Oyun Haberleri

‘İran’ın Görev Çağrısı’ tamamen ABD ve NATO’yu yok etmekle ilgili ve ‘Allah’ın izniyle çok para kazanacak’

The main character of the Iranian game Revenge.

İranlı animasyon şirketi Kosar3D kısa süre önce yeni bir yön duyurdu: video oyunları. Spesifik olarak, Kosar3D’nin Revenge oyunu “İran ve Rusya’nın NATO’ya karşı askeri ittifakını konu alıyor” (ama görünüşe göre esas olarak ABD ve İsrail). Meşhed’deki bir programcı ekibi tarafından geliştiriliyor ve daha önceki çalışmaları arasında filmi de bulunan Farhad Azima tarafından yönetiliyor. Basra Körfezi Savaşı 2 (“İran Devrim Muhafızları ile ABD Donanması arasında Basra Körfezi’nde Silahlı Çatışma”).

Duyuru oyunun kendi kendini finanse ettiğini ve amacının “eğlence endüstrisinin bu formatındaki muadilinin çalışmalarıyla doğrudan yüzleşmek” olduğunu iddia ediyor. Başka bir deyişle, atıfta bulunmadan duramadığı oyuna İran’ın cevabı olmayı hedefliyor: Call of Duty.

“Bu oyunda İran ve Rusya arasında askeri ittifak şekilleniyor” Azima, Russia Today’e verdiği bir röportajda şunları söyledi:. Grup, İran ve Rusya’nın müttefiklerine karşı düşmanın planladığı operasyonları etkisiz hale getirmeye çalışıyor.”

Russia Today raporunun seslendirmesi, ittifakın “bu operasyonları tomurcuk halindeyken durdurduğunu” ekliyor ve oyunun savaşla ilgili olmadığını, “düşmanın saldırılarını engellemek için düşman topraklarında başlatılan önleyici saldırılar” olduğunu söyleyerek devam ediyor. Daha sonra Revenge’in “birinci sınıf grafikleri ve gerçekçi senaryolarının onu İran’ın Call of Duty yaptığını” iddia ediyor (Modern Warfare 2’nin bildirilen 250 milyon dolarlık bütçesine karşı rekabet ederken oldukça başarılı).

Azima, “Oyunu Call of Duty gibi oyunlarla aynı seviyede olacak şekilde geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. “Oyun, sınırlı imkanlarımıza rağmen grafik ve kalite açısından Amerikan ve dünya standartlarındaki oyunları andırıyor.”

Azima, ne tür bir savaşın bekleneceğine gelince: “Önemli bir meydan okuma, İran’ın dördüncü nesil Sukhoi savaş uçağı ile ABD’nin beşinci nesil savaş uçağı F35 arasındaki savaştır” dedi. “Kağıt üzerindeki hesaplamalarda, bu iki savaşçı arasındaki savaş muhtemelen F35’in zaferiyle ilişkilendirilecek, ancak bir it dalaşında veya çok yakın bir savaşta, özellikle pilot bir İranlıysa, zafer Sukhoi’nin olacaktır.”

OKU  Steam Kullanıcıları Arkadaşlarına Oyun Hediye Vermekte Sorun Yaşıyor

Bunun komik bir yanı var – sonuçta, küresel çatışmalar hakkında ateşli propaganda yapan tek ülke neden Amerika olsun? Ancak Call of Duty’nin Orta Doğu uluslarını ve savaşçılarını sunumu, genellikle ABD askeri basın departmanının bir uzantısı gibi hissettiren sunduğu dünya görüşüyle, hak edilmiş bir eleştiri kaynağıdır. “Bu Call of Duty, tekrar tekrar,” dedi geliştirici Rami Ismail 2016’da. “Bütün Arapları vurun. Dünyanın en ucuz kanı Müslüman kanıdır.” Orta Doğu’nun CoD’deki klişeleştirilmesi o kadar belirgindir ki, Financial Times bile haber yaptı.

Dolayısıyla, buradaki senaryolar batılı bir izleyici için tatsız görünebilir, ancak oyun endüstrisinde bu tür bakış açılarının ne kadar nadiren görüldüğü neredeyse çarpıcıdır. Nişancı türü genellikle Orta Doğulu kötü adamları gelişigüzel bir şekilde kabul eder ve neredeyse hiçbir zaman küresel çatışmanın diğer taraflarını düşünmeye veya İran gibi ülkeleri tartışmasız kötü adamlardan başka bir şey olarak görmeye zorlanmıyoruz.

Revenge ile ilgili “düşman toprağı” satırı, İsrail’e saldıran oyuncuya atıfta bulunuyor gibi görünüyor, örneğin, Amerikan yapımı bir oyunda hayal etmesi imkansız bir şey: YouTube’daki bir klibin adı “Hipersonik balistik füze ile düşman füze üssünün imhası”, ancak web sitesinde bundan “Siyonist savaşçıların” yok edilmesi olarak bahsediliyor.

Daha da fazla kaş kaldırma, oyunun ilk seviyesinin açıklamasıdır. Revenge’de toplam yedi seviye var ve açılış Ukrayna’da geçiyor. Oyuncu, Ukraynalıları Ruslara saldıran zombilere dönüştüren (derin bir nefes) bir virüs üreten ABD tarafından yönetilen bir laboratuvara sızmak zorundadır. Bu senaryo sorulduğunda Azima, bunun Rusya’nın Ukrayna’da ölümcül virüsler üreten ABD laboratuvarlarını ele geçirmesine, Kremlin ve Rus devlet medyası tarafından popüler hale getirilen asılsız bir iddiaya dayandığını ve zombi senaryosunun ABD’nin “bu hikayeyi daha ilginç hale getirdiğini” söylüyor. yenilgisini telafi etmeye çalışır.”

OKU  Skyrim Oyuncusu Sigurd'un Gizemli Koşullar Altında Öldüğünü Keşfediyor

Kuyu. Geliştiricinin YouTube sayfasında Revenge’den şaşırtıcı miktarda malzeme var, ancak, belki de bir animasyon stüdyosu için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oynanış yerine ara sahnelere odaklanıyorlar. Bununla birlikte, ana açıklama videosu, kusursuz ortamları ve askeri gemilerin 3B modellerini gösteriyor. Azima, oyunun iki yıldır yapım aşamasında olduğunu ve bu yıl içinde tamamlanmasını umduğunu söylüyor. Son ironi? Amerikan Epic Games tarafından yaratılan Unreal Engine’de yapılıyor.

Bununla birlikte, hepsinden daha Amerikalı ve benim en sevdiğim söz, Azima’nın bazı yeni sanat eserlerini ortaya çıkaran bir gönderiye imza atması: “Tanrı’nın izniyle, çok para kazanacağız.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.