Sağlık

Histerektomi ve Kardiyovasküler Hastalık: Kadınların Yumurtalık Alınması Hakkında Bilmesi Gerekenler

Histerektomi ve Kardiyovasküler Hastalık: Kadınların Yumurtalık Alınması Hakkında Bilmesi Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, histerektomi sırasında yumurtalıkların alınıp alınmamasına ilişkin kararın vaka bazında değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Vladimir Vladimirov/Getty Images
 • Araştırmacılar, histerektomi sırasında yumurtalıkların alınmasının genç kadınlarda kalp hastalığı riskini artırabileceğini söylüyor.
 • Yumurtalıkların alınmasının da yaşlı kadınlarda kanser riskini artırdığını ekliyorlar.
 • Uzmanlar, kanser riski düşük olan kadınlarda yumurtalıkların alınmasının gerekli olmayabileceğini söylüyor.

İyi huylu bir histerektomi sırasında yumurtalıkların çıkarılması, menopoz öncesi kadınlarda kardiyovasküler hastalık riskini ve ayrıca menopoz sonrası kadınlarda kanser riskini artırabilir.

Bu, bugün yayınlanan bir çalışmanın bulgusudur. Dahiliye Yıllıkları.

Araştırmacılar, iyi huylu histerektomi geçiren yaklaşık 143.000 kadının tıbbi kayıtlarını inceledi.

İki taraflı salpingo-ooferektomi (yumurtalıkların ve fallop tüplerinin çıkarılması) geçirenlerin uzun vadeli sonuçlarını, yapmayanlarla karşılaştırdılar. İyi huylu bir histerektomi kanserli olmayan nedenlerle yapılır.

Araştırmacılar, yumurtalıkları alınan kadınların yumurtalık kanseri riskinin daha düşük olduğunu, ancak başka sağlık sorunlarının gelişebileceğini bildirdi. Bunlar yaşa ve menopoz durumuna göre değişir.

Histerektomi sırasında yumurtalıkları alınan kadınlar için sonuçlar aşağıdakileri içeriyordu:

 • menopoz öncesi kadınlarda kardiyovasküler hastalık nedeniyle daha yüksek hastaneye yatış riski
 • Perimenopozal ve postmenopozal kadınlarda kanser riski daha yüksekti

Ayrıca, 20 yaşında 65 yaş üstü kadınlar dışında, ameliyattan 10 ve 20 yıl sonra ölçülen daha fazla ölüm vardı.

Araştırmacılar, bu sonuçların, doktorların yumurtalık kanseri geliştirme riski düşük olan kadınlarda yumurtalıkları alırken dikkatli olmaları gerektiğini gösterdiğini belirtti.

Dr. Monte Swarup, Chandler, Arizona’da bir kadın doğum uzmanı ve HPV bilgi sitesi HPV HUB’ın kurucusu.

“Yumurtalıkların çıkarılması kararı, hastaya özgü birkaç faktöre dayanmaktadır. Swarup, Healthline’a verdiği demeçte, hasta yüksek yumurtalık kanseri riski altındaysa, ameliyat riski azaltabilir” dedi.

Yumurtalık çıkarmanın artıları ve eksileri

Salpingo-ooferektomi, yumurtalıkların ve fallop tüplerinin çıkarılmasıdır.

Bir kadın ayrıca fallop tüplerini çıkaran bir salpenjektomi veya yumurtalıkları çıkaran bir ooferektomi de yaptırabilir.

OKU  Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Sadece bir yumurtalık veya bir fallop tüpünü alma seçeneği vardır, ancak bu özel ameliyatlar çalışmada ele alınmamıştır.

Bir ooforektomi bazen aşağıdakilerin tedavisidir:

 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • kronik pelvik ağrı
 • dış gebelik
 • iyi huylu tümörler
 • büyük yumurtalık kistleri

Prosedür ayrıca yumurtalık kanseri geliştirme riskinizi de azaltabilir.

Dr. Asima Ahmad, Baş Tıbbi Görevli ve Carrot Fertility’nin kurucu ortağı ve üreme endokrinologu ve doğurganlık uzmanı.

Ahmad, Healthline’a “Histerektomi hakkında konuştuğumda, tutarlı bir hasta tavsiyem yok” dedi. “Genel olarak, kişisel kanser riski veya aile öyküsü olmayan premenopozal bir kadında, ameliyat sırasında yumurtalıkların alınmamasını seçebiliriz. Bu, endojen östrojenlerinde ani bir düşüşü ve tıbbi olarak indüklenen erken menopozu önleyecektir.”

Kuzey Amerika Menopoz Derneği’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde ortanca menopoz yaşı 51’dir.

Breastcancer.org’a göre, yumurtalıkların alınmasıyla ilgili bazı riskler var:

 • Osteoporoz riskini artırabilen erken menopoz başlangıcı
 • azalmış cinsel dürtü ve vajinal kuruluk
 • eklem ağrısı, çarpıntı, kas spazmları, uykusuzluk, idrar yolu veya mantar enfeksiyonları ve idrar kaçırma gibi fiziksel semptomlar
 • kaygı, depresyon ve ruh hali değişimleri gibi duygusal belirtiler

“Mevcut tavsiyem yumurtalıkların 60 yaşına kadar korunmasıdır” dedi Dr. G. Thomas Ruiz ve]Kaliforniya’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde OB/GYN direktörü.

“Bu çalışma, bunun 65 yaşına kadar uzatılmasını savunuyor. Jinekolojideki güncel uygulama, fallop tüplerini ve rahmi çıkarmak ve yumurtalıkları korumaktır. Ruiz, Healthline’a verdiği demeçte, tüplerin çıkarılması bir kadının yumurtalık kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.

doktor New York’taki Lenox Hill Hastanesi jinekoloji direktörü Adi Katz, yumurtalıkların alınmasının tıbbi bir nedeni olmadığı sürece, sadece 65 yaşına kadar fallop tüplerini alıyor: B. genetik mutasyonlar veya ilerlemiş endometriozis.

Katz, Healthline’a “Uygulamamda, bursumu 2012’de bitirdiğimden beri histerektomi sırasında fallop tüpünün çıkarılmasını gerçekleştiriyorum” dedi. “Genel olarak, risk faktörlerinin yokluğunda (ailede yumurtalık kanseri öyküsü, meme kanseri olan birden fazla aile üyesi veya radyolojik çalışmalar), 65 yaşına kadar yumurtalıkların korunmasını önerdim.”

OKU  Egzersiz yapmak için motivasyona mı ihtiyacınız var? Bir eğitim ortağı bulun

Yumurtalığın çıkarılması kardiyovasküler riski nasıl etkiler?

Katz, “Östrojenin kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu bir etkisi vardır, kadınlar menopoza girer girmez kalp krizi riskleri artar” diye açıklıyor Katz. “Östrojenin kolesterol, kan damarı genişlemesi ve kan akışı üzerinde etkisi vardır.”

birinde öğrenmek Çin’de yürütülen araştırmacılar, yumurtalıkları ve fallop tüplerini çıkarmak için histerektomi geçiren kadınların, ameliyat geçirmemiş kadınlara göre yaklaşık %20 daha yüksek kardiyovasküler hastalık ve iskemik inme riskine sahip olduğunu bildirdi.

Ruiz, “Genç bir kadında yumurtalıkların alınması östrojenin faydalarını ortadan kaldırır” dedi. “Östrojen iyi kolesterolü, HDL’yi teşvik eder ve kötü kolesterolü, LDL’yi düşürmeye yardımcı olur. Bilateral ooferektomi geçiren genç kadınları hormon replasman tedavisine başlamaya teşvik etmemize rağmen, hepsi bunu yapamaz (hormon kullanabilir). Diğerleri östrojene ihtiyaçları olmadığına inandıkları için dururlar. Bu, LDL’nin yükselmesine ve HDL’nin düşmesine neden olarak kardiyovasküler hastalık riskini artırır.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir