Oyun Haberleri

Nvidia’nın AI tarafından üretilen fotoğraf tabanlı grafikleri, küçük aklınızı başınızdan alacak

Nvidia'nın AI tarafından üretilen fotoğraf tabanlı grafikleri, küçük aklınızı başınızdan alacak

Nvidia’nın en son DLSS 3’ünü düşündüyseniz (yeni sekmede açılır) kare hızı hızlandırma teknolojisi oldukça hileliydi, dedikleri gibi hiçbir şey görmediniz. Sizi NeRF’ler veya Nöral Radyans Alanları ile tanıştırabilir miyiz? (yeni sekmede açılır) bir avuç fotoğraftan tam 3D sahneler oluşturmak için ürkütücü derecede akıllı, yapay zeka ile hızlandırılmış bir yöntem.

Fikir kavramsal olarak basittir. Bir şeyin birkaç 2B görüntüsünü çekin. Bazı yapay zeka algoritmalarıyla çalıştırın. Nesneyi veya şeyleri – veya karmaşık bir sahnenin tamamını – tam 3B olarak işleyin. Ve gerçek zamanlı olarak.

3B sahneler oluşturmak için fotoğraf taramaya benzer, ancak yapay zeka iyiliği eklenmiştir. En azından satış konuşması bu. NeRF’ler Nvidia’ya özgü değildir. Ancak şirket, NeRF’lerle ilgili, şimdiye kadar NeRF’lerin etrafındaki birçok gürültünün olduğu film yapımının aksine PC oyunlarıyla ilgili bazı ilginç şeyler yapıyor.

Bu derinlemesine videoyu Corridor Crew’den izleyebilirsiniz. (yeni sekmede açılır) Bu yılın başlarında, sadece birkaç fotoğraftan fotogerçekçi video oluşturmak için NeRF teknolojisinin ne kadar inanılmaz olduğunu gösteriyor. Ama bir uyarı sözü. Onu bir kez gördüğünüzde, video veya filmde gördüğünüz herhangi bir şeyin gerçek olup olmadığı veya NeRF’lerle yeniden oluşturulmuş olup olmadığı konusunda şüphe duymanıza neden olacak. Bu ürpertici.

Gerçekten de, Android ve Apple akıllı telefonlar için Luma AI gibi NeRF tabanlı uygulamalar bile mevcuttur, böylece teknolojiyi kendiniz deneyebilirsiniz.

PC’ye geri dönmek, tüm sürecin son derece zekice olmasının yanı sıra, bir dizi acil ve bariz avantaj sunuyor. Ayrıntılı 3B modellere ve çok sayıda bant genişliği ağırlıklı yüksek çözünürlüklü dokuya ihtiyaç duymak yerine, karmaşık bir sahneyi işlemek için gereken tek şey birkaç fotoğraf veya görüntüdür.

NeRF'ler

Nvidia, önemli ölçüde daha düşük veri kullanımıyla NeRF’leri uyguluyor. (İmaj kredisi: Nvidia)

Nvidia, bir sahneyi işlemek için bölgede 100 kat daha az veri gerektiren “kompakt” NeRF’ler olarak adlandırılan yeni uç noktalara taşıyor. Bant genişliği ve depolama açısından elde edilebilecek faydalar yeterince açıktır.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Sony Exec, Call of Duty Anlaşmasına Yine Gölge Atıyor

Ancak, NeRF teknolojisinin önceki uygulamaları, yapay zeka modelini eğitmek ve işlemek için önemli ölçüde zaman gerektiriyordu. Nvidia’nın “anlık” NeRF’leri, aksine, tüm süreci saniyeler içinde yapabilir.

Tüm bunlar açıkça oldukça cezbedici bir yöne, yani gerçek zamanlı oyun oluşturma için NeRF’lerin kullanılmasına işaret ediyor. Bir oyun sahnesi için tüm bu modeli, dokuyu ve aydınlatma verilerini birkaç görüntüyle değiştiren potansiyel bant genişliğini ve performansı hayal edin. Ardından, sonuçların geleneksel oyun motorlarından ve sanattan daha gerçekçi göründüğünü ekleyin.

Dinle, bu şeylerin hemen köşede olduğunu söylemiyoruz. Ancak NeRF teknolojisi inanılmaz derecede hızlı gelişiyor. Konsept sadece yaklaşık iki yıl önce ortaya çıktı ve şimdiden inanılmaz sonuçlar üretiyor. PC oyunlarında devrim yaratıp yaratmayacağını zaman gösterecek. Biz beklerken, Nvidia’nın konuyla ilgili araştırma raporuna buradan ulaşabilirsiniz. (yeni sekmede açılır).

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.