Sağlık

Kylie Jenner doğum sonrası depresyonu hakkında konuşuyor: bilmeniz gerekenler

Kylie Jenner doğum sonrası depresyonu hakkında konuşuyor: bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Rodin Eckenroth/Getty Images
  • Kylie Jenner yeni bir röportajda doğum sonrası depresyonla uğraşmaktan bahsetti.
  • Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonra kadınları etkileyebilen yaygın bir duygudurum bozukluğudur.
  • Jenner, iki çocuğu olduktan sonra depresyonla mücadele ettiğini söyledi.

Kylie Jenner, insanları doğumdan sonra etkileyen bir ruh hali bozukluğu olan doğum sonrası depresyonla mücadelesini anlattı.

25 yaşındaki Jenner, ilk çocuğu Stormi’yi 2018’de ve ikinci çocuğu Aire’i Şubat 2022’de dünyaya getirdi.

Vanity Fair Italia ile yaptığı röportajda Jenner, her iki hamilelikten sonra doğum sonrası depresyonu yaşadığını söyledi.

“Ben bunu deneyimledim. İki kere. İlki çok zordu, ikincisi daha idare edilebilirdi” dedi Jenner.

Jenner, doğum sonrası depresyonla mücadele eden diğer yeni annelere tavsiyelerde bulunmaya devam etti.

“Bu kadınlara çok fazla düşünmemelerini ve bu anın tüm duygularını sonuna kadar yaşamalarını tavsiye ederim. Acıtsa bile bu anda kalın. Biliyorum o anlarda asla gitmeyeceğini düşünüyorsun, vücudun asla eskisi gibi olmayacak, sen asla aynı olmayacaksın. Bu doğru değil: Bu aşamadaki hormonlar, duygular sizden çok, çok daha güçlü ve daha büyük” dedi Jenner.

Doğum sonrası depresyonu nedir?

doğum sonrası depresyon etkileyen bir duygudurum bozukluğudur. 9 kişiden 1’i hamilelikten sonra

Doğum sonrası depresyona katkıda bulunan birkaç faktör vardır.

“Doğum sonrası hormonal dengesizlikler, kronik uyku yoksunluğu, stres ve yetersiz sosyal desteğin birleşiminden kaynaklanır” dedi Dr. Kurul onaylı bir çocuk doktoru ve neonatolog ve Aeroflow Göğüs Pompaları Tıbbi Direktörü olan Dr. Jessica Madden’den Healthline’a.

Östrojen ve progesteron seviyeleri hamilelik sırasında yüksektir ve doğumdan sonra normal seviyelere düşer, bu da önemli ruh hali değişimlerine neden olabilir.

Pek çok yeni ve anne adayı için doğum, umutsuzluk, yalnızlık, boşluk ve umutsuzluk duygularını tetikleyebilir.

“Doğum sonrası depresyonu olan birçok kadın kendini suçlu hisseder ve ‘kötü’ anneler gibi hisseder. Ağır vakalarda, bebeklerinin onlarsız daha iyi olacağını düşünebilirler” dedi.

Doğum sonrası depresyon kişiden kişiye değişir – bazılarında hafif semptomlar gelişir, bazılarında ise daha ciddi problemler olur.

“Bebek hüznü” olarak da bilinen bu duygular genellikle bir hafta içinde düzelirken, iki haftadan uzun sürerse doğum sonrası depresyona dönüşebilir.

OKU  Kylie Jenner, yeğeninin bar mitzvah töreninde lateks bir elbise giydi.

“Doğum sonrası depresyon, hamileliğin çok az çalışılmış bir komplikasyonudur ve farklı kadınların bunu deneyimleme biçiminde büyük farklılıklar vardır” dedi Dr. Suzy Lipinski, MD, Pediatrix Medical Group’ta kurul onaylı bir OB/GYN.

Doğum sonrası depresyonu yaşayan pek çok kadın bunu doğumdan sonraki birkaç gün içinde yapsa da, bazıları bunu geliştirmez. doğum sonrası depresyon doğumdan bir yıl sonrasına kadar.

Lipinski, ayrıca, bazı kişilerin ikinci veya üçüncü çocuklarına kadar doğum sonrası depresyon geliştirmediğini söylüyor.

Lipinski’ye göre, planlanmamış bir hamilelik, hamilelik veya doğum sırasında komplikasyonlar, sosyal destek eksikliği ve mali güvensizlik gibi, depresyon öyküsü olan kişiler de risk altındadır.

“Ancak, birçok kadın bu risk faktörlerinden hiçbirine sahip değil” dedi.

Stigma genellikle insanların yardım istemesini engeller.

A güçlü damgalama Madden, doğum sonrası depresyon ile ilişkilidir ve durum yaygın olmakla birlikte, onu geliştirdiklerinde genellikle insanları şaşırtmaktadır, diyor Madden.

Kadınlar, neşeli olması gerektiğini düşündükleri zamanlarda daha olumlu hissetmedikleri için utanabilirler.

Madden, “Doğum sonrası depresyonla ilişkili damgalanma ve utanç vardır, çünkü anneler genellikle doğum sonrası depresyona girdiklerinde kendilerinde ‘yanlış bir şeyler’ olduğunu hissederler ve yeni bir bebek sahibi oldukları için kendilerini mutsuz hissederler.”

Sonuç olarak, birçok kadın bakımı erteliyor ve asla yardım istemiyor.

Madden, “Kylie Jenner, doğum sonrası depresyonla ilgili kişisel deneyimlerini paylaşarak, doğum sonrası depresyonu ‘normalleştirmeye’ ve farkındalığı artırmaya yardımcı oluyor” dedi.

Araştırma ünlülerin akıl sağlığı sorunları hakkında konuştuklarında, başkalarını da akıl sağlığı sorunları hakkında konuşmaya ve yardım aramaya teşvik ettiklerini göstermiştir.

Dikkat aynı zamanda insanları çeşitli sağlık durumları hakkında eğitmeye ve araştırma, tedavi ve bakımı savunmaya yardımcı olur.

Lipinski, “Bekleyen ve yeni anneler nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu ne kadar çok bilirlerse, ihtiyaç duyulduğunda yardım alma şansları o kadar artar” dedi.

Doğum sonrası depresyondan mustarip yeni anneler genellikle kendilerini yalıtılmış ve yalnız hissederler.

Lipinski, “Damgalamayı azaltmanın tek yolu, bunun hakkında konuşmak ve kadınların nereden yardım alabileceklerini göstermektir.”

OKU  Kylie Jenner, şeffaf dantel catsuit ile Altın Küre'ye gizlice girdi

Doğum sonrası depresyonu nasıl tedavi ediyorsunuz?

Doğum sonrası depresyon öyküsü olanlar için, gelecekteki gebeliklerde bunu ikinci kez yaşamamak için alınabilecek önleyici tedbirler var, diyor Dr. Sherry Ross, MD, OB/GYN, Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezinde.

Ross, “Hamilelik sırasında bir terapist görmek, duygularınızı kontrol altına almanın ilk adımıdır” dedi.

Ross ayrıca, durumla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek, mümkünse eşiniz, terapistiniz, sağlık uzmanınız ve diğer sevdikleriniz dahil olmak üzere güçlü bir destek ekibi oluşturmanızı önerir.

Ross, “Bu tür bir depresyondan muzdarip kadınların nasıl hissettiklerini kabul etmeleri ve paylaşmaları ve destek ekipleriyle düzenli olarak ilgilenmeleri gerekiyor” dedi.

Wellbutrin, Lexapro, Prozac, Paxil ve Zoloft gibi antidepresanlar da reçete edilebilir.

Bazı kişilerin, bebek doğmadan önce ilaca etki etmesi için yeterli zamanı vermek üzere, gebeliğin 36. haftasında almaya başlaması gerekebilir.

Ross, “Doğum sonrası depresyon tedavisi, antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları ve psikoterapi dahil olmak üzere ilaçların bir kombinasyonunu içerir” dedi.

Egzersiz ayrıca zihinsel sağlığı iyileştirebilir, stresi azaltabilir, uyku kalitesini artırabilir ve depresyon ve kaygıyı hafifletebilir.

Ross’a göre, günde 30 dakika yürümek, doğum sonrası depresyonun bazı semptomlarını hafifletmek için yeterli “iyi hissetme” hormonları sağlayabilir.

A sağlıklı beslenmeyeterli uyumakve stres azaltma teknikleri gibi farkındalık Ve meditasyon araştırmalara göre depresif belirtileri de azaltabilir.

Madden, iyileşmenin üç ila altı ay sürebileceğini ve bazen daha da uzun sürebileceğini söylüyor.

Ross, “Dinlenmeniz, yardım istemeniz ve doğum sonrası depresyonun zaman ve sabırla çözüleceğini bilmeniz çok önemli, ancak bu depresyonu asla tek başınıza yaşamamalısınız” dedi.

Alt çizgi:

Kylie Jenner, ilk hamileliğinin ikinciye göre daha zor olduğunu söylese de iki hamileliğinin ardından doğum sonrası depresyonla mücadele ettiğini paylaştı. Doğum sonrası depresyon, yaklaşık 9 yeni anneden 1’ini etkileyen yaygın bir durumdur. Bununla birlikte, güçlü bir damgalama genellikle insanların yardım istemesini engeller. Jenner, deneyimlerini paylaşarak biraz ışık tutabilir ve sessizce acı çeken diğer kişileri sorunlarını açmaya ve yardım istemeye teşvik edebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Moda

Kylie Jenner, şeffaf dantel catsuit ile Altın Küre'ye gizlice girdi

Moda

Kourtney Kardashian Noel'de pantolon giymeyecek

Moda

Kylie Jenner şimdiye kadar şaşırtıcı derecede basit kıyafetini tanıttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir