Sağlık

Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, stres altındaki insanların daha düşük bilişsel performansa sahip olma ihtimalinin %37 daha fazla olduğunu gösteriyor. Justin Paget/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, stres ve azalmış bilişsel işlev arasında bir bağlantı bulmuştur.
  • İnsanlar, stresleri arttığında daha düşük bilişsel işlevlere sahip olma olasılıkları %37 daha fazlaydı.
  • Etki hem siyah hem de beyaz insanlarda meydana geldi, ancak siyah insanlar genel olarak daha fazla stres bildirdi.
  • Uzmanlar, azalmayan stresin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde çok sayıda etkisi olabileceğini söylüyor.
  • Gevşeme tepkisini tetiklemeyi öğrenmek, strese karşı koyabilir.

göre bir yeni çalışma JAMA Network Open’da yeni yayınlandı, yüksek düzeyde strese sahip kişiler, hafızalarını, konsantrasyonlarını ve öğrenme yeteneklerini etkileyerek bilişsel işlevlerinde bozulma yaşayabilir.

Çalışma yazarları ayrıca, “yüksek stres seviyelerine sahip katılımcıların, kontrolsüz kardiyovasküler risk faktörlerine ve yaşam tarzı faktörlerine (fiziksel hareketsizlik, obezite ve sigara içme dahil) sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu” bildirdi.

Ancak bu faktörleri hesaba kattıktan sonra bile, çalışma katılımcılarının bilişsel sorunları olma olasılığı %37 daha fazlaydı.

Stresin daha önce bunama da dahil olmak üzere çeşitli bunama türleri için değiştirilebilir bir risk faktörü olduğu gösterildiğinden, stres ve biliş arasındaki ilişkiyi incelemenin önemli olduğunu düşündüler. en yaygın tipAlzheimer hastalığı.

Analizleri, Felçte Coğrafi ve Irksal Farklılıkların Nedenleri (REGARDS) çalışmasının bir parçası olarak toplanan verilere dayanıyordu.

Federal olarak finanse edilen bu çalışma, 45 yaş ve üstü 30.000’den fazla siyah beyaz Amerikalıyı içeriyordu. Katılımcılar ilk olarak 2003 ve 2007 yılları arasında işe alındı ​​ve o zamandan beri her yıl telefonla, anketlerle ve ev sınavlarıyla takip edildi.

çalışmanın amacı

REGARDS çalışmasının birincil amacı, özellikle Güney’in “felç kuşağı” olarak adlandırılan belirli bölgelerinde yaşayan siyah insanlar arasındaki beyin sağlığındaki farklılıkları incelemektir.

Bu yeni çalışma için verilerin analizi, her iki cinsin de artan stres ve azalan bilişsel işlev arasında benzer bir ilişkiye sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, siyah insanlar genel olarak daha fazla stres bildirme eğilimindeydiler.

OKU  Uykusuzluk: Kardiyovasküler egzersiz uyku haplarına olan ihtiyacı azaltabilir

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı’nın Azınlık Sağlığı Ofisi, siyah yetişkinlerin beyaz yetişkinlere göre %50 daha fazla inme riskine sahip olduğunu belirtiyor.

Buna ek olarak, Alzheimer Derneği’ne göre demans geliştirme olasılıkları yaklaşık iki kat daha fazladır.

Stresin insan sağlığını nasıl etkilediği hakkında bildiklerimiz

Tonya C. Hansel, PhD, LMSW, Tulane Üniversitesi’nde sosyal hizmet doktora programı direktörü, stresin “yavaş yanan” olduğunu ve zihinsel ve fiziksel sağlığı etkileyebileceğini söyledi.

“Stresin sisteminizi bunaltıcı olabileceğine dair işaretler, sinirlilik, kaygı, size neşe veya üzüntü getiren şeylerden kaçınmayı içerebilir” dedi. “Boyun ağrısı, mide rahatsızlığı ve baş ağrısı gibi fiziksel olarak da kendini gösterebilir.”

Hansel’e göre birçok kişinin sıklıkla yaptığı bu belirtileri görmezden gelirsek daha ciddi sorunlar haline gelebilir.

Lisanslı klinik psikolog, Stony Brook Medicine’de davranışsal sağlık başkan yardımcısı ve Rönesans Tıp Okulu’ndaki Stony Brook Üniversitesi Zihin-Beden Klinik Araştırma Merkezi’nin kurucu direktörü PhD Adam Gonzalez, ayrıca bir stres etkeni yaşadığımızda – stres etkeni olup olmadığını açıkladı. Çevremizde ister gerçek ister hayali olsun, zihinlerimiz ve bedenlerimiz “savaş-kaç-don” tepkisi olarak bilinen tepki verir.

Doğru koşullarda bu cevap yardımcı olabilir; Bununla birlikte, bizim için düşünme ve konsantre olma güçlüğü, olumsuz düşünme ve endişelenme ve fiziksel ağrılar ve sızılar gibi sorunlara da neden olabilir. Ayrıca sinirlilik, endişe ve korku gibi olumsuz duyguların yanı sıra aşırı yeme, uyku sorunları ve madde kullanımı gibi davranış sorunları da üretebilir.

Gonzalez, sürekli bir stres tepkisine takılıp kalmanın “zihin ve vücutta aşınma ve yıpranmaya neden olabileceğini”, bunun da kaygı, panik ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının yanı sıra iltihaplanma, azalmış bağışıklık fonksiyonu, kilo alımı, yüksek tansiyona yol açabileceğini söyledi. basınç ve kalp problemleri.

OKU  Yeni çalışma, depresif insanların daha gerçekçi olduğuna dair eski teoriyi çürütüyor

stresliyken ne yapılmalı

Gonzales, “zihninizin ve vücudunuzun stresten kurtulma yeteneği” olarak tanımladığı direncinizi geliştirmenin önemli olduğunu söyledi.

“Fiziksel aktivite/egzersiz, sağlıklı beslenme, dinlendirici uyku, sosyalleşme ve maneviyat gibi sağlıklı bir yaşam tarzı da dahil olmak üzere, dayanıklılık oluşturmak ve stresi uygun şekilde yönetmek için çalışabileceğimiz birçok yol var” dedi.

Gonzalez, tıpkı bir stres tepkisi yaşadığımız gibi, bir rahatlama tepkisi de yaşayabileceğimizi açıklamaya devam etti.

“Deneyime açık kalırken dikkatinizi bir odak noktasına (örneğin, nefesiniz, olumlu bir görüntü, kelime, cümle) tekrar tekrar getirerek bu tepkiyi yaratabilir veya uyandırabilirsiniz” dedi.

Gonzalez ayrıca meditasyon uygulamalarının, derin nefes almanın, rehberli imgelemenin, yoganın ve duanın bir gevşeme tepkisine neden olabileceğini belirtti.

İnsanların her gün yaklaşık 5 ila 20 dakika gevşeme tepkisini uyguladıklarını öne sürerek, “Bu uygulamalar, anında stres yönetiminde yardımcı olabilir ve zihnin ve vücudun strese karşı dayanıklılığını geliştirmede yardımcı olabilir” dedi.

“Ne kadar çok pratik yaparsanız, zihniniz ve bedeniniz stresle başa çıkmak için o kadar iyi hazırlanır” dedi.

Nasıl yaparsanız yapın, sadece stres yönetimi üzerinde çalışmak fark yaratabilir.

Hansel ayrıca, yaptığınız şeyin kendiniz için olumlu bir şey yapıyor olmanız kadar önemli olmadığına da dikkat çekti.

Ayrıca, bir zamanlar işinize yarayan şeyler daha az etkili olabileceğinden, stresi yönetme yaklaşımınızın zaman içinde değişmesi gerekebileceğini de belirtti.

“Uyarlanabilir stres azaltma, egzersiz veya fiziksel aktivite olabilir, bir saat erken uyumak veya nefes almak için 5 dakika ayırmak olabilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir