Sağlık

İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

İşteki aptalca dikkat dağıtıcı şeyler mutluluğunuzu ve odaklanmanızı nasıl artırabilir?

Pinterest’te paylaş
İş yerinde kısa ve rahat bir mola, ruh halinizi iyileştirebilir ve konsantrasyonunuzu geliştirebilir. Luis Alvarez/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, eğlenceli bir video izlemek gibi işten olumlu bir mola vermenin sizi yeniden şarj edebileceğini gösteriyor.
  • Sürekli kendini kontrol etme, iç kaynakları tüketir.
  • Olumlu duygular, olumsuz duygulardan kurtulmamıza yardımcı olur.
  • Telefonunuzda iş molası vermek, bilgisayar kullanmaktan daha az şarj oluyor.

Aşağıdaki senaryoyu hayal edin.

Büyük projeniz bugün geliyor ve hala bitirmediniz. Bütün sabah çalıştınız, ancak görev o kadar karmaşık ve o kadar bunalmışsınız ki, odaklanmak için tüm özdenetiminizi kullanmanız gerekiyor.

Aniden gelen kutunuzda iş arkadaşınızın size gönderdiği komik bir kedi videosu fark ettiniz. Görmek için zaman ayırmalı mısın? Yoksa dikkatinizi dağıtacak ve sizi daha da geriye mi götürecek?

Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülen yeni bir araştırma, kısa bir komik video izlemenin aslında sizin için iyi olduğunu ve sıfırlamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

Sonuçlar dergide yayınlandı iş stresi, yüksek düzeyde öz denetim gerektiren durumlarda kısa, olumlu duraklamaların iç kaynaklarınızı yenilemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Başka bir deyişle, yaratıcılığınızı, motivasyonunuzu ve işinize ve diğerlerine olan bağlılığınızı yenilemenize yardımcı olabilir.

Beyninize biraz benzin koymak gibi düşünün.

Sürekli kendini kontrol etmek yorucu

İş yerinde ve diğer yerlerde, kendiliğinden hissedeceğimizden, düşüneceğimizden veya davranacağımızdan farklı tepkiler vermeye zorlandığımız başka yerlerde özdenetim uygularız.

Almanya’daki WHU – Otto Beisheim School of Management’ta doktora öğrencisi olan Vera Schweitzer, “Özdenetim gereksinimleri, işinizi uygun şekilde yapmak için sürücülerinizi veya otomatik yanıtlarınızı bastırmanızı, geçersiz kılmanızı veya ayarlamanızı gerektiren herhangi bir iş gereksinimidir” dedi. , çalışmayı yöneten kişi.

Özdenetim gerekliliklerinin örnekleri şunlar olabilir:

  • Düşmanca bir müşteri veya meslektaşla uğraşırken öfkenizi kontrol etmek
  • zor bir görev üzerinde çalışmak
  • sıkıcı veya yorucu bir görev üzerinde çalışmak

Schweitzer, “Bununla ilgili özellikle üzücü olan şey, kendine hakim olmanın (örneğin, öfkenizi kontrol etmeye çalışmak veya iç direncin üstesinden gelmek), çalışanların kişisel kaynaklarını tüketen ve tüketen oldukça yorucu bir süreç olmasıdır” dedi.

OKU  Dixie D'Amelio Premenstrüel Disfori İle Yaşadığını Açıkladı

Schweitzer, “düzenleyici kaynaklar” olarak da adlandırılan bu iç kaynakların, çalışanların kendilerini motive ve meşgul hissetmelerini, kalıpların dışında düşünebilmelerini veya diğer çalışanlara yardım edebilmelerini sağlamak için gerekli olduğunu söyledi.

Pozitifliği artırmadan sürekli özdenetim talepleriyle yüzleşmek zorunda kalmak, düzenleyici kaynaklarınız ve işteki genel etkinliğiniz için aslında zararlıdır.

Biraz pozitiflik sizi zahmetsizce nasıl şarj edebilir?

Küçük bir doz pozitiflik yaşamak, yani mutluluk gibi pozitif bir duygu hissetmek, iç kaynaklarınızı geri kazanmanıza yardımcı olur.

Schweitzer, “Bu, olumlu duyguların ‘geri alınması’ olarak bilinen psikolojik bir etkiye dayanmaktadır; bu, olumlu duyguların, bireylerin Özdenetim talepleri gibi önceki olumsuz deneyimlerden ayrılmalarına ve bunlardan kurtulmalarına izin verdiğini belirtir.”

Örneğin, birkaç saatlik yoğun çalışmanın hemen ardından komik bir video izlerseniz, olumlu duygular, aktif olarak hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan düzenleyici kaynaklarınızı geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İşteki küçük molalar neden beyninize yardımcı olur?

Baskı altındayken – örneğin, sıkı bir son teslim tarihi altında çalışırken – “zaman kazanmak” için küçük molaları atlamak cazip gelebilir. Ancak beyninizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için aslında kısa molalar gereklidir.

Rutgers Business School, Newark ve New Brunswick’te yönetim ve küresel işletme profesörü olan PhD Terri Kurtzberg, Healthline’a “Bilişsel olarak uzun süreler boyunca sürekli dikkat çekmek için tasarlanmadık” dedi.

“Bir nevi enerjimiz tükeniyor ve tekrar karışmadan önce ruhumuzun dinlenmesine izin vermek için ayrılmamız gerekiyor.”

“Molaların teknik görevler için iyi olduğunu ve doğruluğu ve hızı artırdığını, ancak aynı zamanda stresi azalttığını, motivasyonu geri kazandığını ve hatta yaratıcılığı artırdığını gösteren araştırmalar var.”

“Dışarı yürüyüşe çıktığınızda veya duştayken o klasik ‘sorunu düşünmeden çözme’ anlarını düşünün.” Geri çekildiğinizde, olayları yeni perspektiflerden görebilir ve bilinçli düşünmeden bilgiyi işlemeye devam edebilirsiniz” dedi.

Diğer pozitiflik türleri de işe yarar

Pozitiflik molanız komik bir video olmak zorunda değil. Kısa bir hikaye veya şarkı gibi sizi mutlu eden herhangi bir şey olabilir ama kısa ve enerji verici olmalıdır.

OKU  Tansiyon ilacı alan kişilerde bunama geliştirme olasılığı daha düşük olabilir

Schweitzer, “Favori bir şarkı da iyi bir alternatif olabilir – ancak şarkı sizi gerçekten mutlu ve enerji dolu yapmalı, ancak çok melankolik ve sakin olmamalı” diyor Schweitzer.

Şunu ekliyor: “İş arkadaşlarınızla saatlerce art arda video izlemeyi veya sohbet etmeyi unutmayın, ancak kendinizi gerçek işten tamamen ayırmamak için pozitifliği yaklaşık 3-5 dakika ile sınırlandırın. “

Ek olarak, Schweitzer, özdenetim taleplerinin üstesinden gelmenin tek yolunun pozitiflik olmadığını söyledi. Daha iyi uyku veya kendini yansıtma da işe yarar, ancak daha fazla çaba gerektirir. Eğlenceli bir video gibi küçük bir pozitiflik molası, bu kaynakları yenilemenin hızlı ve zahmetsiz bir yoludur.

Molanızda cep telefonunuzu kullanmalı mısınız?

Bu komik videoyu telefonunuzdan değil de bilgisayarınızda izlemek iyi bir fikir olabilir.

Kurtzberg, 2019 yılında telefona bakarak duraklatmanın diğer duraklatma türleriyle aynı “şarj etme” etkisine sahip olmadığını bulduğu bir araştırmaya katıldı.

“Deneyimizde, insanların bir dizi karmaşık kelime problemini çözmenin ortasında duraksamasını sağladık” dedi. Mola için, katılımcılar bir bilgisayar, cep telefonu veya kağıt belge üzerindeki varsayımsal bir alışveriş listesinden öğeler seçtiler. Bir grubun hiç molası yoktu.

İlginç bir şekilde, bilgisayar veya kağıttan kopmalar, insanların pillerini yeniden şarj etmelerini sağladı ve orijinal görevlerine döndüklerinde, hiç ara vermeyenlere göre daha fazla sorun çözdüler ve daha kısa sürede hallettiler.

Ancak telefonlarını kullanan yarışmacılar ikinci yarıda kötü performans gösterdiler – ara vermeyenlerden daha iyi durumda değillerdi.

Kurtzberg, “Telefonlarımız dikkatimiz için dev bir delik haline geldi – onları elimize aldığımızda, her türlü bildirim ve düşünceyle meşgul oluyoruz ve sonunda birkaç farklı bilişsel ve duygusal tavşan deliğine düşüyoruz” dedi.

“Bu, zihnimize tam güçle işe dönmesi için ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi vermiyor gibi görünüyor, çünkü muhtemelen tüm dikkatimizle işe dönmek için gözlerimizi telefondan ayırmamızı zorlaştırıyor. “

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir