Oyun Haberleri

Intel’in bildirdiği 3nm çip erteleme, Arrow Lake CPU’larında bir gecikme olduğunu gösteriyor

Intel 13th Gen mobile CPUs

Intel’in yeni nesil Arrow CPU ailesi 2025’e ertelenebilir mi? Tayvan’dan doğan en son spekülasyon bu.

Daha spesifik olarak, Digitimes (yeni sekmede açılır) (Techpowerup aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), Intel’in TSMC’den 3nm yonga levha siparişlerini 2024’ün son çeyreğine kadar ertelediğini düşünüyor. Bu 3nm yonga levhaların, Arrow Lake mimarisine sahip geleceğin CPU’ları için grafik döşemelerini içermesi gerekiyor.

Gerçekçi olarak, TSMC 3nm iGPU döşemelerini 2024’ün sonuna kadar üretmeye başlamazsa ve Arrow Lake aynı 3nm GPU döşemelerine bağlıysa, 2025’e kadar gerçek Arrow Lake CPU kullanılabilirliği şansı çok az. Bu arada Arrow Lake şu anda görünüyor TSMC’den alınan 3nm GPU döşemelerinde olduğu gibi, Intel’in 2024 için genel yol haritalarında.

Ve şimdi beklenti, Arrow Lake’in 2025’e kadar ertelenmesi yönünde. İşin püf noktası, Intel’in Arrow Lake için mutlaka 3nm GPU karoları tedarik etmesi gerekmiyor. Sadece 5nm fayans kullanabilir mi? Her iki durumda da, 3nm siparişi gerçekten ertelendiyse, Intel’in resmi yol haritasına kıyasla kesinlikle bir şeyler değişti. Hangisi şu soruyu akla getiriyor, bu 3nm siparişi neden reddedildi?

Elbette Intel, Arrow Lake’in ertelenmesi hakkında bir şey söylemiyor. Ocak ayındaki en son kazanç çağrısında şirket, bu yılın sonlarında Intel 4 silikon kullanarak ilk yongalarını üretmeye başlama taahhüdünü iki katına çıkardı. (yeni sekmede açılır).

Bu ilk Intel 4 modelleri, Arrow Lake ile yakından ilişkili olduğu düşünülen Meteor Lake CPU’ları olacak. Gerçekten de Arrow Lake CPU döşemeleri, Meteor Lake ile temelde aynı dahili Intel üretim düğümünde üretilecek şekilde ayarlanmıştır.

Bununla birlikte, Meteor Lake’in GPU döşemesi için 5nm TSMC silikon kullandığı yerlerde, Arrow Lake’in bunu 3nm’ye yükselttiği halka açık bir şekilde listelendi. Şu anda Intel’in ilgili her neslin SoC ve IO karoları için hangi düğümleri hedeflediği belli değil.

OKU  Cult of the Lamb Güncellemesi Büyük Yaşam Kalitesi Değişiklikleri Ekliyor

Her neyse, mevcut durumda Intel’in resmi duruşu olan Intel 4 ile masaüstü veya mobil cihazlar için perakende Meteor Lake yongalarının üretimi arasında potansiyel bir çelişki var. (yeni sekmede açılır)– hemen köşede ve Arrow Lake’in bir şekilde 2025’e ertelendiği fikri.

Intel’in mevcut yol haritaları, Arrow Lake’in 2024 yongası olduğunu açıkça gösteriyor. Bu nedenle, 2025 lansmanı kesinlikle bir gecikme teşkil edecektir. (İmaj kredisi: Intel)

Intel’in bu alanda kesinlikle formu var. Masaüstü hattını şimdi Intel 7 olarak bilinen düğüm olan 10nm’ye geçirmeden önce Icelake ve Tiger Lake’de iki nesil 10nm mobil CPU’ları piyasaya sürdü.

Peki, aynı şey Intel’in Intel 4 markalı 7nm düğümü için de geçerli olabilir mi? Intel’in, tıpkı 10nm’de yaptığı gibi, mobil CPU’ları uzun bir süre için dağıtımını sınırlamak zorunda kalması yeterince sorunlu olabilir mi? Yoksa Arrow Lake için GPU planlarını küçültüp GPU döşemesini 5nm’ye mi koydu?

Bu mümkün, ancak 3nm gecikme söylentisine göre Intel’in şimdi ertelenen TSMC 3nm’de ne yapmayı planladığını sormalısınız.

Nihayetinde, herhangi bir spekülatif söylentide olduğu gibi, öğrendiğimizde öğreneceğiz. Olan buysa, Arrow Lake ertelenirse, Intel mümkün olan en son ana kadar gerçeğin reklamını yapmayacak. Eğer bu doğruysa, 10nm ile ilgili iyi duyurulan sıkıntıları göz önüne alındığında, Intel için hem yazık hem de büyük bir sorun.

7nm veya Intel 4’ün Intel’i tekrar yoluna sokan düğüm olması gerekiyordu. Gerçekten de Intel’in 20A ve 18A düğümlerini takip etmek için agresif planları var (yeni sekmede açılır)bundan sonra şirketin tekrar zirveye çıkması ve çip üretim teknolojisi açısından dünyaya liderlik etmesi gerekiyor.

Ancak Arrow Lake gerçekten de 2025’e ertelenirse, bunların hepsi sorgulanır. Umarız burada bir şeyler eksiktir ve Arrow Lake gerçekten de 2024 için yolundadır.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

OKU  Epic, kendi kendini yayınlama araçlarını başlatıyor, Valve'a tekrar sesleniyor: "Steam, endüstri için gerçek bir sorun yarattı"

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.