Oyun Haberleri

Sızıntı, Nvidia’nın 2024’ün başlarında daha hızlı bir RTX 4080 çıkarmayı hedeflediğini öne sürüyor ancak bu, Ada GPU serisindeki karışıklığı çözmeyecek

Colorful RTX 4090 Batlle Ax graphics card

2024’ün ilk birkaç ayında daha güçlü bir GeForce RTX 4080 yolda olacak, sosyal medyadaki en son grafik kartı söylentileri de öyle. Super veya Ti ismine henüz karar verilmedi ancak şu anda RTX 4090’a güç veren GPU olan AD102 GPU’nun kısaltılmış bir versiyonunu kullanması bekleniyor. Güç sınırının 450 W’tan az olması ve fiyat aralığının da olması bekleniyor. RTX 4080’lere benzer.

Bunların hepsi buna göre MEGAboyut GPU Twitter’da (Videocardz aracılığıyla), ancak sosyal medyadaki herhangi bir gönderide olduğu gibi, bunu destekleyecek kesin olarak sıfır kanıt vardır, bunu aslında kimin paylaştığına bakılmaksızın, duştan bir düşünce olarak ele almak en iyisidir. Bununla birlikte, gerçekte iddia edilen şeyi parçalamanın bazı yararları olduğu söyleniyor.

AD102’nin kullanımıyla başlayalım. Mevcut GeForce RTX 4080, Nvidia’nın en üst seviye GPU’su AD103’ün daha küçük kuzeni kullanıyor. Bu, maksimum 80 SM’ye (tüm gölgelendiricileri, tensör çekirdeklerini ve ışın izleme birimlerini içeren Akış Çoklu İşlemcileri) ve toplam genişliği 256 bit olan bir bellek veriyoluna sahiptir.

Ancak RTX 4080’de kullanılan sürümde yalnızca 4 SM devre dışıdır ve kalıbın geri kalanı normal şekilde çalışır. Bu, RTX 4080’dekiyle aynı saat hızında çalışan, tamamen etkinleştirilmiş bir AD103’ün yalnızca yüzde birkaç daha hızlı olacağından, bu çipi kullanarak daha hızlı bir ürün oluşturmanın çok az somut faydası olduğu anlamına gelir.

AD102’nin çok fazla potansiyeli var. Bu çipte 144’e kadar SM bulunur ve tam veri yolu genişliği 384 bittir. GeForce RTX 4090, 128 SM’nin etkin olduğu bir tane kullanıyor; dolayısıyla Nvidia, örneğin bir RTX 4080 Ti için 100 SM’li bir tane kullanabilir. Bu, RTX 5000 Ada Generation iş istasyonu kartında halihazırda kullanılan çiptir ve çok daha düşük güç sınırına rağmen RTX 4080’dekine benzer saat hızında çalışır.

Böyle bir yapılandırma, özellikle kartın 320 bitlik bir bellek veri yolu yapılandırması kullanması ve 20 GB VRAM’e sahip olması durumunda, Ti sürümünün orijinal modelden %25 daha hızlı olmasını sağlayabilir. RTX 4080, fiyatı önceki 80 sınıfı modellerden çok daha yüksek olduğundan Nvidia için büyük bir başarı olmadı. GeForce RTX 3080, 799 dolarlık MSRP ile piyasaya sürülürken, RTX 4080’ler 400 dolar daha yüksekti. Ada Lovelace kartının güncellenmiş bir versiyonu daha ucuz olmazdı, ancak fiyat aynı olsaydı veya birkaç kuruş civarında olsaydı, o zaman Ti varyantı olurdu belki daha iyi geçin.

OKU  'Günümüzün en iyi, en pratik mekanik klavyelerinden biri' olan Razer Huntsman V2 TKL, Kara Cuma için %50 indirimli

Öyle olsa bile, piyasanın bu kadar ilgileneceğine inanmakta zorlanıyorum. RTX 4090 gülünç derecede pahalı olsa da, bu tür tüketiciler arasında, eğer bir RTX 4080 almaya gücünüz yetiyorsa, 4090 almak için daha fazla harcayabileceğiniz konusunda net bir zihniyet var. Özellikle Nvidia’dan bu yana, 4080 Ti için de durum farklı olmayacak. performansını 4090’a çok yakın konumlandırmayacak.

Nvidia RTX 4080 grafik kartı

(Resim kredisi: Gelecek)

Ve bu, RTX 40 serisi sorununun yalnızca bir kısmı: Nvidia, daha önce olan her şeyi öldürmeden, çekici özellikler ve fiyat noktalarıyla alıcıları çekecek model yenilemeleri yapmakta zorlanacak bir konuma getirdi. RTX 4070 ve 4060’ın Ti çeşitleri zaten mevcut, peki Nvidia bunların daha hızlı versiyonları için hangi adı kullanacaktır?

Süper adı daha önce Turing serisinde yalnızca bir kez kullanılmıştı ve her ikisine de sahip olan RTX 2080 dışında Ti yerine kullanılmıştı. Nvidia ismi yeniden canlandırırsa, bu durum şu anda Turing tabanlı bir Super modele sahip olan ve yükseltme yapmak isteyenler arasında kafa karışıklığına neden olabilir. Eğer bunu yapmazsa ve sadece eski sürümlerle aynı adlara sahip yenilenmiş sürümü yayınlarsa, bunları kolayca nasıl ayırt edebilirsiniz?

Nvidia irade Bir şeyler yapması gerekiyor, çünkü Ada Lovelace GPU envanteri şu anda yerleştirilecek belirli bir modele sahip olmayan kalıplarla dolacak. Tüm büyük ölçekli çipler, yapıldıktan sonra çip gruplama adı verilen bir süreçten geçiyor. . Bu, tüm bölümlerin doğru çalışıp çalışmadığının test edilmesini ve bunların çeşitli saat hızlarında ve voltajlarda çalıştırılmasını içerir.

Mevcut bir modelin gereksinimlerini karşılayamayan ancak hala mükemmel şekilde kullanılabilir olanlar, başka bir yerde kullanılıncaya kadar depoya kaldırılır. Geçmişte Nvidia bunu Ti veya Super versiyonlarında kullanarak ya da üst seviye çipleri alt modellere yerleştirerek ve çeşitli parçaları devre dışı bırakarak ürün adını değiştirmeden yapıyordu.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

OKU  Tanınmış ünlüler iyi ama asıl olay Flute Guy'ın The Game Awards'a dönüşüydü

Ancak piyasada zaten RTX 4060/4070 Ti modelleri var; yani Nvidia 2024’ün ilk çeyreğinde RTX 4080 Ti’yi piyasaya sürerse piyasaya sürülecek başka ne kaldı? Bizi bir RTX 4050 ile şımartabilir (lütfen yapmayın), ancak şu anda 40 serisi bir modele sahip olmayan tek segment bu. Belki bize AD103 GPU ve 256 bit veri yolu kullanarak 16 GB belleğe sahip bir RTX 4070 Ti Super verebilir. Nvidia’nın takma adın tamamını Founders Edition örtüsüne sığdırıp sığdıramayacağını görmek eğlenceli olurdu.

Gelecek yıl, ya yenilenmiş sürümler olacak ya da hiç bir şey olmayacak, Nvidia’nın yeni nesil GPU’larının 2025’e kadar gelmesi beklenmiyor. Açıkçası, bunların düzeltilmesi tamamen Nvidia’ya bağlı, ancak şunu da söylemek gerekiyor ki Ada Lovelace nesil GeForce kartları, ürün adları ve teknik özellikler açısından tam bir karmaşa içindeydi. Neşeli yeşil dev, Ampere ile kullandığı GPU katmanlama sistemine sadık kalsaydı hiç bu durumda olmayacaktı.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.