Sağlık

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Pfizer RSV aşı denemeleri, bebekler ve yaşlı yetişkinler için koruma gösteriyor

Pinterest’te paylaş
  • Yeni bir çalışma, deneysel bir RSV aşısının yeni doğanları ciddi hastalıklardan korumada etkili olduğunu gösteriyor.
  • Sonuçlar, aşının doğumdan altı aya kadar olan bebeklerde pnömoni ve bronşiyolit gibi ciddi RSV ile ilişkili alt solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olduğunu gösterdi.
  • Bronşiolit, akciğerlere giren küçük hava yollarının iltihaplanmasıdır.

Şirket tarafından finanse edilen iki çalışmanın ara sonuçlarına göre, bir Pfizer solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısı, bebekleri ve yaşlı yetişkinleri virüsün neden olduğu hastalıklardan korudu.

5 Nisan’da yayınlanan bir çalışmada New England Tıp Dergisiaşı hamileliğin son döneminde uygulandı.

Sonuçlar, aşının doğumdan altı aya kadar olan bebeklerde pnömoni ve bronşiyolit gibi ciddi RSV ile ilişkili alt solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olduğunu gösterdi.

Bronşiolit, akciğerlere giren küçük hava yollarının iltihaplanmasıdır.

Dr. Çalışmalara dahil olmayan Irvine, California Üniversitesi’nde profesör ve pediatri başkanı Coleen Cunningham, Healthline’a söyledi.

Çalışmanın bulduğu şey

Aşı, yaşamın ilk 90 gününde %82 ve yaşamın ilk 6 ayında %69 etkiliydi.

Cunningham, etkinlikteki bu düşüşün beklenebileceğini, çünkü bebekteki antikor seviyelerinin zamanla azaldığını söyledi.

Ama bu strateji [of vaccinating a pregnant mother] hayatın ilk birkaç ayında çok yardımcı olması bekleniyor” dedi, “bu, çocukların en savunmasız olduğu zamandır.”

Araştırmacılar, aşı olan bebeklerde veya kadınlarda herhangi bir güvenlik endişesi bulamadılar.

Pfizer, Gıda ve İlaç Dairesi’nden bebekleri korumak için hamile kadınlara yönelik RSV aşısını onaylamasını istedi. Şirket, Ağustos 2023’e kadar bir karar bekliyor.

FDA ayrıca, 2 yaşına kadar çocukları RSV’den korumak için tasarlanmış monoklonal antikor tedavisi için AstraZeneca’nın bir başvurusunu da gözden geçiriyor.

Aşı ayrıca yaşlı yetişkinleri de korur

Şirket tarafından finanse edilen başka bir çalışmada, Pfizer’in RSV aşısı, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde akut bronşit ve pnömoni gibi RSV ile ilişkili alt solunum yolu hastalıklarına karşı %67 ila %86 oranında etkili olmuştur.

OKU  Kilo vermek için Ozempic: maliyetler, sigorta kapsamı ve finansal riskler

Ayrıca RSV ile ilişkili akut solunum yolu hastalığına karşı %62 etkili olmuştur.

Sonuçlar 5 Nisan’da yayınlandı. New England Tıp Dergisi.

Araştırmacılar bu yaş grubunda herhangi bir güvenlik endişesi bulmadılar ve yan etki oranları aşı yapılanlarda ve aktif olmayan plasebo grubunda benzerdi.

Sonuçlar, aşılanan kişilerde tespit edilen üç ciddi yan etkinin aşıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

İlki gecikmiş bir alerjik reaksiyondu. Diğer ikisi tutarlıydı Miller Fisher Sendromu Ve Guillain Barre Sendromuher ikisi de nadir nörolojik hastalıklar – yayınlandığı sırada ilk hasta iyileşmişti ve ikincisi iyileşmeye devam ediyordu.

Bu aşılar FDA tarafından onaylanırsa, ajans ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri güvenliklerini izlemeye devam edecek.

Pfizer, 60 yaş ve üstü yetişkinler için RSV aşısı için FDA onayı istiyor.

Mart ayında, FDA’nın Aşı Danışma Komitesi, yaşlı yetişkinler için GlaxoSmithKline (GSK) ve Pfizer’den RSV aşısı adaylarını onaylamak için oy kullandı.

Ajans bu aşıları onaylarsa, dünyanın ilk onaylı RSV aşıları olabilirler.

Johnson & Johnson’ın aşı bölümü Janssen, Mart ayında RSV aşı adayı üzerindeki çalışmalarını sonlandırdığını duyurdu.

Danimarka merkezli Bavyera Nordic, bu yılın sonlarında yaşlı yetişkinler için RSV aşısının klinik denemesinin sonuçlarını bekliyor.

RSV yaygın

RSV yaygın ve oldukça bulaşıcıdır. Çoğu çocuk iki yaşına kadar RSV enfeksiyonuna yakalanır. CDC diyor.

Ancak ajans, insanların herhangi bir yaşta ve yaşamları boyunca birçok kez enfekte olabileceğini söylüyor.

RSV genellikle çoğu insanda burun akıntısı, öksürme, hapşırma, ateş ve iştah azalması gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlarla hafif bir enfeksiyona neden olur.

Ancak 6 aydan küçük bebeklerde ve daha büyük erişkinlerde RSV hastaneye yatışa veya ölüme neden olacak kadar şiddetli olabilir.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Vakfı’na göre RSV, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 80.000’e kadar hastaneye yatıştan ve beş yaşın altındaki çocuklarda 300’e kadar ölümden sorumludur.

OKU  Anahtar CDC paneli, COVID-19 aşısının düzenli çocukluk aşılama programına dahil edilmesini önermektedir.

Ayrıca, vakfın bildirdiğine göre, RSV 65 yaş ve üstü yetişkinlerde 160.000’e kadar hastaneye yatışa ve 10.000’e kadar ölüme neden oluyor.

Şu anda RSV enfeksiyonu için spesifik bir tedavi yoktur. Tedavi semptomları tedavi etmeyi ve destekleyici bakım sağlamayı içerir.

Çocuklar için RSV aşılaması çok önemli olurdu

doktor Washington, DC’deki George Washington Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu’nda tıp ve mikrobiyoloji, immünoloji ve tropikal tıp profesörü olan David Diemert, Pfizer’in RSV aşısının özellikle küçük çocukları korumak için çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Çalışmalara dahil olmayan Diemert, Healthline’a verdiği demeçte, “Yeni doğanlar ve bebekler, özellikle erken doğmuş bebekler olmak üzere, ciddiyet açısından bu solunum yolu bulaşıcı hastalığının yükünü taşıyor.”

“Hamile kadınları aşılamak, bebeklere onları istilacı virüslerden ve diğer hastalığa neden olan organizmalardan koruyan yüksek düzeyde antikor vermenin kanıtlanmış ve güvenli bir yoludur” dedi.

Diemert, George Washington Üniversitesi Aşı Araştırma Biriminin, Pfizer’in RSV aşısının 3. Aşama klinik denemesi için 18 ila 60 yaşındakileri işe alma sürecinde olduğunu söyledi.

Bu çalışma, astım, diyabet veya kronik böbrek hastalığı gibi komorbiditeler nedeniyle RSV virüsünden ciddi hastalık geliştirme riski daha yüksek olan bu yaş grubundaki yetişkinlere odaklanacaktır.

Araştırmacılar ayrıca bağışıklığı baskılanmış her yaştan yetişkinleri de kaydedecekler.

Diemert, “Bu çalışma, bu popülasyonlarda aşının güvenliğini inceleyecek” dedi. [will] aşının sağladığı bağışıklık tepkisinin bugüne kadar yapılan diğer başarılı çalışmalarda gözlemlenene benzer olup olmadığını da kontrol edin.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir