Oyun Haberleri

Bir dakika, Steam’in disk tabanlı bir sürümünü 2004’ten güncel sürüme güncelleyebilirsiniz.

Gordon Freeman face closeup

2020’de, YouTuber ve Portal speedrunner nicl83 (yeni sekmede açılır) merak uyandıran bir keşfi detaylandıran bir video yükledi: Half-Life 2’nin perakende DVD’lerinde yer alan Steam versiyonu hala Valve sunucuları tarafından tanınabiliyor ve bugün kullandığımız modern istemciye güncellenebiliyor.

Şimdi, doğal olarak burada bazı uyarılar var. Bunu yapmak için gerçekten pratik bir neden yok⁠—istemciyi güncellemek, az önce kurduğunuz Steam’in arşiv, zaman kapsülü sürümünü etkili bir şekilde silecektir ve Steam’i resmi web sitesinden çıkarmak çok daha hızlı ve kolaydır.

Süreç de doğal olarak çok büyük bir sancı. Nicl83, başlangıçta Half-Life 2 DVD’sinden Steam’i yükleyerek “en iyi sonuçları” sağladığını tanımladıkları Windows XP’de başlar. Oradan, durma noktasına gelen, neredeyse esrarengiz bir dizi yeniden başlatma ve istemcide yapılan başarısız güncellemeler, nicl83’ü hala Valve’ın sunucularıyla konuştuğu noktaya getiriyor, ancak Steam 2018’de XP ve Vista desteğini bıraktığından beri daha fazla güncelleme yapamıyor. (yeni sekmede açılır).

Nicl83’ün daha sonra hala desteklenen Windows 7’nin bir sanal makinesine erişmesi gerekiyor itibaren Windows XP kurulumu. Kısmen güncellenen Steam kurulumunu Windows 7 VM’ye aktardıktan sonra, nicl83 nihayet tüm yolu güncelleyebilir ve 2004 Half-Life 2 DVD’sindeki orijinal kurulum olan hesaplarına giriş yapabilir, tanınmayacak kadar değiştirilmiş, Theseus tarzı gemi.

Yine, tamamen bunu yapabileceğinizi kanıtlamak için bir alıştırma, ancak Valve’ın altyapısının bunu kesinlikle desteklemesi benim için şaşırtıcı. ilkel istemci yineleme. Uzun zamandır unutulmuş bir yıldızlararası koloninin, onu çok geride bırakan bir medeniyet tarafından yeniden keşfedilmesi gibi. Bu devam eden uyumluluk, ne kadar zayıf olursa olsun, endemik eskime ve birçok çevrimiçi hizmet, oyun veya başka türlü bir çağda benim için gerçekten göze çarpıyor ve tamamen ortadan kalkmadan beş yıl önce zar zor ilerliyor.

Bugüne kadar Steam hesabım, kardeşimin 2004’te Half-Life 2’yi ilk kez aldığında açtığı hesaptı⁠—bana yadigarı falan geçmiş gibi geliyor ve dijital alemde bunun gibi süreklilik çok nadir her zaman sahiplenilmesi gerektiği gibi. Nicl83’ün araştırması sizi nostaljik hissettiriyorsa, Steam’in uzun geçmişine dair bir kroniğimiz var. (yeni sekmede açılır) ve müşterinin nasıl değiştiği ve son zamanlarda resmi web sitesinin ne kadar ilerlediğine hayret etmem (yeni sekmede açılır). nicl83’ün YouTube kanalını da takip edebilirsiniz. (yeni sekmede açılır) gelecekteki projeleri ve Portal hızlı koşuları için.

OKU  Dünyanın en büyük sanat portföyü sitesi, AI sanatına karşı kullanıcı protestosuna karıştı

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.