Sağlık

Apple Airpod’lar ve diğer kablosuz kulaklıklar işitme cihazı olarak nasıl kullanılabilir?

Apple Airpod'lar ve diğer kablosuz kulaklıklar işitme cihazı olarak nasıl kullanılabilir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, Apple Airpod’ların ve diğer kablosuz kulaklıkların hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişilere yardımcı olabileceğini söylüyor. Sol Stock/Getty Images
 • Milyonlarca insan işitme cihazlarından faydalanabilse de, birçoğu pahalı oldukları veya işitme kaybıyla ilgili sosyal damgalanma nedeniyle bunları takmamayı tercih ediyor.
 • Sonuç olarak, akıllı telefonlarla eşleştirilen kulaklıklar, ortam seslerinin netliğini artırmaya alternatif olarak popülerlik kazandı.
 • Bununla birlikte, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından tıbbi cihaz olarak düzenlenmemiştir ve işitme engelli kişiler için işitme cihazları kadar etkili olup olmadıkları belirsizdir.
 • Son zamanlarda, Tayvan’da yapılan yeni bir araştırma, akıllı telefonlarla birlikte verilen kulaklıkların Hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişiler için bir işitme cihazı potansiyeli.
 • Bu keşif, işitme sorunları olan insanlar için daha ucuz ve daha uygun seçeneklere yol açabilir.

İstatistik Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 28 milyon kişinin işitme cihazlarından yararlanabileceğini öne sürüyor.

Bununla birlikte, işitme cihazlarından fayda görebilecek 20 ila 69 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık %16’sı ve 70 yaş ve üstü yetişkinlerin %30’dan azı işitme cihazlarını kullanmıştır.

Reçeteli işitme cihazları etkili olmakla birlikte pahalı olabilir ve bir odyolog ziyareti gerektirebilir.

Son zamanlarda FDA, tezgah üstü (OTC) işitme cihazları için yeni bir kategori sunarak insanların bu ürünleri doğrudan perakendecilerden satın almasına olanak sağladı. göre bir basın bülteniBu önlem, işitme cihazlarının maliyetini düşürmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Buna rağmen, işitme kaybıyla ilgili sosyal damgalama, bazı insanları işitme cihazı takmaktan caydırabilir.

Kişisel ses yükseltme ürünleri (PSAP’ler), reçeteli veya OTC işitme cihazlarına göre daha az damgalayıcı olabilir ve daha düşük bir fiyat noktasında bulunabilir. Sonuç olarak, ses netliğini iyileştirmek için bir alternatif olarak giderek daha popüler hale geliyorlar.

Bununla birlikte, PSAP’lerin işitme kaybı olan kişiler için işitme cihazları kadar etkili olup olmadığına dair sınırlı araştırma vardır.

Şimdi yeni bir tane öğrenmek iScience dergisinde yayınlanan bir makale, PSAP’lerin, özellikle bir akıllı telefon paketindeki Apple AirPods Pro’nun, hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişilerde konuşma anlaşılırlığını iyileştirmek için geleneksel işitme cihazları kadar iyi çalışabileceğini öne sürüyor.

Kulak tıkaçlarını işitme cihazlarıyla karşılaştırın

Bilim adamları çalışmalarında, saf ses odyometrisi sonuçlarına dayalı olarak hafif ila orta derecede ses-duyusal işitme kaybı (SNHL) olan 21 kişiyi işe aldı.

Kognitif bozukluğu veya asimetrik, iletim tipi veya mikst işitme kaybı olan bireyler çalışma dışı bırakıldı.

Araştırma ekibi dört cihazda elektroakustik analizler gerçekleştirdi. Sonuçlar, işitme cihazları ve PSAP’ler için Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) standartlarıyla karşılaştırıldı.

Kullanılan cihazlar şunları içerir:

 • Basit bir işitme cihazı (Bernafon MD1)
 • Üstün bir işitme cihazı (Oticon Opn 1)
 • Apple AirPod’lar 2
 • Apple AirPods Pro

Daha sonra katılımcılardan, programın Mandarin versiyonundan rastgele seçilen cümleleri tekrar etmeleri istendi. Gürültüde işitme testi (MHINT). Bilim adamları cümleleri, katılımcılar sessiz bir ortamda olduğu gibi, önden ve soldan arka plan gürültüsünün geldiği ortamlarda da okudular.

Her katılımcı şu beş senaryoda test edildi:

 • İşitme cihazı takmayın
 • Birinci sınıf bir işitme cihazı takmak
 • Temel bir işitme cihazı takmak
 • Bir akıllı telefonla birlikte verilen AirPods Pro’yu kullanma
 • Bir akıllı telefonla birlikte gelen AirPods 2’yi kullanma
OKU  Deepak Chopra, psikedeliklerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve daha fazlasını tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini paylaşıyor

Verileri inceledikten sonra bilim adamları, AirPods Pro’nun sessiz bir ortamda temel işitme cihazlarına benzer performans gösterdiğini bildirdi. Ancak performansı, birinci sınıf işitme cihazlarına göre biraz daha düşüktü.

AirPods 2, AirPods Pro veya temel işitme cihazları kadar başarılı olamadı. Yine de, katılımcılar AirPods 2 ile işitme cihazları olmadan olduğundan daha net duydular.

Ayrıca AirPods Pro, yandan arka plan gürültüsü olan bir ortamda birinci sınıf işitme cihazlarıyla karşılaştırılabilir performans gösterdi.

Ancak AirPods Pro ve AirPods 2, katılımcıların önünden arka plan gürültüsü geldiğinde işitmeyi iyileştirmede başarısız oldu.

doktor Taipei Veterans General Hospital’da bir doktor ve araştırmacı ve Tayvan’daki Ulusal Yang Ming Chiao Tung Üniversitesi’nde doçent ve ilgili bir çalışma yazarı olan Yen-Fu Cheng, Healthline’a şunları söyledi:

“AirPods Pro’nun (akıllı telefonla) PSAP elektro-akustik standartlarının çoğunu (beşte dördü) karşıladığını gördük. AirPods Pro’nun konuşma tanıma özelliği, gürültüde geleneksel işitme cihazlarınınkine benzer. Bu nedenle, AirPods Pro’nun hafif ve orta derecede işitme kaybı olan yetişkinler için bir işitme cihazı olma potansiyeline sahip olabileceği sonucuna vardık.”

Bununla birlikte, böyle bir konsepti diğer kablosuz ve akıllı telefon ürün kombinasyonlarında kullanmanın güvenliğini ve fizibilitesini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” dedi.

Bu umut verici sonuçlara rağmen, çalışmanın bazı sınırlamaları vardır:

 • Az sayıda katılımcı kullandı.
 • Şiddetli SNHL veya diğer işitme bozuklukları olan kişiler dahil edilmemiştir.
 • Deneyler bir laboratuvar ortamında yapılmıştır, bu nedenle sonuçlar gerçek dünya koşullarına çevrilmeyebilir.
 • Yalnızca Apple PSAP’ler test edildi, bu nedenle diğer üreticilerin cihazlarının aynı sonuçları verip vermeyeceği bilinmiyor.

PSAP’ler nedir?

Buna göre FDAPSAP’ler, işitme engelli kişiler için tıbbi cihaz olarak düzenlenmemiştir.

Bunun yerine, işitme kaybı olmayan kişiler için ses yükseltme cihazları olarak kabul edilirler.

Buna karşılık, işitme cihazları işitme bozukluğunu düzeltmek için tasarlanmıştır.

Apple ve araştırmada kullanılmayan bir marka olan Samsung gibi şirketlerin kulaklıkları, genellikle akıllı telefonlarla birlikte verildiğinden, en aşina olabileceğiniz acil durum çağrı merkezleridir. Bluetooth teknolojisini kullanarak kablosuz olarak müzik veya diğer ses içeriklerini dinlemenize olanak tanırlar.

Diğer mevcut PSAP’ler şunları içerir:

 • Samsung Galaxy Tomurcukları Pro
 • Zeytin Akıllı Kulak
 • Ses Dünyaları Çözümleri
 • IQbuds maksimum

PSAP’lerin maliyeti nedir?

PSAP fiyatları seçtiğiniz türe göre değişmektedir.

Örneğin, fiyat karşılaştırmaları, AirPod’ların 129 ila 249 ABD Doları arasında değiştiğini gösteriyor.

Yukarıda listelenen diğer PSAP’ler 180 $ ile 1.000 $ arasında değişmektedir.

Buna karşılık, OTC işitme cihazlarının ortalama fiyatı 1.600 Dolar ve reçeteli işitme cihazlarının fiyatı 4.600 Dolar civarındadır. Ayrıca sağlık sigortası şirketleri tüm masrafları karşılamayabilir.

PSAP Faydaları

Cheng’e göre, PSAP’lerin faydaları şunları içerir:

 • Hafif ila orta derecede işitme kaybı olan kişilere günlük yaşamları için yeni bir ses yükseltme deneyimi sunabilirler.
 • İnsanlar PSAP’leri gürültülü veya sessiz ortamlarda kullanabilirler.
 • İşitme cihazlarından daha ucuz olabilirler.
OKU  Otizm diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir

Tuned’de lisanslı bir odyolog ve sağlayıcı eğitimi direktörü olan Kathleen Wallace, Au.D., Healthline’a şunları söyledi:

“AirPods gibi cihazlar, toplumumuzda yalnızca her yerde bulunmanın yanı sıra gıpta ile bakılmak gibi büyük bir avantaja sahip; bu da bu cihazların, işitme cihazı pazarını rahatsız eden başlıca damgalama sorununu ele almasına yardımcı oluyor.”

Wallace, Airpod’larda yerleşik olarak bulunan bazı ses artırıcı özelliklerin etkili olduğunu ve “işitme değişikliklerinizi yumuşatmanıza ve ayrıca arka plan gürültüsünde, sayıyı daha iyi duymanıza yardımcı olabileceğini” açıkladı. [one] İşitme kaybı olan kişilerden gelen şikayetler.”

PSAP’lerin dezavantajları

Wallace’a göre, PSAP’lerin bazı sınırlamaları şunları içerir:

 • Her seviyedeki işitme kaybı için uygun değildirler.
 • Tüm gün kullanıma uygun değillerdir.
 • Sınırlı pil ömrünüz var.
 • PSAP’ler, oklüzyon etkisi veya kulaklarınızın tıkalı olduğu hissini yaratabilir. Bu, kendi sesiniz gibi dahili gürültüyü dikkat dağıtıcı hale getirebilir.
 • İşitme cihazı değil de kulaklık gibi göründükleri için belirli ortamlarda kullanım için uygun olmayabilirler.

Peki ya işitme kaybı için diğer PSAP’ler?

Cheng’e göre, araştırma ekibi bu çalışma için Apple AirPods’u kullandı çünkü:

 • Akıllı telefon sahiplerinin yüzdesi zamanla arttı ve Apple iPhone, Tayvan’da ve dünya çapında önemli bir pazar payına sahip.
 • AirPod’ları ve birlikte verilen iPhone ve iOS sistemini tek bir üretici ürettiğinden, diğer sistemlere kıyasla uygun kalite kontrol ve kalibrasyonu uygulamak daha kolay olabilir.
 • Apple iPhone ile birlikte gelen AirPods’taki “Canlı Dinleme” özelliği benzersizdir ve ek bir uygulama indirmeye gerek yoktur.

Cheng, “Ancak, Bluetooth kulaklıklı diğer akıllı telefon markaları da bir uygulama indirildikten sonra ‘Canlı Dinleme’ işlevini destekliyor” dedi.

Araştırmalar, AirPod’lara ek olarak, diğer PSAP’lerin de işitmeye yardımcı cihazlar olarak umut vaat edebileceğini öne sürüyor. Örneğin:

 • Able Planet’in PSAP kulak içi amplifikatörünü işitme cihazlarıyla karşılaştıran 2019 tarihli bir araştırma, PSAP’nin sessiz bir ortamda konuşma anlaşılırlığını işitme cihazından daha fazla iyileştirdiğini buldu. Ancak gürültülü bir ortamda herhangi bir gelişme olmadı.
 • Samsung Electronics Company’nin sponsorluğunda, işitme cihazlarını, PSAP’leri ve Samsung Galaxy Buds Pro’yu karşılaştıran 2021 tarihli bir araştırma, hem PSAP’lerin hem de Galaxy Buds Pro’nun hafif ve orta derecede işitme kaybı olan kişilere fayda sağlayabileceğini buldu.

Gelecekteki araştırmalar için planlar

Healthline, Cheng’e ekibinin PSAP’lerin daha ciddi işitme kaybı olan kişilere nasıl yardımcı olabileceğini araştırmayı planlayıp planlamadığını sordu.

“Evet, planımız bu” dedi.

Cheng açıkladı:

“iOS sisteminin en son sürümü, bir kullanıcının odyogramının girilmesini destekler. Geleneksel işitme cihazlarının gerektirdiğine benzer şekilde, kişisel odyograma göre giriş tonlarını farklı frekanslarla ayarlayabilir. Bu yeni özellik, konuşma algısını iyileştirmek için Konuşma Geliştirme ve Ortam Gürültüsü Azaltma özellikleri aracılığıyla hastaların işitme kayıplarını telafi etmelerine de yardımcı olabilir.”

“Bu gelişmiş özelliklerin daha şiddetli veya farklı türlerde işitme kaybı olan hastalara yardımcı olup olmayacağını görmek bizi heyecanlandırıyor” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir