Sağlık

Tip 1 diyabet, “Cobra Kai” yıldızı Mary Mouser’ı durduramaz

Tip 1 diyabet, "Cobra Kai" yıldızı Mary Mouser'ı durduramaz

Pinterest’te paylaş
Cobra Kai yıldızı Mary Mouser (yukarıda resmedilmiştir), 13 yaşından beri tip 1 diyabetle yaşadığını ve bunun, diğerlerinin bu durumla başarılı olduğunu görmesi için kendisine nasıl yeni fırsatlar açtığını anlatıyor. Jon Kopaloff/Getty Images
  • Cobra Kai oyuncusu Mary Mouser’a tip 1 diyabet teşhisi kondu 13 yaşında.
  • Başlangıçta durumun oyunculuk hayallerinin peşinden gitmesini engelleyeceğinden korkmasına rağmen, Mouser diyabetini yönetmeyi ve kariyerinde başarılı olmayı öğrendi.
  • Mouser artık platformunu tip 1 diyabet hakkında farkındalığı artırmak ve aynı zamanda bu hastalıkla yaşayan diğer gençleri teşvik etmek için kullanıyor.

Aktris Mary Mouser en çok hit Netflix dizisi Cobra Kai’deki genç Sam LaRusso rolüyle tanınır. Gösteride babası Daniel (The Karate Kid) tarafından yumruk atması, tekmelemesi ve tüm gücüyle dövüşmesi öğretilir. Sette oynadığı karakter gibi, Mouser da tüm hareketleri sıfırdan öğrenmek zorunda kaldı.

“[I] dürüst olmak gerekirse, şimdiye kadar tanıştığınız en koordinasyonsuz, beceriksiz dublör kişiydi ve en azından artık kendimi düzgün bir şekilde tutabileceğim bir noktada olduğumu hissediyorum ve karate oynamaya gelince kendime güveniyorum ve güçlü hissediyorum. Göster, ”dedi Mouser Healthline’a.

Mouser, pankreasın yeterince insülin üretmediği kronik bir durum olan tip 1 diyabetle yaşadığı için, başarı onun için kurgusal Sam’den biraz daha fazlasını ifade ediyor.

“Tanı konmadan önce egzersize alerjim olduğu konusunda şaka yapıyorum. Ter dökmeyi içeren her şeye çok karşıydım, ama tabii ki o zamandan beri diyabetimi yönetmenin ne kadar önemli olduğunu ve fiziksel aktivite ve egzersizin benim için diyabetle hayatımı nasıl bu kadar kolaylaştırdığını öğrendim” dedi.

Aslında, tip 1 diyabetli kişilerin biraz fiziksel aktivite yapması gerektiğini söyleyen Dr. Norton Çocuk ve Wendy Novak Diyabet Enstitüsü’nde bir endokrinolog olan Bradley Thrasher. Fiziksel aktivitenin tip 1 diyabetli kişilerde kalp hastalığı ve diyabet komplikasyonları riskini azalttığı ve uyku, ruh hali ve kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğinin gösterildiğini söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bazen tip 1’e sahip kişiler, kan şekeri düzeylerini büyük ölçüde etkilediği için egzersiz yapmak konusunda isteksizdir” dedi.

Örneğin, koşma, yüzme ve bisiklete binme gibi aerobik ve yorucu aktiviteler genellikle kan şekerinde düşüşe ve hipoglisemiye (düşük kan şekeri) yol açar.

“Modellerini öğrendikten sonra, düşüşleri önlemek için bir plan tasarlanabilir. Bu, bir önceki öğündeki yiyecek seçimleri, atıştırmanın zamanlaması, Gatorade kullanımı, glikoz jeli takmak veya diğer birçok seçenek olabilir” dedi. Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde bir endokrinolog olan Kathleen Wyne, Healthline’a söyledi.

Öte yandan, halter, sprint ve devre eğitimi gibi anaerobik veya yüksek yoğunluklu aktiviteler genellikle kan şekerinin yükselmesine neden olur ve hiperglisemiye (yüksek kan şekeri) yol açabilir, dedi Thrasher.

OKU  Ozempic ve Diğer GLP-1 İlaçları Alzheimer Riskini Azaltabilir mi?

Teşhisten sonra bilinmeyenle başa çıkmak

13 yaşından kısa bir süre sonra teşhis edildiinci Mouser, tip 1 diyabeti olan 1,9 milyondan fazla Amerikalı arasında yer alıyor.

“[I] ’13’ü gerçekten hatırlamak istiyorum’ dediğim zamanı canlı bir şekilde hatırlıyorum. Yapabileceğim harika bir şey ne olabilir, mesela ilk kez kulaklarımı deldireceğim?’ ve sonra artık 13’ü asla unutmayacağımı biliyorsun,” dedi Mouser.

Baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik, aşırı susuzluk ve sık idrara çıkma gibi diyabetin yaygın semptomlarını altı hafta yaşadıktan sonra, Mouser’ın çocuk doktoru onu test etti ve ona tip 1 diyabet teşhisi koydu.

“Hayatımda kişisel olarak tanıdığım pek çok Tip 1 insan olmadı, bu yüzden gerçekten ne arayacağımızı bilmiyorduk” dedi.

Hayatının yarısını bu hastalıkla geçirdiğine göre artık biliyor.

“Açıkçası diyabet kendi içinde karmaşık ve sürekli değişiyor ve yıllar içinde vücudum ve ona nasıl bakacağım hakkında çok şey öğrendim ve bir bütün olarak diyabet ve ondan nasıl öğrendiğim ve öğrendiğim hakkında çok şey öğrendim. ondan ve kendimi elimden gelenin en iyi şekilde kullanın, bunu değiştirin, ”dedi Mouser.

Tip 1 diyabetle nasıl başarılı olunacağını öğrenmek

Mouser’a ilk teşhis konduğunda, durumun onu hareket etmekten alıkoyacağından korkuyordu. Durumu kabul etmek için zihinsel ayarlamanın bazı açılardan fiziksel olandan daha zorlayıcı olduğunu söyledi.

“Vay canına, hayatımın geri kalanında yapmak istediğim şeyi diyabetle yapabileceğimi sanmıyorum” şeklinde çok büyük, çok yoğun bir an yaşadım ve buna inandım ve Ondan önce çok korktum” dedi.

Ancak, korkularının yanlış olduğunu kanıtladı. Zamanla diyabetin fiziksel talepleriyle baş etmeyi öğrendiği için, hastalıkla yaşarken aklına koyduğu her şeyi yapabileceği fikrini de benimsedi.

Koşullarına en uygun tedaviyi bulmasına yardımcı oldu.

Teşhis konulduktan sonraki ilk yıl boyunca, Mouser insülin enjeksiyonları kullandı ve ardından bir insülin pompasına döndü. Tandem Diyabet Bakımı pompasıyla 17 yaşındayken diyabet araştırmalarının finanse edilmesi konusunda Kongre’den önce konuşurken tanıştı. Diyabetli diğer çocuklarla birlikte savundu.

“Kendimi benim gibi hisseden pek çok insanla gerçekten etkileşime girdiğim ilk deneyimimdi. Gerçekten, gerçekten harikaydı ve tandem pompalı birini ilk kez o zaman gördüm ve ben de ‘[that] havalı ve teknolojik olarak gelişmiş’” dedi.

Dokunmatik ekrana ve pompa özelliklerine ilgi duydu ve tesadüfen o sırada kullanmakta olduğu pompa kullanımdan kaldırılmak üzereydi. Kısa bir süre sonra Tandem’e geçtiğinde, kan şekeri düzeylerini 7/24 otomatik olarak izleyen bir sabit glikoz monitörü (CGM) de entegre etti.

OKU  İyi bir gece uykusu, aşılara verdiğiniz yanıtı iyileştirebilir

“Geri çektiğim şey buydu çünkü gerçekten büyük bir iğnenin olması ya da sürekli içimde iğne batıyormuş gibi hissettiren bir şey fikri beni gerçekten geriyordu; beni deli etti. [I] Bir şeyler hakkında çok fazla bilgiye sahip olmak istiyorum ve bunu bir kez yaptığımda çok daha az korkutucu geliyor” dedi Mouser.

Örneğin, CGM’nin faydalarını anladığında kendinden emin hissetti.

“Kullanımı [CGM] Wyne, glikoz seviyelerindeki hızlı değişiklikler ve mutlak glikoz seviyeleri için uyarılar ile egzersizle ilgili düşüşlerin önlenmesine yardımcı olur” dedi.

Bu özellik, Cobra Kai setinde Mouser’a, gösteri için karate gi ve diğer kostümlerinin altında cihazı ihtiyatlı bir şekilde giyerken yardımcı olur.

“[It] Mouser, küçük görünmez ortağımın yanımda olması gibi hissettiriyor, bazen oldukça büyük bir canavar gibi görünen bir şeyde gezinmeme yardım ediyor, “dedi Mouser. “Kostüm tasarımcılarına ‘Sahip olduğum şey bu. Bununla bir şekilde ilgilenmelisin.’”

Thrasher, CGM gibi teknolojilerin birçok hasta için tip 1 diyabetle yaşama yükünü hafiflettiğini söyledi.

“Sadece gerçek zamanlı kan şekeri ölçümleri vermekle kalmıyorlar, aynı zamanda kan şekerinizin yakın gelecekte önemli ölçüde değişmesi muhtemel olduğunda sizi uyarıyorlar. Bu şekilde, katılımcılar kan şekerlerini stabilize etmek için adımlar atabilir ve umarım hipoglisemi ve hiperglisemi nöbetlerini önleyebilirler” dedi.

Artık pompalar ve CGM’ler iletişim kurduğuna göre Thrasher, insülin pompalarının insülin iletiminde değişiklikler yaparak tip 1 diyabetli kişilerin daha az hipoglisemi ve hiperglisemi yaşamasına olanak tanıyabileceğini ekledi.

Mouser, pratikliklerinin de arttığını ekledi.

“BEN [used to have] çok daha hantal ve saklanması daha zor hissettiren bir pompa, kamera önünde endişelenecek çok şeyim vardı, bu yüzden uzun molalar verdim ve enjeksiyonlara geri döndüm ve yapabildiğim her an insülin pompasına başladım çünkü çok daha az iğne anlamına geliyorlar. dedi.

başkaları için savaş diyabetli

Mouser’a 13 yıl önce hastanede teşhis konduğunda, kapağında şarkıcı Nick Jonas’ın olduğu bir dergiye baktığını ve onun tip 1 diyabetinden bahsettiğini hatırladı.

“‘O yapabiliyorsa ben de yapabilirim’ diye düşündüğümü hatırlıyorum” dedi.

Şimdi başkaları için bir umut ışığı olmayı umuyor.

“[If] Kesinlikle her şeyi yapabileceğinizi ve hatta tip 1 diyabet hastası olabileceğinizi ve bunun sizi daha güçlü yapabileceğini gerçekten bilmesi gereken bir versiyonumu etkileyebilirdim – hayatta yaptığınız her şey için cesaret, cesaret ve güç verir – bu benim için dünyalara bedel,” dedi.


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Eli Lilly, İnsülini 35 Dolardan Sınırlandıracaklarını Söyledi: Diğer Şirketler de Takip Edecek mi?

Sağlık

Biden, insülin ve diğer Birliğin Durumu paket servisleri için 35 dolarlık üst sınır istiyor

Sağlık

Tip 2 diyabetli çocukların sayısı önümüzdeki 3 yılda %700 artabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir