Sağlık

İğneden mi korkuyorsunuz? VR yardımcı olabilir

İğneden mi korkuyorsunuz? VR yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
SBenitez/Getty Images
 • İğne bazlı prosedürler geçiren çocuklarda korku genellikle yüksektir.
 • Yeni araştırma, sanal gerçeklik başlıklarının dikkat dağıtıcı bir işlev görebileceğini gösteriyor.
 • Dikkatleri dağıldığında, çocuklar önemli ölçüde daha düşük kaygı ve ağrı seviyeleri bildirdiler.
 • Yaklaşım, gergin ebeveynleri sakinleştirmek için de kullanılabilir.

Her yaştan insan iğneden korkabilir, ancak bu korku özellikle çocuklar arasında yaygındır.

Oyuncaklar gibi dikkat dağıtıcı cihazlar, iğne bazlı prosedürler uygulanan bebeklerde kaygı ve ağrı duygularını azaltmaya yardımcı olabilir.

Ve şimdi, yeni araştırma, sanal gerçeklik (VR) cihazlarının daha da etkili bir dikkat dağıtma aracı olabileceğini ve daha da olumlu sonuçlara yol açabileceğini buldu.

Çalışma neleri içeriyor?

Hong Kong Çin Üniversitesi tarafından yönetilen ve yayınlanan JAMA ağıbu öğrenmek venipunktur (yaygın bir iğne bazlı prosedür) sırasında dikkati dağıtmanın yararları üzerine önceki araştırmaları temel alır.

“Öncesi [studies] Hong Kong Çin Üniversitesi Nethersole Hemşirelik Okulu’nda doçent ve çalışmanın ortak yazarı Cho Lee Wong, Healthline’a verdiği demeçte, “Çizgi film veya oyun gibi dikkat dağıtıcı şeylerdi” dedi.

4-12 yaş arası toplam 149 çocuk deriye iğne batırılarak venipunktur uygulanarak çalışmaya katılmış ve kontrol ve müdahale gruplarına ayrılmıştır.

Kontrol grubu, prosedür sırasında teselli sözleri ve bir doktordan neler olduğuna dair bir açıklama da dahil olmak üzere ‘standart’ bakım aldı.

Bu arada, müdahale grubundakiler standart bakım aldılar, ancak prosedür sırasında takmaları için bir VR başlığı da aldılar.

4 ila 7 yaş arası çocuklar için sanal gerçeklik, bir çizgi film karakterinin damar delme işlemini izlemesini ve prosedürün neden gerekli olduğunu açıklamasını içeriyordu. 8 ila 12 yaş arası çocuklar için karakter süreci daha ayrıntılı bir şekilde anlattı ve ayrıca “doktor” rolünü üstlendikleri etkileşimli bir oyun oynadılar.

Wong, “VR’ımız dikkat dağıtma ve prosedür bilgilerini birleştiriyor” dedi. “Hastalara neler olup bittiğini ve ne bekleyeceklerini bildirmenin ve bunları hazırlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. [as] Ayrıca prosedürle ilgili kaygılarını hafifletmeye yardımcı olur.”

Ayrıca Wong, “Çocukların içeriği anlamakta hiçbir sorun yaşamadıklarını gördük. Süreci anlamak zor değildi ve onlara basit, yaşlarına uygun bir dille anlattık.”

En önemli içgörüler

Çocuklar kaygı duygularını görsel bir ölçek kullanarak bildirirken, araştırmacılar ağrı düzeylerini değerlendirmek için kendileri tarafından bildirilen yüz ağrısı ölçeğini kullandılar.

Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, VR grubundakiler önemli ölçüde daha az ağrı bildirdi ve kaygıyı büyük ölçüde azalttı.

Ortalama venipunktur süresi de VR grubunda 4:30 dakikanın hemen altında, 6:30 dakikanın biraz üzerinde olan kontrol grubundan önemli ölçüde daha kısaydı.

Buna ek olarak, araştırmacılar korku ve acıya fizyolojik tepkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocukların kalp atış hızını ve kortizol seviyelerini izlediler.

Bununla birlikte, VR grubu kalp atış hızında daha küçük bir artış ve kortizolde (stres hormonu) daha büyük bir düşüş gösterirken, miktarlar istatistiksel olarak anlamlı değildi.

OKU  Doğum Kontrolüne Erişim: Eczacılar 20 eyalette reçete yazabilir

İlginç bir şekilde, araştırmacılar, 8 ila 12 yaşındaki VR grubuna ek bir oyun öğesi sağlamanın stres düzeylerini daha fazla azaltmadığını buldu.

Wong, “Sonuçlarımız, oyuna eklenen unsurun hiçbir fark yaratmadığını gösterdi – diğer araştırmalar etkileşimli oyunların, VR içeriğini pasif olarak izlemekten daha büyük bir etkiye sahip olduğunu bulsa da,” diye açıkladı Wong.

Wong, “Bunun nedeni, 8 ila 12 yaş arası çocukların daha küçük çocuklar kadar korkmaması, bu nedenle etkilerin daha az belirgin olması olabilir” dedi. “Bu yön daha fazla araştırma gerektirebilir.”

Korku ve acı nasıl ilişkilidir?

Biri bilişsel, diğeri fiziksel olduğundan, korku ve acıyı ayrı varlıklar olarak düşünmek kolay olabilir.

Ancak ikisi çok yakından ilişkili, diye açıkladı Dr. Christopher A. Kearney, Seçkin Profesör ve Las Vegas Nevada Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü Başkanı.

Healthline’a “Ağrı ve kaygı, fizyolojik, bilişsel ve davranışsal bileşenleri içeren temel yanıt kümelerini paylaşır” dedi. “Yaygın fizyolojik bileşenler hiperventilasyon, taşikardi ve sinirlilik içerebilir.”

Bu arada Kearney devam etti, “Paylaşılan bilişsel bileşenler, olumsuz sonuçlardan korkmayı ve fiziksel veya duygusal zarar görme endişesini içerebilir; ve ortak davranışsal bileşenler, geri çekilmeyi ve sürekli doğrulama arayışını içerebilir.

Acı korkuyu tam olarak nasıl etkiler ve bunun tersi de geçerlidir?

“Anlamak [this]Vücudumuzun ağrıyı nasıl algıladığını anlamaya çalışmak önemlidir” dedi. Mindpath Health’de bir psikiyatrist olan Zishan Khan, Healthline’a söyledi.

“Cilde bir iğne ile enjekte edilmek gibi bir tür uyaranla sinir uçları aktive edildikten sonra ağrı hissedilir” diye açıkladı. “Bu sinir uçları, omurilikten beynimizin daha yüksek seviyelerine giden uyarıları tetikliyor.”

Khan, “Beynin etkinleştirilen kısmına bağlı olarak,” diye devam etti, “vücut farklı tepkiler verecek – hipotalamus tetiklenirse stres tepkisi gibi.”

Stres tepkileri başladığında, “kanımıza kortizol ve adrenalin akışına yol açar” dedi. “Bu salınım, vücudumuzun ağrı olarak algıladığı bir enflamatuar tepkiye neden oluyor.”

Ayrıca Khan’a göre “Kaygı, vücudun sinirlerini doğrudan etkileyebilir ve işlevlerini bozabilir. Bu onların aşırı uyarılmasına ve ağrı hissini abartmasına neden olur.”

Son olarak, “acı çekeceğiniz beklentisi sizi endişelendirebilir” dedi.

“Ne kadar endişeli hissederseniz, yukarıda belirtilen faktörler nedeniyle ağrının kötüleşme olasılığı o kadar artar. Kolayca bir kısır döngüye dönüşebilir.”

dikkat dağıtmanın rolü

Bu çalışmanın – ve diğerlerinin – gösterdiği gibi, dikkat dağıtmak çocukların kaygısını azaltmanın anahtarı olabilir. Etkinliğinin arkasında birkaç temel faktör vardır.

“[Distraction] Bir hastanın bilişsel veya davranışsal işlevsellik gerektiren bir göreve aktif katılımını içerir” diye paylaşan Dr. Karla Molinero, MS, Utah’taki Newport Healthcare tıbbi direktörü.

Healthline’a verdiği demeçte, “Zihin bir dikkat dağıtmaya odaklandığında, insanların bu dikkat dağıtmayla ilgili – bir oyuncağın rengi, şekli ve hissi gibi – düşünce ve duygular geliştirmesine olanak tanır” dedi.

OKU  Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Molinero, beynin başka şeylere odaklanmasının bir sonucu olarak, ağrıyı kaydetme olasılığının daha düşük olduğunu söyledi.

Biyolojik yönler de bir rol oynayabilir.

Kearney, “dikkat dağıtmanın, beynin ağrı işleme ile ilişkili belirli bölgelerindeki aktiviteyi azaltmaya yardımcı olabileceğini” kaydetti.

“[When distracted]Molinero, vücut daha rahat ve ağrı duyarlılığını artırabilecek stres hormonları salmıyor” dedi.

Kaygı çocuklar ve yetişkinler arasında nasıl farklılık gösterir?

Yetişkinler tıbbi prosedürlerle ilgili stres ve kaygı yaşarken, çocuklar genellikle bunu daha fazla hissederler.

Molinero, “Çocukların soyut düşünceleri yoktur ve bunun yerine daha mantıksız düşünceleri olabilir” dedi.

“İğnenin saplanması durumunda kollarının düşebileceği veya bir zombiye dönüşebileceği senaryoları hayal edebilirsiniz” diye devam etti. “Büyülü düşünceleri, endişelendiklerinde sonsuz endişe verici düşüncelere ve senaryolara izin verebilir.”

Ek olarak, Kearney’e göre, “küçük çocuklar, daha az gelişmiş bilişsel başa çıkma mekanizmaları nedeniyle ağrının fiziksel yönüne daha fazla odaklanma eğilimindedir.”

“Ayrıca, ağrının vücuda neden girdiğinin nedenlerini daha az anlayabilirler” dedi. Buna karşılık, “yetişkinler kısa süreli ağrının uzun süreli kazanç sağladığını anlayabilir.”

Khan, bir başka dikkate değer farkın, çocukların duyguları tanıma ve ifade etme becerilerinin azalması etrafında döndüğünü açıkladı.

“Çocuklar genellikle duygularını ifade etmekte zorlanırken, birçok yetişkin endişeli olduklarını sözle ifade etmeyi daha kolay buluyor” dedi. “Beyinleri daha iyi geliştiği için, birçok yetişkin bir stres kaynağına uygun olmayan şekilde tepki verdiklerini anlamakta da daha iyidir.”

Endişeli bir çocuk nasıl sakinleştirilir?

VR henüz iğne bazlı tıbbi prosedürlerde bir dikkat dağıtma aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmamıştır. Peki ebeveynler endişeli bir çocuğu sakinleştirmek için bu arada ne yapabilir?

Kearney, Khan ve Molinero’ya göre en iyi yaklaşımlardan bazıları şunlardır:

 • Yalnız olmadıklarını bilmelerini sağlayın
 • Onları bir sohbete dahil edin
 • Onları rahatlatmak için doldurulmuş bir hayvan verin
 • Onlara oynamaları için etkileşimli bir oyuncak verin
 • iPad’de video oynatma
 • Sakinleştirici müzik dinle
 • Yavaş nefes alma tekniklerini birlikte uygulayın
 • Neler olduğunu dikkatlice açıklayın
 • İşlem sırasında ve sonrasında onları övün.

Getirmek

Yeni araştırmalar, VR’nin iğne bazlı prosedürler geçiren çocuklarda kaygı duygularını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Ve daha az korku, daha az acıya yol açabilir.

Molinero, “Korku, insanları acıya karşı aşırı duyarlı hale getirerek acıya daha fazla odaklanmalarına neden olabilir” dedi.

Wong, VR’nin yalnızca çocuklara fayda sağlamadığını, aynı zamanda ebeveynler için de faydalı bir araç olabileceğini belirtiyor ve bu, kendisinin ve ekibinin şu anda araştırdığı bir alan.

Wong, “Ebeveynlerin de prosedürle ilgili çok endişeli olduklarını ve kaygılarının çocukları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gördük” dedi.

“İşte bu nedenle, istilacı prosedürler sırasında ebeveynleri ve çocukları hem meşgul edebilecek hem de dikkatlerini dağıtabilecek bir VR müdahalesi geliştirmeyi düşünüyoruz.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir