Oyun Haberleri

Dostum, Steam’in resmi web sitesi 21 yılda çok yol kat etti

Image of Steam Homepage circa May 2005 with squashed, crowded web design, prominent image of Gordon Freeman struggling with a tentacle around his neck, adverts for Condition Zero and the HL2 art book, and other artifacts of the era.

Web tarama geçmişinden klasik arayüzleri kataloglayan bir twitter hesabı, Web Tasarım Müzesi (yeni sekmede açılır)Mayıs 2005 dolaylarında Steam ana sayfasının bir ekran görüntüsünü paylaştı (yeni sekmede açılır). Valve’ın ezici güçlerinin ilk günlerine bu bakış, Day of Defeat Source anılarını, sörf haritalarını ve özel Half-Life 1 seferlerini anımsatarak zihinlerimizi aydınlattı. O zeytin yeşili günlerden bu yana işler çok yol kat etti.

Daha fazla gör

Wayback Machine’de hızlı bir gezi, sitenin neredeyse 20 yıllık varlığının herhangi bir döneminden sürümlerini sunabilir. (yeni sekmede açılır)ancak Web Tasarım Müzesi’nin bu ’05 yinelemesi⁠ ile gerçekten tatlı bir noktaya ulaştığını düşünüyorum; ilk bakışımız kadar seyrek değil (yeni sekmede açılır) 2002’de Steam resmi sitesinde, ancak bugünün parıldayan gri-mavi sonlandırıcısının bu anlık görüntüdeki gibi zeytin yeşili etini yırtmaya başladığını da henüz görmedik. (yeni sekmede açılır) 2006’dan

Gözüm hemen Half-Life 2⁠’nin bronz/gümüş/altın sürümlerine çekildi – kendimi zavallı bir bronz seviye oyuncu olarak ifşa etme riskine rağmen, bu derecelendirmelerin ilk başta ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Dürüst olmak gerekirse, HL2’nin 85 dolarlık altın baskısı oldukça hasta görünüyor.

MobyGames’e göre indirilen Half-Life 2, Deathmatch, CS: Source, Half-Life 1 Source, Day of Defeat Source ve Valve oyunlarının bir “arka kataloğu”⁠—muhtemelen orijinal GoldSrc Half-Life ve onun genişlemeler? Pakette ayrıca size bir strateji kılavuzu, posterler ve diğer klasik yağma çantalarıyla birlikte postalanan fiziksel bir kutu da vardı. DLC geçişli bir dijital lüks sürümü yener sanırım.

Kenar çubuğunda Half-Life 2: Raising the Bar sanat kitabını görünce kalbim de özlem ve nostaljiyle doldu. Orta okulda saatlerce bu şeyi kesinlikle incelediğimi hatırlıyorum ve ikonik düşmanlar ve alanlar için alternatif tasarımlara dair bazı cezbedici bakışlar sunuyor.

Counter-Strike: Condition Zero ve Prima “Eguides” benim için de gerçek bir coşkuydu. Tek oyunculu Counter-Strike kampanyası ve Prima’nın dijital içeriğe erken dönme girişimi, terk edilmiş teknoloji ağaçlarının ilk basamaklarına bakmak gibidir⁠— Counter-Strike’ın Call of Duty’yi kaptığı alternatif bir hediyeyi neredeyse hayal edebiliyorum. zorlayıcı sinematik kampanyalar veya Prima’nın öne geçip SEO video oyunu kılavuzu alanına hakim olmayı başardığı yerler.

OKU  Call of Duty: Modern Warfare 2 Hayranları Santa Sena Sınır Geçişini Nasıl İyileştireceklerini Tartışıyor

Ezilmiş, kalabalık web tasarımı, boynunda bir dokunaçla mücadele eden Gordon Freeman'ın göze çarpan görüntüsü, Condition Zero reklamları ve HL2 sanat kitabı ve dönemin diğer yapıtlarıyla Mayıs 2005 dolaylarında Steam Ana Sayfasının görüntüsü.

(İmaj kredisi: Valve Corporation)

Tüm mevzu, yıllarca taahhüt edilen o harika, korkunç donuk yeşil renk şemasına sarılmış ve hepsi o kadar meşgul bir sayfaya sıkışmış ki, nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsunuz. Tamam, belki bu “kusursuz UX tasarımı” değil ama kahretsin, bana bir şeyler hissettiriyor! Belki de o zamanlar kira veya vergi ödemek zorunda olmayan tatlı küçük bir çocuk olduğum içindir, ama bu görüntü beni gerçekten geçmişe götürüyor. En azından, daha küçük, daha nazik, kavgacı transfobik içerik oluşturuculardan arınmış bir Steam gösteriyor. (yeni sekmede açılır)tuhaf dilek listesi tartışmalarını ortaya çıkarıyor (yeni sekmede açılır)veya, ahem. tüylü hitler (yeni sekmede açılır).


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.