Oyun Haberleri

Hogwarts Legacy tartışmasına yakalanan popüler VTuber emekli oluyor

VTuber Pikamee video screencap

Popüler VTuber Amano Pikamee emekli olduğunu duyurdu (yeni sekmede açılır) Hogwarts Legacy’yi yayınlamayı planladığı için tartışmalara yol açtıktan birkaç hafta sonra.

Pikamee’nin 2B benzerliğine sahip olan şirketin kurucusu (J-Pop idolleri gibi, bazı VTuber’lar kesinlikle yetenek ajansları tarafından yönetilir) (yeni sekmede açılır)), GYARI, bugün bir yayında söyledi (yeni sekmede açılır) (bir izleyici tarafından çevrildi) emekliliğini “uzun süre” tartıştıklarını. Başka bir VTuber ve Pikamee’nin arkadaşı olan Pomu Rainpuff, planlarını öğrendiğini söyledi. (yeni sekmede açılır) Hogwarts Legacy’nin yayınlanmasından önce, Ocak ayı ortasında tatile çıkmadan önce emekli olmak.

Pikamee’nin 6 Şubat’ta Hogwarts Legacy’yi yayınlama planlarını açıklamadan önce mezun olmak istediğine dair bu onaya rağmen, birçok VTuber hayranı, kararına yol açan şeyin, aldığı sözde taciz olduğuna hâlâ inanıyor.

Oyunun yayınlanması, bazıları tarafından Harry Potter yaratıcısı JK Rowling’in yıllar boyunca yaptığı birçok transfobik açıklamanın onaylanması olarak görülüyor. (yeni sekmede açılır). Girlfriend Reviews ve VTuber Silvervale gibi yayıncıların, oyunu oynadıkları için taciz edildiği bildirilirken, Hasan Piker gibi diğerleri eleştiriden kaçınmak için yayını tamamen reddetti.

Pikamee, oyunla ilgili tüm tweet’lerini sildi, ancak ekran görüntüleri (yeni sekmede açılır) bunlardan hala mevcuttur. Birinde şimdi silinen tweet (yeni sekmede açılır)“Bu oyunu oynamak, belirli bir şeyi desteklediğim anlamına gelmez. Sadece oyunu oynamak istiyorum, hepsi bu.”

Daha fazla gör

Pikamee’nin aldığı tacizin ciddiyetini doğrulamak neredeyse imkansız. Oyunu oynadığı için tacize uğradığı bildirilen diğer yayıncılarda olduğu gibi, bunun koordineli bir çaba mı yoksa sosyal medyada ve sohbetlerinde bir tepki dalgasının parçası mı olduğunu bilmek zor. Twitter aramaları şuna benzeyen tweetlerin ekran görüntülerini getirir: oldukça uysal eleştiri (yeni sekmede açılır) ve kararındaki hayal kırıklığı, bazı hararetli aykırı değerlerle birlikte, ancak her şey silinmişken bilmek zor.

OKU  Çocuk kitlesi hızla büyüyen Roblox, platformda 17'den fazla oyun için yeni bir kategori oluşturuyor

Geçen hafta bir VTuber Silvervale’in popüler klibi (yeni sekmede açılır) Twitter’da dolaşan Hogwarts Legacy’yi neden yayınlamaya devam edeceğini açıklıyor. İçinde, “bu yazarın ideallerine göz yummadığını” ve “bir grup Twitter manyağı tarafından zorbalığa uğramayacağını” söyledi. Şimdi, Twitter’da VTuber hayranları (yeni sekmede açılır) “Twitter ucubeleri” terimini benimsemiş, taciz etmek (yeni sekmede açılır) ve başkalarını tehdit etmek, özellikle translar (yeni sekmede açılır) bazı durumlarda Silvervale ve Pikamee gibi yayıncıları savunmak için.

Pikamee, duyurusunu yaptığından bu yana tartışmaya doğrudan değinmedi, ancak 31 Mart’taki son gününe kadar yayın yapmaya devam edeceğini söyledi. Bu gerçekleştiğinde, iki yıllık akışının tüm videoları ve VOD’ları YouTube’undan silinecek şirkete ait VTuber’lar emekli olduktan sonra yaygın olan kanal.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.