Sağlık

Kadın kanser hastalarına tedavi sırasında cinsel sağlıkları nadiren sorulur

Kadın kanser hastalarına tedavi sırasında cinsel sağlıkları nadiren sorulur

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, belirli kanser tedavilerinin cinsel yan etkileri konusunda kadın ve erkeklere nasıl danışmanlık yapıldığı konusunda önemli bir fark buldular. Maskot/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, erkek ve kadın kanser hastalarına tedavinin cinsel yan etkileri konusunda nasıl danışmanlık verildiği konusunda belirgin farklılıklar ortaya koyuyor.
  • Çalışma, farklı ürogenital kanser türlerine sahip hastaları karşılaştırdı ve on kadından sadece birine cinsel sağlıklarının sorulduğunu, on erkekten dokuzunun ise bu olduğunu buldu.
  • Brakiterapi, ürogenital kanser için yaygın ve oldukça etkili bir tedavidir, ancak kadınların yaklaşık %90’ı ve erkeklerin %50’si sonrasında cinsel işlev bozukluğu yaşar.

Yeni araştırmaya göre, kanser tedavisi gören kadın hastaların büyük çoğunluğuna tedavi sırasında veya sonrasında yaşayabilecekleri cinsel yan etkiler konusunda danışmanlık verilmeyecek.

Salı günü Amerikan Radyasyon Onkolojisi Derneği’nin (ASTRO) yıllık toplantısında sunulacak olan raporda, ürogenital kanserli her 10 kadından sadece birine cinsel sağlıklarının sorulduğunu, bunun ise her 10 erkekten dokuzuna karşılık geldiği tespit edildi.

Genitoüriner kanser, üriner sistemi ve üreme organlarını etkiler.

Araştırmacılar, prostat kanseri hastaları için serviks kanseri hastalarına göre daha fazla tedavi seçeneği ve cinsel işlev bozukluğu olduğu için cinsel işlev bozukluğunun erkek hastalarla daha sık tartışıldığına inanıyorlar.

Ek olarak, araştırmacılar bir basın açıklamasında, birçok doktorun erkek hastalarla cinsel sağlık hakkında konuşurken daha rahat hissetmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Her yıl yaklaşık 13.000 rahim ağzı kanseri vakası ve 220.000’den fazla prostat kanseri vakası teşhis edilir ve brakiterapi – ürogenital kanser için dahili radyasyon tedavisi – çok etkili olduğu için çoğu hasta uzun yaşar.

Brakiterapinin çoğu hastada cinsel yan etkilere neden olduğu bilinmektedir ve bu çalışmanın gösterdiği gibi, birçoğuna bu semptomların nasıl hafifletileceği konusunda uygun şekilde danışmanlık yapılmamaktadır.

“Bence tüm onkologlar, her jinekolojik kanser teşhisinden sonra kadınların cinsel işlevini sormalı ve umarım bunun gibi makaleler bu süreci teşvik eder” dedi. Yale Medicine’nin cinsel yakınlık ve menopoz programının eş direktörü Mary Jane Minkin, Healthline’a verdiği demeçte.

Kadın kanser hastalarına nadiren cinsel sağlık soruluyor

Araştırmacılar, 2010 ve 2021 yılları arasında serviks ve prostat kanseri için brakiterapi taraması yapılan 126 kadın ve 75 erkek hasta olmak üzere 201 kişinin sağlık kayıtlarını inceledi.

OKU  Narcan burun spreyi: FDA, opioid aşırı dozları için reçetesiz satılan bir versiyonu onaylamayı düşünüyor

Araştırmacılar, cinsel sağlıklarının sorulup sorulmadığını ve brakiterapi sırasında veya sonrasında cinsel yan etkiler yaşayıp yaşamadıklarını belirlemek için her hastanın tıbbi notlarına baktı.

Brakiterapi sırasında, sonrasında veya uzun süre sonra yaşayabilecekleri cinsel yan etkiler konusunda erkeklere ve kadınlara nasıl danışmanlık yaptıkları konusunda önemli bir fark buldular.

İlk konsültasyonlarında erkeklerin %89’una ve kadınların %13’üne cinsel sağlıkları soruldu.

Rahim ağzı kanseri hastalarının hiçbirinin cinsel sağlığı Hasta Tarafından Raporlanan Sonuçlar (PRO) aracı kullanılarak değerlendirilmedi, prostat kanseri hastalarının %81’inin cinsel sağlığı bir PRO aracı kullanılarak değerlendirildi.

Araştırma ekibi ayrıca 131 klinik araştırmaya katılan hastalarda cinsel sağlığın ele alınıp alınmadığını ve nasıl ele alındığını değerlendirdi ve servikal brakiterapi denemelerinin sadece %6’sına kıyasla, prostat brakiterapi denemelerinin %17’sinin cinsel sağlığa sahip olduğunu buldu.

Prostat brakiterapisinin klinik denemelerinin de hastaların genel yaşam kalitesini değerlendirme olasılığı daha yüksekti.

doktor Yale Tıp Fakültesi’nde klinik üroloji profesörü ve Yale Medicine’de erkek sağlığı müdürü olan Stanton C. Honig, araştırmacıların kadın kanser hastalarına genellikle cinsel sağlıkları hakkında soru sorulmadığını bulmasına şaşırmadığını söylüyor.

“Bu genel olarak geçerlidir, sadece kanser hastaları için değil. Kadınların mahremiyetiyle ilgili sorunlar yeterince ele alınmamaktadır” dedi Honig.

İşte farklılıkların arkasında ne var

Araştırmacılar, erkekler için daha fazla tedavi seçeneği olması ve bu nedenle hastaların düşündükleri farklı tedavilerin risklerini ve faydalarını tartmalarına daha fazla odaklanmasıyla farklılıkların birleştiğine inanıyor.

Ayrıca, cinsel yan etkileri hafifletmek için gerçekten sadece yağlayıcı ve dilatör kullanan kadınlara kıyasla, ilaçlar, implantlar ve diğer tedaviler de dahil olmak üzere erkeklerin cinsel işlev bozukluğunun üstesinden gelmesine yardımcı olacak daha fazla araç bulunmaktadır.

“Erkek hastalarımıza farklı ilaçlar yazmak bizim için kolay ama kadın hastalarımız için o ilk adımımız yok. Bence bu, bu sorunları ele almak için bir engel oluşturuyor, “dedi araştırmacılar basın açıklamasında.

OKU  Tip 2 diyabet: Günde 10.000 adımı aşan kadınlarda risk daha düşük

Yazarlar, doktorların kadın kanser hastalarıyla cinsel yan etkileri tartışmasını engelleyen engelleri anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Doktorlar tüm hastalarda cinsel yan etkiler hakkında daha fazla bilgi edindikçe, araştırmacılar brakiterapi sonrası kadın cinsel işlev bozukluğunun tedavisine daha fazla dikkat edecekler.

“Bu veriler, sağlayıcıları, birinci basamak, OB-GYN, ürologları ve bu durumda onkologları soruları sormaları için yeniden vurgulayacaktır! Bu, yeterince keşfedilmemiş bir alan ve çok önemli” diyor Honig.

Brakiterapi genellikle cinsel işlev bozukluğuna yol açar

Brakiterapi uygulanan kadınların yaklaşık %90’ı ve erkeklerin %50’si ameliyat sonrası cinsel işlev bozukluğu yaşar.

Servikal brakiterapi alan kadınlar, ağrılı ve rahatsız edici olabilen vajinal doku değişiklikleri ve kuruluk yaşayabilir. Prostat brakiterapisi uygulanan erkeklerde erektil disfonksiyon görülebilir.

Minkin, rahim ağzı kanserinden kurtulanlar için cerrahi ve radyasyon tedavisinin aslında cinsel aktivite ile ilgili önemli sorunlara yol açabileceğini söylüyor.

Minkin, çoğu hasta sıcak basması ve diğer hormonal sorunlara yardımcı olmak için sistemik hormon tedavisi ve vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişkiye yardımcı olmak için vajinal tedavi için mükemmel adaylardır.

Kanser tedavisi gören tüm hastaların, henüz sağlık ekibiyle görüşmemişlerse, cinsel yan etkileri doktorlarına sormalarını tavsiye ediyor.

Rahim ağzı kanserinden kurtulanların çoğu, hormonal terapi ile oldukça başarılıdır ve lokal ağrı için vajinal terapiyi tamamlar. Ve gerçekten de, bu çalışmanın gösterdiği gibi, tek yapmanız gereken hastaya nasıl olduğunu sormak” dedi Minkin.

getir

Yeni araştırmaya göre, kanser tedavisi gören kadın hastaların çoğu yaşayabilecekleri cinsel yan etkiler konusunda bilgilendirilmeyecek.

Araştırmacılar, bu eşitsizliğin, erkekler için cinsel işlev bozukluğu için daha fazla kanser tedavisi ve terapi bulunmasından kaynaklandığına inanıyor.

Doktorlar ayrıca erkek hastalarla cinsel sağlığı tartışırken daha rahat hissedebilirler.

Kadın kanser hastalarında cinsel sağlığın iyileştirilmesi, doktorların bunu belirli hastalarla tartışmasını engelleyen engeller hakkında daha fazla araştırma yapılmasını gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir