Sağlık

Vadi humması: belirti ve semptomlar nelerdir?

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

  • Valley Fever yayılıyor ve bilim adamları iklim değişikliği nedeniyle daha doğuya yayılacağını tahmin ediyor.
  • Semptomlar hastalığın evresine ve etkilenen organlara bağlıdır.
  • Şu anda tedavisi yok, ancak semptomlar tedavi edilebilir ve bir aşı geliştirme aşamasındadır.

Uzmanlar, vadi humması adı verilen bir mantar enfeksiyonunun yayılması konusunda alarm veriyor.

Vadi ateşi tipik olarak Güneybatı’da görülürken, bilim adamları bunun küresel sıcaklıklar arttıkça yayıldığını söylüyor.

2019 öğrenmek GeoHealth, iklim değişikliğinin Valley hummasının doğuya doğru yayılmasına neden olduğunu ve 2100’den önce Kanada sınırına yayılabileceğini buldu.

İşte bu mantar enfeksiyonu hakkında bilmeniz gereken her şey.

vadi humması nedir?

vadi ateşi koksidioidomikoz, toprakta (küf olarak oluştuğu yerde) ve insan vücudunda doğal olarak çeşitli şekillerde bulunan bir mantar. Mantar, başta ABD’nin Güneybatısı ve Latin Amerika olmak üzere kurak bölgelere özgüdür.

Toprakta rüzgarla taşınan ve solunabilen ve akciğerleri enfekte edebilen hafif sporlar oluşturur. Akciğer enfeksiyonu genellikle asemptomatiktir ve diğerleri ateş ve öksürük ile grip benzeri bir hastalık geliştirebilir.

Bu sendroma farklı bölgelerde vadi humması veya çöl romatizması gibi farklı isimler verilmiştir. Ancak kendiliğinden düzelme eğiliminde olduğunu söyleyen Dr. Tıp profesörü ve UCSF/San Francisco Genel Hastanesi HIV, Bulaşıcı Hastalıklar ve Küresel Tıp Bölümü başkan yardımcısı Monica Gandhi, Healthline’a.

Bununla birlikte, koksidioidomikoz daha şiddetli olabilir, akciğerlerde nodüllere ve boşluklara ve hatta menenjite yol açabilecek yayılmış merkezi sinir sistemi bozukluklarına neden olabilir. Kemikleri ve eklemleri etkilediğinde, buna neden olabilir. artrit.

Gandhi, yaygın hastalık nadirdir ve hamilelik, belirli ırklar ve etnik kökenler (örneğin, Filipinli/a veya Afro-Amerikan) ve ilerlemiş HIV enfeksiyonu veya diğer bağışıklığı baskılanmış kişiler gibi risk faktörlerinin yüksek risk altında olduğunu ekledi.

OKU  Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

belirtiler

“Semptomlar hastalığın evresine ve ayrıca hangi organların etkilendiğine bağlıdır” dedi Dr. Emma Harvey, klinik aşamadaki biyofarmasötik şirketi F2G’de Küresel Tıbbi İşler Başkanı. “Bir solunum yolu hastalığı olarak başlar ve semptomlar viral veya bakteriyel pnömoniden ayırt edilemez.”

Enfeksiyonların çoğu sınırlı semptomlarla sonuçlanır, ancak hastaların yaklaşık %5’inde kronik akciğer enfeksiyonu gelişebilir ve bu durumlarda antifungal tedavi gerekir.

Hastaların daha küçük bir yüzdesinde, özellikle cildi, merkezi sinir sistemini, kemikleri ve eklemleri etkileyen, akciğerlerin dışına yayılan yaygın hastalık gelişir.

Bu enfeksiyonlar, uzun süreli antifungal ilaçlar ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonu (örn. B. Kokal menenjit – genellikle tedavi edilemez ve ölüme yol açabilir.

Harvey, yaygın hastalığı olan hastalardaki semptomların yorgunluk, günlük yaşam aktivitelerini yerine getirememe ve en kötü etkilenen hastalarda işe veya okula gidememe ve aile ve ev işleriyle ilgilenememe olduğunu ekledi.

Göre HKMek semptomlar arasında öksürük, nefes darlığı, kas ağrısı ve deri döküntüsü bulunur.

tedavi seçenekleri

Şu anda tedavisi yok. Birçok hasta zamanla iyileşir, ancak eklem enfeksiyonlarının iyileşmesi yıllar alabilir ve kokal menenjit tedavi edilemez olarak kabul edilir.

Harvey, ömür boyu tedavi gerektiğini ve mantar önleyici ilaçlar kesilirse hastaların nüksetebileceğini açıkladı. İlk antifungal tedavi tipik olarak bir oral azol, flukonazol ile yapılır.

Bu semptomları kontrol etmezse, diğer azol ilaçları denenebilir.

En zor vakalarda intravenöz amfoterisin B formülasyonları denenebilir ve kokal menenjitte intratekal amfoterisin gerekebilir.

Gandhi, “Hafif hastalıkları (çoğunlukla tespit edilemeyen) gerçekten tedavi etmiyor, ancak ciddi enfeksiyonlar için aylarca flukonazol (oral bir antifungal ilaç) gibi antifungal tedavi kullanıyorlar” dedi. “Endişe, çevre ısındıkça, kuruyan ve mantarı toprakta barındırma eğiliminde olan daha fazla alana sahip olacağımızdır.”

OKU  CDC, İlaca Dirençli Shigella Hakkında Uyardı: Bilmeniz Gerekenler

Bir aşı üzerinde çalışılıyor

Bilim adamları 1960’lardan beri Vadi hummasına karşı bir aşı geliştirmeye çalışıyorlar, ancak ilk insan denemeleri başarısız oldu.

Ancak son zamanlarda, Tucson’daki Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, köpeklerde oldukça etkili olan bir aşı geliştirdiler.

Gandhi, insanlar gibi köpeklerin de Vadi hummasına duyarlı olduğunu ve bu iki dozluk aşının mantara karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturduğunu ve köpekleri maruz kaldıklarında hastalığa yakalanmaktan koruduğunu söyledi. Aşının 2024 yılının başlarında ABD Tarım Bakanlığı tarafından köpeklerde kullanılması için onaylanması bekleniyor ve bu aşının insanlara uyarlanması için denemeler yapılıyor.

Getirmek

Tipik olarak güneybatıda bulunan bir mantar enfeksiyonu olan vadi humması yayılıyor ve bilim adamları, küresel sıcaklıklar yükseldikçe daha doğuya yayılacağını tahmin ediyor.

Semptomlar yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, kas ağrısı ve deri döküntüsüdür.

Şu anda tedavisi yoktur, ancak doğru antifungal tedavi ile semptomlar yönetilebilir. Bir aşı da geliştirme aşamasındadır.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Papa Francis, Palm Sunday için hastaneden zamanında taburcu olmayı bekliyor

Sağlık

Papa Francis hastanede: bildiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir