Sağlık

Gaz sobaları: sağlık tehlikeleri ve riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Gaz sobaları: sağlık tehlikeleri ve riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Pinterest’te paylaş
Bazı sağlık uzmanları, gaz sobalarının neden olduğu iç mekan hava kirliliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Gillian Vann/Stocksy
  • Federal yetkililer, gaz sobalarıyla ilişkili olabilecek sağlık risklerini ele almanın yollarını arıyor.
  • Uzmanlar, araştırma kesin olmamakla birlikte gaz sobalarının iç mekan hava kirliliğine katkıda bulunabileceğine dair endişeler olduğunu söylüyor.
  • Bir gaz sobanız varsa, pencereleri açarak veya hava temizleyicileri kullanarak iç mekan kirliliğini azaltabileceğinizi söylüyorlar.

Bir ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu (CPSC) komisyon üyesinin yakın tarihli yorumları, federal hükümetin gaz sobanızı ele alıyor olabileceğine dair bazı endişeleri dile getirdi.

Ancak CPSC başkanı Alex Hoehn-Saric’e göre bu olmayacak.

Hoehn-Saric yaptığı açıklamada, “Araştırmalar, gaz sobalarından çıkan emisyonların tehlikeli olabileceğini gösteriyor ve CPSC, ilgili iç mekan hava kalitesi tehlikelerini azaltmanın yollarını araştırıyor.” dedi. “Ama açık olmak gerekirse, gaz sobalarını yasaklamaya çalışmıyorum ve CPSC’nin bunu yapacak bir süreci yok.”

“CPSC, sürülerdeki gaz emisyonlarını inceliyor ve sağlık risklerini ele almanın yeni yollarını araştırıyor. Bu, ürün güvenliği misyonumuzun bir parçası – tehlikeleri öğrenmek ve ürünleri daha güvenli hale getirmek için çalışmak” diye ekledi.

Bununla birlikte, gaz sobalarını çevreleyen tartışma, 40 milyondan fazla Amerikan evinde bulunan bu günlük ev aletlerinin potansiyel sağlık risklerine ilişkin kamuoyu farkındalığını da artırdı.

Gaz sobaları hakkında sağlık endişeleri

Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, gaz sobası kullanımının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocukluk çağı astım vakalarının yaklaşık% 13’ünü oluşturduğunu buldu.

Bu çalışma, CPSC Komiserinin son yorumlarını ateşledi.

Bununla birlikte, önceki çalışmalar daha az kesin olmuştur.

Bazı araştırmalar astım ve gaz sobaları arasında benzer bir bağlantı olduğunu öne sürerken, diğerleri kohort çalışması Bağlantıyı gerçekten keşfetmek için doğumdan itibaren çocukların yüzdesi gerekli olacaktır.

Diğerleri, mevcut çalışmaların astım riski ile kapalı ocak kullanımı arasında yeterli ilişki kanıtı sağlamadığını ekliyor.

OKU  Akıllı Bir Hap, IBD'yi Teşhis Etmeye Yardımcı Olabilir mi? İşte yeni bir çalışmanın bulduğu şey

“Sonuçlar henüz kesin değil. Bu nedenle gaz sobalarının çocuklar için tehlikeli olduğunu söylemekten çekiniyorum” dedi. Dijital sağlık şirketi Summer Health’in klinik hizmetler başkanı Ali Alhassani.

Healthline’a verdiği demeçte, “Birçok kişi astımın gaz sobalarının varlığıyla ilişkili olduğunu öne sürdü, ancak astım, çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu karmaşık bir hastalıktır” dedi. “Gaz sobaları, büyük konsantrasyonlarda solunması halinde sağlıksız olabilecek gazlar yayabilir, ancak bunların çocuklar için tehlikeli olduğunu kesin olarak söyleyemeyiz.”

fırınlar ve ev içi hava kirliliği

Dr. UC Irvine Halk Sağlığı ile çevre ve iş sağlığı doçenti Andrea De Vizcaya Ruiz. “Ve elektrikli fırınlar, bu maddelerin varlığını azaltır veya geçersiz kılar.”

Ruiz, Healthline’a “Ancak, bu izole önlem, iç mekan hava kirliliğini tamamen azaltmaz” dedi.

Şömineler, odun sobaları ve gazyağı ısıtıcıları gibi bir set üstü ocaktan çok daha uzun süre açık kalan diğer ev tipi yanma cihazları da faktörler olabilir. önceki çalışmalar gösteriyor.

Ancak bu, gaz sobalarıyla ilgili risklerin olmadığı anlamına gelmez. Sadece astım ve soba kullanımı arasındaki net nedensel bağlantıları bulmak daha zor.

Çevre Bilimi ve Teknolojisi dergisinde 2022 yılında yapılan bir araştırma, gaz sobalarının aşırı metan ve nitrojen oksitlere yol açabileceğini bildirdi – ikincisi, solunum yolu hastalıkları riskinin artmasıyla ilişkilendirildi.

Dr. Pediatrik acil doktoru ve PM Pediatric Care’de kıdemli tıbbi danışman olan Christina Johns, Healthline’a söyledi.

Çalışma yazarları, “Verilerimiz, davlumbazlarını kullanmayan veya yetersiz havalandırılan ailelerin, özellikle küçük mutfaklarda ocağı kullandıktan birkaç dakika sonra ulusal NO2 standardını (100 ppb) aşabileceğini gösteriyor” diye yazdı.

Daha güvenli bir mutfak ortamı yaratmak

2022 tarihli federal Enflasyon Azaltma Yasası, evinizi daha enerji verimli ve çevre dostu cihazlara geçirmek için vergi kredileri sağlar ve buna gazdan endüksiyonlu elektrikli serilere geçiş için yapılan tasarruflar da dahildir.

OKU  DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Ancak vergi indirimleri söz konusu olsa bile, cihaz değiştirme maliyeti birçok kişi için muhtemelen bir yük olacaktır. Bu durumda havalandırma çok önemlidir.

Alhassani, “İnsanlar gaz sobalarının potansiyel risklerinden kaçınmak istiyorsa, yapabilecekleri en iyi şey, bunları kullanırken mutfakta yeterli havalandırma sağlamaktır.” Dedi. “Havanın dışarı çıkmasına izin veren bir fan varsa egzoz fanını açabilir veya sadece bir pencere açabilirsiniz.”

Bir pencerenin açılması, aralığınız dışarıya havalandırılmamışsa özellikle önemlidir.

Alhassani, COVID-19’u azaltmak için HEPA filtreli bir hava temizleyiciniz varsa, onu mutfakta iki kez kullanabileceğinizi söyledi.

Diğer en iyi uygulamalar, karbon monoksit dedektörlerinizi düzenli olarak kontrol etmeyi ve henüz yoksa mutfağınız için bir tane almayı içerir.

Johns, “haftanın bazı gecelerinde set üstü ocakta yemek pişirmek için alternatiflere bakmayı da düşünebilirsiniz” dedi. “Mümkün olan yerlerde mikrodalgalar, yavaş pişiriciler, hava fritözleri ve tost makinesi fırınları gibi elektronik cihazlara bakın.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir