmek için adım adım bir yaklaşım sunar:

 • Daha fazla meyve, sebze, baklagiller, kabuklu yemişler, tohumlar ve kepekli tahıllar yiyerek lifi kademeli olarak günde yaklaşık 30 grama çıkarın. Yulaf ezmesi, arpa ve kivi kabızlık için en sevdiğim yiyeceklerden bazılarıdır. Doğal dışkı yumuşatıcılar gibi davranırlar. Lif içeriği büyük ölçüde değişebileceğinden, ekmek ve tahılla ilgili beslenme bilgilerini kontrol edin. Porsiyon başına en az 4-5 gram lif içerenleri seçin. Not: Diyetinizde bu yiyecekler çok düşükse, gaz, şişkinlik veya diğer sindirim yan etkilerinden kaçınmak için bunları yavaşça ekleyin.
 • Gün boyunca sıvı alımınızı artırın. En az 64 ons sıvı, ideal olarak su, şekersiz maden suyu veya bitki çayı hedefleyin. Birçok kişi sabahları limonlu, çaylı veya kahveli (normal veya kafeinsiz) bir bardak ılık suyun hafif bir müshil etkisi olduğunu bulmuştur. Sıvı, dışkınızı yumuşatmaya ve bağırsaklarınızdan geçirmeye yardımcı olacağından, lifi artırırken sulu kalmanız daha da önemlidir.
 • Reçetesiz satılan bir dışkı yumuşatıcı kullanma konusunda doktorunuza danışın. Bu genellikle müshillere daha güvenli bir alternatiftir – ancak Danahy önce lif ve sıvıyı denemenizi önerir. Probiyotikler ayrıca düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir. Bunlar ayrıca bağırsak mikrobiyomunu ve bağırsak-beyin eksenini destekler. Kabızlığa yardımcı olduğu söylenen markaları doktorunuza sorun.
 • Son olarak, kronik kabızlıktan şikayetçiyseniz, sebebini araştırmanız önemlidir. Almakta olduğunuz bazı ilaçlarla veya hassas bağırsak sendromu gibi fonksiyonel bir bağırsak hastalığıyla ilgili olabilir. Sorunun kökenine inmenize yardımcı olabilecek bir gastroenteroloğa sevk talep edin.
OKU  Yaz saatini atlamak neden herkes için daha sağlıklı olur?

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir