Sağlık

Diyabet: 2022’nin önemli keşifleri ve gelişmeleri

Diyabet: 2022'nin önemli keşifleri ve gelişmeleri

Pinterest’te paylaş
2022 yılında yeni ilaçlardan immünoterapiye kadar diyabet tedavisi ve yönetiminde bir takım yenilikler açıklandı. Andriy Onufriyenko/Getty Images
  • Bu yıl diyabetin yönetimi ve tedavisinde birçok yenilik açıklandı.
  • Bunlar, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekeri izlemeyi iyileştiren yeni bir ilaç olan tirzepatidin onayını içeriyordu.
  • Sağlık uzmanları, tip 1 diyabetin başlamasını geciktirebilecek ilk immünoterapinin onaylanmasının da büyük bir tıbbi atılım olduğunu söylüyor.

Diyabetle yaşayan 37,3 milyon Amerikalı için 2022 bir yenilik yılıydı.

Bunlar, tip 2 diyabet için kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yönelik tedavileri içerirken, Gıda ve İlaç İdaresi, tip 1 diyabetin başlamasını geciktiren ilk ilacı onayladı.

Diyabet, yüksek kan şekerine veya kan şekerine yol açan metabolik bir hastalıktır. Hastalığın tip 1, tip 2 ve gebelik diyabeti olmak üzere üç ana formu vardır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre.

Tip 1.5 diyabetin başka bir türü, nispeten nadir görülen, yetişkinlikte kademeli olarak gelişen ve genellikle yaşam tarzı veya diyet değişiklikleriyle tedavi edilemeyen bir otoimmün hastalıktır.

Bir tür diyabetiniz varsa, vücudunuz yeterli insülin (enerji üreten şekeri kan dolaşımından hücrelerinize taşıyan hormon) üretemeyebilir veya insülini başarılı bir şekilde kullanamayabilir. yapmak üretmek için. Kontrolsüz bırakılan yüksek kan şekeri seviyeleri sağlığınız üzerinde olumsuz bir domino etkisi yaratabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra kan damarları, böbrekler ve gözler gibi önemli organ ve sistemlerin hasar görmesi anlamına gelebilir.

doktor UCLA Gonda Diyabet Merkezi direktörü Matthew Freeby, Healthline’a geçen yılki diyabet araştırmaları ve ilaç geliştirmeleri hakkında şunları söyledi: “Bu atılımların her biri heyecan verici çünkü diyabetin tedavisini ve bakımını günden itibaren biraz daha kolaylaştırıyor. güne.” Güne.”

Freeby, tip 1 veya tip 2 diyabetle yaşayan herkesin, bunların günlük yaşamda yönetilmesi zor olabilen kronik durumlar olduğunu bildiğini açıkladı.

Freeby, “İşleri biraz daha kolaylaştırmak için yapabileceğimiz her şey gerçekten önemli ve bence bu atılımların her biri hastalara yardımcı olacak… ve potansiyel olarak uzun vadede sonuçları iyileştirecek” dedi.

İşte 2022’de diyabet yönetimi ve önleme alanındaki en umut verici yeniliklerden, tıbbi atılımlardan ve manşetlerden bazılarına bir göz atın.

için ilk immünoterapinin onayı tip 1 diyabet

Bir hekim ve bilim insanı olarak Dr. California Üniversitesi, San Francisco (UCSF) Diyabet Merkezi direktörü PhD Mark Anderson, Healthline’a yetişkin klinik hastalara odaklanırken birincil odak noktasının araştırma olduğunu söyledi. “Niye Tip 1’e özel bir odaklanma ile “Diyabet olur”.

“Bir endokrinologdan çok bir immünologum çünkü tip 1 diyabet, bağışıklık sisteminin bir hata yaptığı ve pankreasta insülin üreten hücreleri öldürdüğü bir otoimmün hastalığıdır, bu yüzden çok dikkatimi çekiyor” dedi. .

Bu noktaya kadar, 2022’nin en büyük diyabet anı Anderson için yaşandı. son FDA onayı tip 1 diyabetin başlamasını geciktirebilen yeni bir ilacın keşfi.

OKU  Osteoporoz: Kuru erik kemik kütlesini korumaya ve iltihapla savaşmaya yardımcı olabilir

Anderson, bu duyurunun “büyük bir anlaşma” olduğunu söyledi.

Teplizumab-mzwv ilacına Tzield denir. Erişkinlerde ve evre 2 tip 1 diyabetli sekiz yaş ve üstü pediatrik hastalarda evre 3 tip 1 diyabet başlangıcını geciktirmeyi amaçlayan bir enjeksiyondur. FDA basın açıklamasına göre.

Tip 1 diyabetiniz varsa, bu, düzenli insülin infüzyonlarına ihtiyacınız olduğu veya bir insülin pompası takmanız gerektiği anlamına gelir. Dikkatli olmanızı ve kan şekeri seviyenizin düzenli olarak kontrol edilmesini gerektirir.

Durum genellikle genç yetişkinlerde ve çocuklarda teşhis edilir, ancak bu durumda olan bir kardeşiniz veya ebeveyniniz varsa daha yüksek risk altında olabilirsiniz. Bununla birlikte, FDA’nın bildirdiğine göre, bu durumla yaşayan birçok insanın aile öyküsü yoktur.

Bu yeni onaylanan ilaç, spesifik bağışıklık hücrelerine bağlanarak hastalığın ilerlemesini geciktiriyor. Hatta insülin yapan hücrelerinizle savaşan bağışıklık hücrelerini kapatabilir ve ayrıca bağışıklık tepkisini hafifletmeye yardımcı olan daha fazla hücre oluşturabilir. Bu enjekte edilebilir ilacın ardışık 14 gün boyunca her gün uygulanması gerekir.

Klinik deneyler söz konusu olduğunda, Anderson, “şeker hastası olması gereken bazı kişilerin asla şeker hastası olmamalarının dikkate değer olduğunu söyledi. Benim için bu, bu alandaki en büyük buluş.”

Tip 2 diyabet için yeni bir ilaç: tirzepatid

Mayıs ayında FDA, Eli Lilly and Co.’dan Mounjaro markasıyla bilinen tip 2 diyabet – tirzepatide için yeni bir çift hedefli tedaviyi onayladı. Enjekte edilen ilaç, diyet ve egzersize ek olarak, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekeri düzeylerinin ölçümü olan A1C düzeylerinin kontrolünü geliştirir. FDA basın açıklamasına göre.

UCLA’dan Freeby, tirzepatidin bir GIP/GLP-1 ikili reseptör agonisti olduğunu açıkladı — bir hücrenin üzerinde veya içinde bulunan bir reseptöre bağlanan ve normalde kendilerini reseptöre bağlayan Madde türleri ile aynı tipte etki üreten bir ilaç.

Bu durumda tirzepatid, kan regülasyonunda rol oynayan hormonlar olan hem glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) hem de glukoza bağımlı insülinotropik polipeptit (GIP) için reseptörleri aktive eden sınıfındaki ilk ilaçtır. İlaç, belirli kişilerin kan şekeri hedeflerine bağlı olarak dozlama değiştirilerek haftalık olarak enjekte edilir.

Freeby, “Daha güçlü GLP-1 reseptörü agonistlerimizden biri olan Semaglutide veya Ozempic ile karşılaştırıldığında, bunları kafa kafaya karşılaştırırsanız, bu kesinlikle klinik deney kilo kaybı ve daha güçlü A1C ve hipoglisemik etkiler açısından daha iyi performans gösteriyor” dedi. .

Tirzepatide bu kullanım için resmi olarak onaylanmasa da yakın zamanda FDA tarafından resmi bir zayıflama ilacı olarak onaylanmıştır. Bir klinik araştırma, ilacın katılımcıların kilosunu %22’ye kadar azalttığını buldu.

İlaç, diyabet ilacı alan hastalar tarafından iyi bir şekilde kabul edilmiştir.

Bununla birlikte, ilaç üreticisi Eli Lily yüksek talebi karşılamakta zorlandığından FDA yakın zamanda bir mounjaro kıtlığına işaret etti.

OKU  Walgreens, Bu Eyaletlerde Kürtaj Hapı Satmayacaklarını Söyledi: İşte Nedeni

UCSF’den Anderson, bu diyabet ilaçlarının obezite tedavisindeki etkinliği hakkındaki bu tartışmaların diyabeti olmayan insanlara ilham verdiğine dikkat çekti. [the drug] azaltmak.”

Ünlüler ve sosyal medya etkileyicileri, Ozempic gibi tip 2 diyabet ilaçlarının nasıl kilo verme sonuçları ürettiğini övdü. Vogue, sosyal medyada, “Ozempik sonrası beden” gibi ifadelerin, tanıyabileceğiniz bazı cesur isimler altında trend olduğunu bildiriyor.

Satıcılar, diyabetli insanlar için gerekli olan ve kilo kaybı için resmi olarak onaylanmayan bir ilacın, onu kötüye kullanan insanlar nedeniyle kıt hale gelmesinden dolayı hüsrana uğradığından, bu Ozempic eksikliğine katkıda bulundu.

Bu ilaçların mide bulantısı ve gastrointestinal semptomlar gibi bazı yan etkileri olabilir. Uzmanlar, herhangi bir yeni tıbbi tedaviye başlamadan önce daima bir doktora danışmanız ve ilaçları amacı dışında kullanmamanız gerektiği konusunda uyarıyorlar.

SGLT2 İnhibitörlerinin Devam Eden Faydaları

Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol eden ilaçlar olan SGLT2 inhibitörleri yeni bir şey değil. Örneğin, böbrek hastalığı ve kalp yetmezliğinin tedavisinde yararlı oldukları daha önce gösterilmiştir.

Freeby, bu yıl Jardiance gibi ilaçların kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği riskini azaltmadaki devam eden rolünü gördüğünü söyledi.

“Geçtiğimiz birkaç yılda ve bu yıl, tedavisi her zaman kolay olmayan ve diğer ilaçlarla güçlü sonuçlar göstermeyen korunmuş ejeksiyon traksiyonlu kalp yetmezliği olan kalp yetmezliğinde bu ilaç sınıfının faydasını gösteren veriler gördük.” ekledi.

Yakın zamanda yapılan bir faz III klinik deney, Jardiance’ın tip 2 diyabetli çocuk ve ergenlerde kan glukoz seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gösteren ilk SGLT2 inhibitörü olduğunu gösterdi.

Diyabet tedavisinin geleceği

Freeby, “tekli ve çiftli agonistlerden ziyade bu agonist ilaçları daha fazla göreceğimizi, hatta onaylanmasa bile en azından bu klinik deneylerde üçlü ve ötesini göreceğiz” dedi.

Freeby, “Bunun genel bir diyabet kontrolü açısından heyecan verici olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

Anderson, 2022’nin sonlarında tip 1 diyabet tedavisi olan Tzield’in bu onayının, son on yılda kanser immünoterapilerinde olanlara benzer şekilde daha fazla yeniliğe kapı açması açısından önemli olduğunu söyledi.

Belirli kanser türlerini “kanseri öldürmek için kendi bağışıklık sisteminizi öldüren ilaçlarla” (kontrol noktası inhibitörleri olarak adlandırılır) tedavi etme yeteneğimizin, araştırma ve ilaç geliştirmede nasıl bir “patlamaya” yol açtığını açıkladı. Yeni bir ilacın “biraz işe yaradığı” anda, daha fazla yenilik için bent kapaklarının açıldığını vurguladı.

Anderson, “Tip 1 diyabet konusunda tam olarak orada olmadığımızı düşünüyorum” dedi. “Bir kapının açılmış olması, bunun sizi kliniğe götüren bir yol olması büyük bir olay.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.