Oyun Haberleri

Çim gölgelerini düzelttiklerine göre sonunda The Witcher 3’ün keyfini yeniden çıkarabileceğim.

Geralt, ungloved, giving a thumbs up in high definition

13 Mart’ta CD Projekt ikinci büyük yamayı yayınladı (yeni sekmede açılır) The Witcher 3’ün biraz kuşatılmış yeni nesil güncellemesi için. Yama notları, “Çeşitli düzeltmelerin yanı sıra, oyunun genel kararlılığını ve performansını da artırıyor” diye başlıyor ve lede’yi gömüyor. Biraz daha aşağıda The Whopper’ı bulabilirsiniz:

“Ufuk tabanlı ortam kapanması geri yüklendi. Daha önce Ambient Occlusion’ı kapatmış olan oyuncuların bunu tekrar yapması gerekecek. Bunu Seçenekler → Video → Grafikler’de bulabilirsiniz.” Kaydedildi. Çim gölgelerini düzelttiler.

The Witcher 3’ün yeni nesil 4.0 versiyonu kafa karıştırıcı bir şey oldu. Özellikle yeni görevler, donanım ve yakınlaştırılmış kamera oyunun kurallarını değiştiriyor, ancak DX12 grafik özelliklerinin uygulanması en iyi ihtimalle baştan savma. Işın izlemeyi açın ve sekiz yıllık oyun, güçlü RTX 40 serisi GPU’lar dışında her şeyi dize getirir.

4.02 güncellemesine yükleniyor, bu pek değişmedi. Plütonyum yakıt çubuklarını kabul eden yepyeni bir GPU’nuz olmadığı sürece, sabit bir 60 fps muhtemelen RT’nin etkin olduğu kartlarda yoktur. Yama notlarıyla eşleşen ve Digital Foundry tarafından not edilen önemli bir sorunu ele alan tüm CPU çekirdeklerimin daha eşit bir şekilde kullanıldığını fark ettim. (yeni sekmede açılır), değeri ne olursa olsun. Muhtemelen gölgelendirici önbelleğinin silinmesi ve derlenmesi gerekmesi nedeniyle başlangıçtaki bazı takılmalardan sonra performansım sabit kaldı.

Sıradan bir oyuncu için çok daha hoş bir değişiklik, HBAO’nun yukarıda bahsedilen dönüşüdür. Daha önce hiç dolaba tıkılmamış olanlarınız için, ambient occlusion daha geniş anlamda, 3D modellere görsel derinlik kazandırmaya gerçekten yardımcı olan küçük ayrıntılara, yumuşak gölgelere odaklanan bir gölge oluşturma tekniğidir.

The Witcher 3’ün orijinal sürümü, hem ekran alanı hem de ufuk tabanlı AO taşıyordu ve ikincisi genellikle üstün seçenek olarak müjdelendi. İlk 4.0 yeni nesil yama, can sıkıcı bir şekilde, oyun içi bir seçenek olarak HBAO’yu ortadan kaldırdı ve geriye yalnızca düşük kaliteli SSAO’yu veya muhteşem ama GPU öğüten ışın izlemeli AO seçeneğini bıraktı. İşte karşılaştırma için başka bir galeri:

Witcher 3’ün AO’su, HBAO’nun biraz daha fazla gölge ve pop eklemesiyle, yapraklarında özellikle göze çarpan bir fark yaratıyor. Işın izleme seçeneği doğal olarak inanılmaz görünüyor, ama ben burada Bay Para Çantaları değilim! RTX 3070, önümüzdeki yıllarda kullanmaktan gurur duyacağım, iyi bir kart, dürüst, genç bir GPU. Ancak The Witcher 3’ün ışın izleme özelliği, 3070’e 1440p’de kendi dişlerine hizmet ediyor.

OKU  Windy Meadow, oyuncuları 2022'nin en iyi anlatı maceralarından birinin dünyasına geri götürecek

Tüm ışınları izlememe konusunda kendinizi uzlaştırabilirseniz, The Witcher 3 4.0 zaten bir bütün olarak iyi bir güncellemeydi ve 4.02, HBAO’nun ortadan kaldırılmasının tarihi yanlışını düzeltiyor. Sevgili çim gölgelerim geri döndü ve sonunda iyileşmek için biraz zaman ayırabiliriz. Tam (konsol hariç) yama notlarını da aşağıya ekledim:

PC’ye Özgü

 • DX 12 sürümünde iyileştirilmiş CPU çekirdeği kullanımı.
 • Geri yüklenen ufuk tabanlı ortam tıkanıklığı. Daha önce Ambient Occlusion’ı kapatmış olan oyuncuların bunu tekrar yapması gerekecek. Bunu Seçenekler → Video → Grafikler’de bulabilirsiniz.
 • REDlauncher’da “Ödüllerim” bölümünün yerelleştirilmemesi sorunu düzeltildi.
 • NVIDIA HairWorks devre dışı bırakıldığında Toussaint’te meydana gelen titreyen manzara sorunu düzeltildi.
 • Parçacık optimizasyonu ile ilgili geçici kekemeliğe neden olabilecek bir sorun düzeltildi.

Görsel – PC ve Yeni Nesil Özel

 • SSR’ye kırılma ve ışın izlemeli yansımalar eklenerek suya batırılmış görünüm iyileştirildi.
 • Siyah eserlerin taş kemerleri kapladığı tuğla dokularla ilgili görsel bir sorun düzeltildi.
 • Hareket Bulanıklığı kaydırıcısı eklendi. Seçenekler → Video → Grafikler’de bulunabilir.

Görevler ve Oynanış – Tüm platformlarda mevcuttur

 • Savaş Hazırlıkları – “Avallac’h’ın her şeyin hazır olduğunu bilmesine izin ver” görevi sırasında görevi ilerletecek bir diyalog seçeneğinin olmaması düzeltildi.
 • Durumun Sebebi – Oyuncu binayı çalar, girer ve hemen terk ederse, depo kapısının kalıcı olarak kilitlenebilmesi sorunu düzeltildi.
 • Çöpçü Avı: Kedi Okulu Teçhizat Yükseltme Şemaları Bölüm 1 – Diyagramlar yağmalandıktan sonra bile görevin aktif kalmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Uyumsuz bir kayıtta New Game+ başlatmaya çalışmanın, oyuncunun oyun yeniden başlatılana kadar bağımsız modda genişletmeleri başlatmasını engellemesine neden olan bir sorun düzeltildi.

Yerelleştirme – Tüm platformlarda kullanılabilir

 • Ciri’nin ve Geralt’ın Gwent kart açıklamalarının Korece yerelleştirilmesiyle ilgili bir sorun düzeltildi.
 • Arapça yerelleştirmedeki noktalama sorunları düzeltildi.
 • Geleneksel Çince yazı tipi güncellendi.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Huawei'nin Apple'ı Çin'de 'Vision Pro' ticari markasını 4 yıl geride bıraktığı ortaya çıktı