Sağlık

Epilepsi İlacının Otizmi ‘İyileştirme’ Potansiyeli Var mı? uzmanlar ne düşünüyor

Epilepsi İlacının Otizmi 'İyileştirme' Potansiyeli Var mı?  uzmanlar ne düşünüyor

Pinterest’te paylaş
Bazı uzmanlar, otizm için bir “tedavinin” gerekli olmadığını söylüyor. Cavan Resimleri/Getty Resimleri
  • Araştırmacılar, epileptik nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bir ilacın otizm için umut verici bir potansiyel “tedavi” olduğunu bildiriyor.
  • Lamotrigin ilacının, insan nöronları ile genetik olarak tasarlanmış farelerde otizm benzeri davranışları azalttığını bildiriyorlar.
  • Bununla birlikte, diğer uzmanlar, bir otizm “tedavisi” arayışının yanlış olduğunu ve daha iyi bir yaklaşımın davranışsal ve toplumsal değişim olduğunu söylüyor.

yeni birinde öğrenmekAraştırmacılar, otizm gibi nörogelişimsel bozuklukların yanı sıra bu tür durumlar için potansiyel bir terapi için anahtar olabilecek bir gen belirlediklerini söylüyorlar.

Araştırmanın ortak yazarı ve Heidelberg’deki Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde doktora öğrencisi olan Bettina Weigel, çalışmaya eşlik eden bir makalede “İnsan beyninin gelişimi çok karmaşık bir süreçtir” diyor. “Bu karmaşıklık, onu nörogelişimsel bozukluklara neden olabilecek bozukluklara duyarlı hale getiriyor.”

Çalışma için araştırmacılar, bu genler ile insanlarda nörogelişimsel bozukluklar arasındaki etkileşimi daha iyi anlamak için insan nöronları ile genetik olarak tasarlanmış fareler kullandılar.

Bilim adamları, belirli bir hücrede hangi genlerin aktif ve inaktif olduğunu belirleyen bir protein olan spesifik bir “transkripsiyon faktörüne” odaklandı.

Özellikle bir transkripsiyon faktörünün, MYT1Linsan beynindeki nöronal gelişimin korunmasına yardımcı olduğu görülmektedir.

Bu faktör inhibe edildiğinde, çalışmadaki fareler, hiperaktivite ve kaygı benzeri davranışlar dahil olmak üzere otizm ve diğer nörogelişimsel bozukluklara özgü bazı işlevsel değişiklikler ve davranışlar sergiledi.

“Bu koruyucu işlevin kaybı… ‘karmaşık’ bir transkripsiyonel kimliğe sahip nöronların gelişmesine yol açıyor gibi görünüyordu… Benzer gözlemler daha önce diğer MYT1L fare modelleri için tanımlanmış olsa da, bu bulguları ilk kez bizim çalışmamız doğruladı. insan nöronları,” diye yazdı Weigel.

İlaç nasıl yardımcı oldu?

Bazı fareler daha sonra, bu davranışların bazılarını sakinleştirdiği görülen, lamotrijin adı verilen epileptik nöbetleri ve bipolar bozukluğu tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı bir ilaçla tedavi edildi.

OKU  Jennifer Aniston ve IVF: Doğurganlık Yolculuğu ve Başarısız Gebe Kalma Girişimleri

Araştırmacılar, sonuçların potansiyel olarak insanlarda gelecekteki bir terapiye giden yolu işaret edebileceğini söyledi – ancak bu tür ilaçları otizm veya diğer nörolojik bozuklukları tedavi etmek için kullanmak çok uzak.

Genel olarak, sonuçlar insan beynini ve belirli gen fonksiyonlarının nörogelişimi nasıl etkilediğini anlamada ileriye doğru atılmış bir adımı temsil ediyor.

Weigel, “MYT1L’nin nöronal kimliğin ömür boyu koruyucusu ve normal beyin işlevindeki kritik rolü olarak keşfedilmesi, yeni heyecan verici soruları gündeme getiriyor” diye yazdı.

Yaşlandıkça MYT1L’yi kaybettiğimizi belirtti ve ayrıca bu genetik bileşendeki azalmanın Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklarla bağlantılı olduğu öne sürüldü.

Uzmanlar, otizm için bir ‘tedavi’ gerekip gerekmediğini tartışıyor

Bu çalışmanın bilimi, nörogelişim hakkında daha derin bir anlayış geliştirmek için kritik öneme sahip olsa da, otizm için bir “tedavi” sözü vermiyor – birçok kişinin en başından beri yanlış yönlendirildiğine inandığı bir çerçeve.

Sosyal beceriler için bir koçluk ve müfredat hizmeti olan IRL Social Skills’in iletişim direktörü Üma Kleppinger, “Otizm Spektrum Bozukluğu, otistik bireylerin hepsinin olmasa da birçoğunun iletişim, kişilerarası ilişkiler ve öğrenme ile yaşadığı zorluklar nedeniyle bir engel olarak sınıflandırılır” dedi. nörofarklı ergenler için.

“Tıbbi kaynakların büyük bir kısmı bu farklılıklar için bir ‘tedavi’ bulmaya adanmıştır. Ancak “fark değil hastalık” modeli, yetenekli bir dünya görüşü ve uygulamasıdır” dedi.

Bir psikolog ve bilişsel davranışçı terapi uzmanı olan ABPP’den PhD Daniel Marston da aynı fikirde.

Marston, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu çalışma, yalnızca otizmin nörolojisini anlamaya çalışmak için değil, aynı zamanda araştırmanın gösterdiği her şeyi pratik kullanıma sokmak için çok, çok uzun bir süreçte yalnızca bir adım olduğu için sınırlıdır.” “Otizm, kişinin sosyal dünyayla diğerlerinden farklı bir şekilde etkileşime girdiği karmaşık ve çok yönlü bir nörolojik durum sunar. Hayattaki diğer pek çok şeyde olduğu gibi, bu farklılıkların kendilerini göstermelerinin birçok yolu vardır ve bazen bu farklılıkların yönetilmesi gerekir. Her vaka ayrı ayrı ele alınmalı ve otizmli herkesin beyninin değiştirilmesi gerektiğine öylece karar vermek yanlış.”

OKU  Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

UT Southwestern’in Dallas, Teksas’taki Peter O’Donnell Jr. Beyin Enstitüsünde otizm üzerine çalışan bir sinirbilimci olan PhD Genevieve Konopka, “Araştırmacılar hala birçok otizm formunun nedenlerini ve kökenlerini anlamaya çalışıyorlar” dedi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Kesinlikle uyku ve iletişim gibi günlük yaşam aktivitelerini iyileştirmek için tedavilerden fayda görebilecek otizm teşhisi konan kişiler var” dedi. “İster ilaç isterse davranış terapisi olsun, herhangi bir tedavi biçimini almayı tercih etmeyen otizmli başka insanlar da var.”

Toplumsal bir soru

Kendisi de otizmli olan IRL Social Skills’in kurucusu Mara McLoughlin, bu göz önüne alındığında, anlama bilimi gerekli olsa da, toplumun nörodiverjanslı insanlara uyum sağlamak için kendisini nasıl daha iyi şekillendirebileceğini düşünmenin daha yararlı olabileceğini söyledi.

McLoughlin, Healthline’a “Otizm araştırması için sağlanan fonların ezici çoğunluğu, bir tedavi bulmaya ve ‘Neden varsın?’ sorusunu yanıtlamaya gidiyor.”

“Daha iyi bir soru, ‘Otizmli insanları ve ailelerini nasıl daha iyi destekleyebiliriz?’ olacaktır” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir