Sağlık

Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic’i reçete etti. İşte nasıl yapılacağı

Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic'i reçete etti.  İşte nasıl yapılacağı

Joan Lewis, kilo vermek için her diyeti ve kilo verme programını denedi ama hiçbir şey işe yaramadı. Daha sonra doktoru, kendisine tip 2 diyabet teşhisi konulduktan sonra Ozempic’i reçete etti.

Pinterest’te paylaş
Joan Lewis (solda), oğlu (ortada) ve kocasıyla (sağda). Joan Lewis tarafından sağlanan resimler

Joan Lewis, 2009 yılında 38 yaşındayken meme kanserini tedavi etmek için kemoterapi gördü. O andan itibaren kilo almaya başladı.

“Çocuklarım olduktan sonra bile kilom hep aynıydı. Lewis, Healthline’a verdiği demeçte, 40 yaşında aşırı hızda kemo kaynaklı menopoza girdiğimde, ağırlığın biriktiğini ve kaybetmenin imkansız olduğunu düşünüyorum.

Tedavinin vücut kimyasını değiştirdiğini ve hayatı boyunca yediği yiyeceklerin daha az tolere edildiğini ve kilosunu etkilediğini söyledi.

Son 12 yılda Lewis, Weight Watchers, Noom, Keto, Anti-inflamatuar Diyet, Tam 30, Düşük Karbonhidrat ve İdeal Protein dahil olmak üzere çeşitli diyetler ve kilo verme programları denedi.

“Çocuklarım olmadan önce, Weight Watchers benim gideceğim yerdi. Böyle bir başarı elde ettim. Tedaviden sonra hepsini denedim ve birkaçını kaybettim ve birkaçını geri kazandım. Her zaman vücudum pes etmeyecek ve ağırlığı taşıyacakmış gibi görünüyordu,” dedi Lewis.

Diyabet Teşhisi ve İlaç Kullanımı

Son yıllarda Lewis’in kan şekeri seviyeleri yükselmeye başladı ve Eylül 2022’de kendisine tip 2 diyabet teşhisi kondu.

“Hem kardiyoloğum hem de doktorum kilo vermeye çalışırken ne kadar hayal kırıklığına uğradığımı biliyordu” dedi.

Teşhis konulduktan sonra doktoru, kan şekerini düşüren bir tip 2 diyabet ilacı olan metformin reçete etti. Lewis ayrıca düşük glisemik indeksli bir diyet geliştirmek için bir beslenme uzmanıyla görüştü. Bununla birlikte, metformin aldıktan ve diyete 3 ay bağlı kaldıktan sonra HbA1c’si hala yükseldi.

Lewis, “A1C’mi düşürmek ve biraz kilo vermeyi teşvik etmek için düşük dozda Ozempic ile başlamaya karar verdik” dedi.

Dr. Sethu Reddy, Amerikan Klinik Endokrinoloji Derneği Başkanı.

“Ozempic ayrıca bir anti-insülin hormonu olan glukagon seviyelerini düşürme eğiliminde olacaktır. Tip 2 diyabetli hastalarda glisemik kontrolü iyileştirmenin yanı sıra, bu bileşiklerin iştahı azalttığı ve tokluğu arttırdığı ve olası kilo kaybına yol açtığı görülmektedir. Reddy, Healthline’a verdiği demeçte, kilo kaybı ayrıca kan şekeri kontrolünün daha da iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

OKU  Kalp Hastalığı: Bu Protein Testi Kolesterolden Daha İyi Bir Risk Göstergesi mi?

Ozempic aktif kimyasal bileşik semaglutide içerir.

doktor Cornell Üniversitesi’nde tıp profesörü ve Found’da baş tıp görevlisi olan Rekha B. Kumar, semaglutidin tokluk hissini artırarak, mide boşalmasını geciktirerek ve kan şekerini düşürerek kilo vermeye yardımcı olduğunu söyledi.

“Wegovy olarak bilinen Semaglutide, obezite tedavisi için FDA onaylı bir ilaçtır. Böylece Ozempic diyabetli hastaların kilo vermesine yardımcı olabilir” dedi.

Kumar, Ozempic’in yalnızca tip 2 diyabet tedavisi için FDA onaylı olduğunu, ancak “diyabetli hastalarda obezite de varsa, Ozempic iyi bir ilaç seçimidir” dedi.

Ozempic’i tip 2 diyabet olmadan kilo kaybı için kullanmak, ilacın “endikasyon dışı kullanımı” olarak kabul edilir.

2022’de Gıda ve İlaç İdaresi, Ozempic’te bir eksiklik olduğunu bildirdi. Bu, bazı durumlarda insanlar kilo verme ilacını etiket dışı aldıkları için bazı tartışmalara neden oldu.

Reddy, “Genel olarak son tedarik sorunları göz önüne alındığında, diyabet yönetimine öncelik verilir” dedi. “Ancak diyabeti olmayan kişilerde kilo kaybı gelecekte artan bir gösterge olacaktır. Kilo kaybı için GL-1 analoglarının kullanımı da sigorta poliçelerine ve bu acentelere erişime bağlıdır.”

Ozempic’in kilo verme ve yan etkileri hakkında bilgi edinin

Lewis, Ozempic’i Ocak 2023’te almaya başladı ve o zamandan beri haftada yaklaşık 4 kilo verdi.

“Hiç aç değilim. Çok çabuk sıkılıyorum” dedi. “Eve geldiğimde bir şeyler atıştırırdım. [from work] Ya da öğle yemeğinde çok aç ol. Artık.”

Bununla birlikte, patates kızartması gibi yağlı veya yağlı yiyecekler yerken mide rahatsızlığı da dahil olmak üzere bazı yan etkileri vardır.

Reddy, çoğu insan için yan etkilerin hafif olduğunu ve mide bulantısı, kusma ve reflü gibi gastrointestinal semptomlara neden olduğunu söyledi.

Enjeksiyon 7 günde bir yapıldığı için hafta başında yan etkiler oluşabiliyor” dedi. “Ozempic gibi ilaçların kullanımıyla pankreatit (pankreas iltihabı) raporları var, ancak hiçbir neden-sonuç belirlenmedi. Bununla birlikte, bir kişinin pankreatiti varsa, bir GLP-1 analoğunun başlatılması konusunda dikkatli olunmalıdır.”

OKU  Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz. bizim deneyimimiz böyleydi

Kumar, potansiyel olarak ciddi bir başka yan etkinin, nispeten nadir görülen bir tiroid kanseri (medüller) olan hastalarda tümör büyüme riskinin artması olabileceğini söyledi.

Medüller tiroid kanseri, medüller tiroid kanseri gibi genetik sendromlar, pankreatit ve şiddetli asit reflü ve safra taşı olan hastalar iyi aday olmaz” dedi.

Lewis, ilacı almanın onu diyetini değiştirmeye zorladığını söyledi.

“Bazen yiyeceklerin tadı çok farklı ve iyi bir şekilde değil. Kahveyi severim ama bazen tadı o kadar yoğun ki midemi bulandırıyor” diyor.

İlaçlar ayrıca onları yeme alışkanlıklarıyla da temas ettirir.

“Yediğim gıdalara çok dikkat ediyorum. Çok yağlı yiyecekler yersem büyük ihtimalle kendimi iyi hissetmeyeceğimi biliyorum. Bir tür yeni düşünme biçimi” dedi.

Ozempic uzun süreli alınmalıdır

Ozempic, yalnızca diyabet tedavisinde uzun süreli kullanım için tasarlanmıştır ve kilo kaybı için etiket dışı kullanılıyorsa, Kumar, kaybedilen kiloyu korumak için uzun süreli olarak sürdürülmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak Reddy, Ozempic kullanan kişilerin doktorları tarafından yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.[for] Zamanla glisemik kontrol bozulur ve sonunda tip 2 diyabetli hastaların neredeyse tamamı insülin tedavisine ihtiyaç duyar” dedi.

Ancak, Ozempic ve diğer benzer ilaçların daha fazla kullanılacağını tahmin ediyor.

Reddy, “Bu bileşiklerin ayrıca kalp koruyucu olduğu gösterildi ve glikoz ve ağırlık düşürücü özelliklerle birleştirildiğinde tıbbi alet kutusunda popülerlik kazanıyorlar” dedi.

Şimdilik Lewis, diyabet ve kilo yönetimini tedavi etmek için Ozempic almaya devam etmeyi planlıyor.

“Bu ilaç HbA1C’mi düşürmeme ve birkaç kilo vermeme yardımcı olursa, onu almayı bırakmak ve sağlığım ve kendim hakkında daha iyi hissetmek için daha fazla motive olacağım” dedi. “[But]Bu ilacı ne kadar süre kullanacağımı gerçekten bilmiyorum.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir