Oyun Haberleri

Intel, hiç olmaması gereken CPU üretimi olan Rocket Lake’te arama süresi

Intel Core i5 11600K processor shot on a blue background from the front

Asla olması amaçlanmayan Intel CPU mimarisi, artık olmayan işlemci nesli haline geldi. Intel, Rocket Lake’e meşhur bir başlık attı (yeni sekmede açılır)11. Nesil Çekirdek işlemciler olarak da bilinir. Bunların tamamı, resmi olarak EOL’ludur veya ömür sonu statüsüne kaydırılmıştır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyun Intel’in Rocket Lake CPU’larını destekleyen 400 ve 500 serisi yonga setleri için de hazır. Rocket Lake CPU’larının tedariki anında sona ermeyecek. Son siparişler şu anda alınıyor ve kalan fişler sistem üzerinden yollarına devam edecek. Ancak Rocket Lake resmen ihbarda bulunuyor.

Unutmamışsınızdır, Rocket Lake tuhaf bir canavardı. O zamanlar eski olan 14nm düğümü üzerine inşa edildi ve Core i9 11900K ile zirveye ulaştı (yeni sekmede açılır), Intel, Rocket Lake’in orijinal olarak 10nm için tasarlanmış bir mimarinin arka bağlantı noktası olduğunu kabul etti. Ancak 10nm’yi ortaya çıkaran feci gecikmeler bunlardı, Intel, Rocket Lake’i 14nm’de zorlamak zorunda kaldı.

Sonuç, Comet Lake selefine göre IPC’de veya saat başına performansta makul bir artışa sahip bir çip oldu. (yeni sekmede açılır), aynı zamanda belirgin bir güç yutma sorunu olan bir CPU mimarisi. Rocket Lake, başlangıçta daha gelişmiş bir işlem düğümü için tasarlanmış ve belirgin şekilde verimsiz çekirdekler için yapılmış büyük eski CPU çekirdeklerine sahipti; bu, mimarinin neden masaüstü için ayrıldığına ve asla dizüstü bilgisayarlara dönüştürülmediğine şüphe yok.

Rocket Lake’in yedeklenmiş ağır çekirdekleri, Intel’in maksimum çekirdek sayısını Comet Lake’te 10’dan Rocket Lake için sekize düşürmesinin de nedeniydi. Bu Rocket Lake çekirdekleri çok büyüktü ve güce açlardı.

Muhtemelen, Rocket Lake’in desteklenmiş karakterinin kalıntıları bugünün 13. Nesil Raptor Lake CPU’larında hala görülebilir. (yeni sekmede açılır)10nm teknolojisi üzerine inşa edilen, şimdi Intel 7 olarak yeniden markalandı. Tüm çekirdeklerden oluşan bir iş yüküyle onları aydınlatırsanız, bunlar hala çok güce aç yongalardır; Şimdi.

OKU  RTX 4060 ile çoğundan daha ucuza RTX 4070 destekli oyun dizüstü bilgisayarı

Her neyse, Rocket Lake tam bir felaket değildi, ancak Intel’in çip üretim teknolojisiyle ilgili daha geniş mücadelelerinin bir belirtisiydi. Bir Rocket Lake CPU’dan hoşlanıyorsanız, belki de mevcut bir PC için bir yükseltme olarak, patenlerinizi alsanız iyi olur. Zaman, asla olması gerekmeyen Intel CPU mimarisinde geçiyor.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.