Sağlık

Chris Hemsworth Alzheimer için Yüksek Risk Altında Olduğunu Öğrendi: Bilmeniz Gerekenler

Chris Hemsworth Alzheimer için Yüksek Risk Altında Olduğunu Öğrendi: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Aktör Chris Hemsworth, yakın zamanda yapılan bir genetik testin Alzheimer için yüksek risk altında olduğunu ortaya çıkardığını açıkladı. Fotoğraf: Lisa Maree Williams/Getty Images
  • Chris Hemsworth, Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olabileceğini keşfetti.
  • Bir genetik test, Hemsworth’un APOE4 geninin iki kopyasına sahip olduğunu ortaya çıkardı.
  • APOE4 geni, Alzheimer riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Aktör Chris Hemsworth, yaptırdığı genetik testin sonuçlarının, APOE4 geninin iki kopyasına sahip olduğu için Alzheimer’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösterdiğini açıkladı.

APOE (apolipoprotein E) geni, beyin hücrelerinin yağ ve stresle nasıl başa çıktığı konusunda kısmen sorumludur ve bilinen 4 varyantı vardır.

İnsanlar, her bir ebeveynden bu genin 4 varyantından birini miras alır. APOE geninin 1-3 sürümlerinin her biri kendi beyin sağlığında azalma riskiyle ilişkilidir, ancak sürüm 4, tüm sürümler arasında en yüksek riskle ilişkilidir.

Hemsworth gibi APOE4 geninin 2 kopyasını (her ebeveynden bir tane) almış olanlar için Alzheimer hastalığına yakalanma riski ortalama bir insandan 8 ila 10 kat daha fazladır.

Ancak, APOE4 geninin 2 kopyasına sahip kişiler çok nadirdir.

2021 Araştırma Ulusal Yaşlanma Enstitüsü, iki kopyası olan kişilerin yüzdesini “% 2 ila 3” olarak belirledi.

Yine de Hemsworth’un duyurusu, genetik testler konusundaki merakı artırdı ve insanlar, sağlıkları hakkında daha bilinçli kararlar almak için aynı şeyi yapıp yapmamaları gerektiğini merak ediyor.

Genetik Testi Düşünmeli misiniz?

Geni çevreleyen devam eden kamuoyu tartışması hakkında bilinmesi gereken ilk şey, bunun deterministik olarak bilinen şeyle değil, risk savunmasızlığıyla ilişkili olduğudur.

Bu, iki kopyaya sahip olmanın sizi on kata kadar daha fazla risk altına sokacağı anlamına gelir, ancak bu, hastalığı otomatik olarak geliştireceğiniz anlamına gelmez.

Bu, gende doğru mutasyona sahipseniz hastalığı geliştirmenizin neredeyse kesin olduğu Huntington hastalığı gibi hastalıklardan farklıdır.

OKU  Çalışma, ışık tedavisinin demans hastalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor

“Bir mutasyonu gösteren bir genetik test arasında büyük bir fark var, bu da onu zaten alacağınız anlamına geliyor. yaşam tarzı yok [element]. Huntington hastalığı veya orak hücreli anemi gibi genleri harekete geçiren hiçbir şey yoktur. Alzheimer hastalığı gibi bir şeyden farklı olarak, ki bu [researchers] Kurul onaylı bir nöropsikolog olan PhD Karen Sullivan, Healthline’a verdiği demeçte, çok faktörlü olarak.

Genetik Testin Faydaları

Genetik testlerin bir yararı, doğru koşullar sağlandığında riskinizi azaltabilecek yaşam tarzı değişikliklerine yol açabilmesidir.

Hines Group’un Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi’ndeki Kapsamlı Nörobilim Laboratuvarı’nın eş direktörü PhD Dustin Hines, Healthline’a genetik test yapılıp yapılmayacağına dair tartışmanın yemek masasında yaygın bir konu olduğunu söyledi.

“Bu her zaman tartıştığımız şeylerden biri: Neye sahip olup olmadığınızı görmek için şu 23andMe ekranlarından birini alır mıydınız? Saniyede sınanırım, bence bilgi güçtür. Bu benim kişisel görüşüm olsa da, onunla ne yapmak istediğin çok kişisel bir şey.”

Hines, genleri statik varlıklar yerine kısmen akışkan olarak bağlamsallaştırmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

“Bir kişinin yaşamı boyunca tüm genler eşit şekilde ifade edilmez. Dolayısıyla, çevre gibi, stres gibi bazı şeyler genleri artırabilir veya azaltabilir. Aslında, yakın zamanda, bu genlerle doğduğunuz ve bunların değişmez olduğu şeklindeki klinik görüşün aslında doğru bile olmadığını öğrendik. Artık genlerinizin bir ömür içinde bile değişebileceğini gösteren koca bir epigenetik alanı var.”

Genetik testin dezavantajları

23andMe gibi hizmetler tarafından sunulanlar gibi geniş çapta mevcut olan genetik testler, genetik testleri ilgi odağı haline getirdi, manşetlere girdi ve ana akımın dikkatini topladı.

Ancak Sullivan, özellikle Alzheimer yaşlı nüfus arasında en korkulan hastalıklardan biri olduğunda, hastaların alabilecekleri yanıtlara hazırlıklı olduklarından gerçekten emin olmaları gerektiğini söylüyor.

OKU  Bu diyabet ilaçlarında kansere neden olan bir kimyasal bulundu: Merck bunu düzeltebileceklerini söylüyor

Yine de Sullivan, destek sisteminiz yerinde olduğunda ve sonuçları kendiniz ve başkaları için ivmeye dönüştürebildiğinizde genetik testlerin değeri olabileceğini vurguluyor.

“Bu genetik testin bize sağladığı şey, potansiyel olarak birisi 21 yaşındayken hayatının sonraki birkaç on yılına bakabilir ve [ask], insanlığın en korkulan hastalığını yaşayabilirler. Yani çok büyük bir acil durum var. Ve insanların bundan empati duymasını istiyorum. O ayakkabıların içinde olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamalarını istiyorum. Artık bildiklerinizi bildiğinize göre, bunama tedavisini iyileştirme amacımıza nasıl katılacaksınız?

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

Bu basit hafıza testi, bunama riskinizi tahmin edebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir