Sağlık

Her üç Amerikalıdan biri aşırı gürültüye maruz kalıyor. İşitme duyunuzu nasıl korursunuz?

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Pinterest’te paylaş
ABD’deki insanların üçte biri düzenli olarak işitme duyularına zarar verebilecek ve ek sağlık risklerini artırabilecek düzeyde gürültüye maruz kalıyor. Getty Resimleri
 • Apple İşitme Çalışmasından elde edilen yeni bulgular, aşırı gürültüye maruz kalmanın boyutunu vurgulamaktadır.
 • Bazı insan grupları, işitme duyusuna zarar verebilecek ve sağlık risklerini artırabilecek aşırı gürültüye maruz kalma riski altındadır.
 • Apple Watch ve Apple AirPods gibi teknolojiler ve uygulamalar gürültü düzeylerini izlemenize yardımcı olabilir ve işitme ile ilgili sağlık risklerini azaltır.

Yaklaşık 48 milyon Amerikalı bir dereceye kadar işitme kaybına sahiptir ve araştırmalar bunun fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğunu göstermeye devam etmektedir.

Ancak işitmeye zarar veren sadece yüksek sesli müzik değildir. Günlük çevremiz, işitme kaybında gözden kaçan bir faktördür.

Apple Hearing Study’nin (AHS) en son sonuçları, her üç Amerikalıdan birinin düzenli olarak 70 desibelin (dBA) üzerindeki ses olarak sınıflandırılan aşırı gürültü seviyelerine maruz kaldığını gösteriyor.

Dr. Michigan Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda çevre sağlığı bilimleri profesörü ve AHS’de baş araştırmacı olan Dr.

GesundLine’a verdiği demeçte, aşırı gürültüye maruz kalan insan sayısı, hava kirliliğinin yasal sınırların üzerinde olduğu bölgelerde yaşayan insan sayısı kadar fazla. “Bu, gürültü kirliliğinin yaygın bir sorun olduğunu ve daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor.”

Apple İşitme Çalışması gürültü maruziyetini nasıl izler?

Apple, kulaklıklardan ve diğer çevresel kaynaklardan gelen günlük ses maruziyetini ve bunun işitme duyumuzu zaman içinde nasıl etkilediğini izlemek için Michigan Üniversitesi ile devam eden bir çalışma yürütüyor.

Apple Watch’ları olan kişiler, cihazları hakkında gürültüyle ilgili verileri toplayabilen Araştırma uygulamasını indirebilir. AHS ekibi daha sonra trendleri ve önemli içgörüleri belirlemek için bu bilgileri değerlendirir.

Neitzel, “AHS, çevreden (çevrenizdeki günlük dünya) ve kulaklıklarınızdan kişisel olarak maruz kalınan gürültüyü kaydeden, ülke çapında ilk boylamsal çalışmadır” diye açıklıyor.

“Devam eden araştırma ve çalışma güncellemelerimizle Amerika Birleşik Devletleri’nde gürültü farkındalığını artırmaya devam etmeyi umuyoruz” diye ekledi ve “sonunda maruziyeti ve bunun sonucunda ortaya çıkan sağlık etkilerini azaltan değişiklikler getirmeyi umuyoruz.”

Son AHS sonuçlarından öne çıkanlar

AHS, Nisan ayı sonlarında, Kasım 2019 ile Aralık 2022 arasında toplanan 130.000 Apple Watch kullanıcısından alınan verileri içeren bir sonuç güncellemesi yayınladı.

Sonuçlar, belirli toplulukların, yaş gruplarının ve ırkların çevresel gürültüye daha fazla maruz kaldığını göstermektedir.

Duruma göre gürültü seviyeleri

Bölgesel gürültü maruziyetine bakıldığında, Porto Riko sakinlerinin %44’ü, çalışmadaki en yüksek oran olan 70 dBA’nın üzerinde gürültü seviyeleri yaşadı.

Daha sonra, her eyalette yaşayanların %36’sının aşırı gürültüye maruz kaldığı Connecticut ve Mississippi’deki bireyler geldi.

Aşırı gürültü düzeyine sahip en düşük katılımcı sayısı Washington, DC’de (%20), ardından New Mexico ve Colorado’da yaşamıştır (her biri %21).

Neitzel, “Bölgesel farklılıklara pek çok şey katkıda bulunabilir,” dedi. Bunlar şunları içerir:

 • Gürültü ve gürültü kaynaklarının düzenlenmesi (veya düzenleme olmaması)
 • Yolların, endüstrilerin, havaalanlarının ve demiryollarının tarihsel ve güncel yerleşimi
 • Bir alanda ortak işler
 • Yaşam tarzı farklılıkları (örneğin, daha sıcak iklimlerde yaşayan insanlar pencerelerini daha sık açık bırakırlar ve bu nedenle iç mekanlarda trafik gürültüsüne daha fazla maruz kalırlar)
 • Toplu veya alternatif ulaşım araçlarının kullanımı

Hobiler ve boş zaman etkinlikleri de rol oynayabilir, diye ekledi Dr. Maryland Medical System Üniversitesi’nde kulak burun boğaz uzmanı/nörotolog olan Adam Kaufman, “silahlar, havai fişekler, motokros araçları, konserler ve festivaller” gibi şeyler ekliyor.

OKU  İşte sütlü kahvenin iltihapla savaşmaya yardımcı olmasının nedeni

Neitzel, “gelecekteki analizlerin en güçlü katkıda bulunanları belirlemeye çalışacağını” belirtti.

yaş grupları arasında maruz kalma

AHS araştırmacıları, yaş grupları arasında başka farklılıklar da buldu. 65 yaş ve üstü insanların sadece %16’sı 70 dBH’nin üzerindeki gürültü seviyelerine maruz kaldı.

Bu arada, 35 ila 44 yaş arasındaki insanların iki katından fazlası (%34) aşırı gürültü yaşadı. 18-24 yaşındakiler yakından takip etti.

Daha genç yaş grupları restoranlar, kulüpler ve konserler gibi gürültülü yerleri sık sık kullandığı için bu şaşırtıcı değil.

Daha önceki yıllarda yüksek gürültüye maruz kalma, “işitme kaybının hayatın herhangi bir noktasında meydana gelebileceğini” hatırlatıyor, dedi Dr. Jillian Price, Hearing Life Baş Odyolog.

GesundLine’a “İşitme kaybı 65 yaş üstü kişilerde daha yaygın, bu nedenle yaş kesinlikle bir faktör” dedi. Ancak, “kesinlikle sadece bu demografiyi etkilemiyor.”

Risk renkli insanlar için değişir

Çalışma, renkli insanların yaşadığı gürültü seviyelerinde önemli farklılıklar buldu.

Siyah ve Hispanik yetişkinler, sırasıyla bireylerin %37’si ve %34’üyle en yüksek düzeyde aşırı gürültüye maruz kaldılar.

Buna karşılık, aşırı gürültü Asyalı katılımcılar arasında en az yaygın olanıydı (%20).

Araştırmalar, Siyahların ve Hispaniklerin “daha gürültülü” işlerde çalışma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor: Siyahlar veya Afrikalı Amerikalılar, imalat ve nakliye iş gücünün çoğunluğunu oluşturuyor.

Artık diğer ırklara kıyasla inşaat ve bakımda çalışan daha fazla Hispanik var.

Ötekileştirilmiş toplulukların, çeşitli nedenlerle enerji santralleri gibi gürültülü endüstriyel tesislerin yakınında yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu da not etmek önemlidir.

Aşırı gürültü kirliliğinin nedenleri

Çok sayıda günlük gürültü, karayolu trafiği de dahil olmak üzere önerilen sınır değerleri aşıyor.

Örneğin, dedi Dr. Hamid R. Djalilian, California Irvine Üniversitesi Otoloji, Nörotoloji ve Kafa Tabanı Cerrahisi Direktörü eski çalışma daha sonra anakara Şili’deki bir şehre taşınan Paskalya Adası’ndan insanları takip etti.

Taşınanların “adada kalan akrabalarından daha fazla işitme kaybı vardı.” [and] Motorlu araçlar ve çok fazla gürültü yaratabilecek çok sayıda modern teknoloji yoktu.”

Djalilian, GesundLine’a aşırı gürültünün diğer yaygın nedenlerinin şunları içerdiğini söyledi:

 • konserler
 • silahlar
 • güç araçları
 • motorlu çim biçme makineleri
 • Müzik
 • yüksek sesle ıslık
 • motosikletler
 • kamyonlar ve kamyonlar
 • yapı
 • sinema

İşitme kaybıyla ilişkili ek sağlık riskleri

Üç ana işitme kaybı türü vardır: sensörinöral, iletim tipi ve karışık işitme kaybı.

Kaufman, sensörinöral işitme kaybının en yaygın olduğunu söyledi. “İç kulaktaki hassas yapılar veya iç kulağı beyne bağlayan işitme siniri hasar gördüğünde olur.”

“Yaşlanma, tekrarlayan yüksek seslere maruz kalma, önemli barometrik değişiklikler, bazı ilaçlar, kafa travması, genetik yatkınlık ve Meniere hastalığı gibi bazı hastalıklar dahil olmak üzere” çeşitli faktörlerin bu tür işitme kaybına katkıda bulunduğuna devam etti.

Kaufman, aşırı kulak kiri, delikli kulak zarı veya sıvı gibi bir şey dış kulağı (dış kulak ile kulak zarı arasında) veya orta kulağı (kulak zarının arkasında) etkilediğinde iletim tipi işitme kaybı meydana gelir.

Bileşik işitme kaybı tipik olarak sensörinöral ve iletim tipi işitme kaybının bir kombinasyonundan kaynaklanır, ancak Kaufman bunun kronik kulak enfeksiyonlarında da ortaya çıkabileceğini belirtmiştir.

OKU  Siyah çay, elmalar ve turpgillerden sebzeler yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığını nasıl geliştirir?

İşitme kaybının etkileri, TV’yi düzgün duyamamanın çok ötesine geçer. Örneğin yakın zamanda yapılan bir çalışma, bunama riskiyle olan bağlantının altını çizdi.

Ek olarak, yüksek çevresel gürültüye tekrar tekrar maruz kalmak, aşağıdaki endişelerle ilişkilidir:

 • kalp-damar hastalığı
 • iltihaplanma
 • depresyon ve kaygı
 • diyabet

“Önemli olarak, mevcut araştırma bunu gösteriyor [health] Neitzel, “Etkiler, işitme sağlığına zararlı olan seviyelerin çok altındaki gürültü seviyelerinde ortaya çıkabilir” dedi.

işitme kaybının ilerlemesi

Kurul onaylı odyolog Ruth Buahnik, AuD’ye göre genellikle işitme kaybının veya bozukluğunun zamanla olacağını varsayarız ve olabilir.

Ancak, “akustik travma veya çok yüksek bir sese (patlama gibi) maruz kalma nedeniyle aniden de ortaya çıkabileceğini” sözlerine ekledi.

Odyoloji Yüksek Lisansı Winnie Wong, aşırı gürültüye maruz kalmanın kademeli veya tek seferlik patlamalarda kulak üzerindeki etkisinin aynı olduğunu söyledi. Amplifon’da bir klinik odyolog.

GesundLine’a, “Her iki durumda da, yüksek sesler kokleadaki tüylü hücrelere zarar vererek işitme sinirinin beyne daha az impuls iletmesine neden olabilir” dedi.

Djalilian, işitsel hücrelerdeki hasarın genç insanlarda hemen fark edilemeyebileceğini söyledi. Örneğin, kulüpten çıktıktan sonra, işitme biraz körelmiş gibi görünebilir, ancak bir veya daha fazla gün içinde normal işitme seviyeleri “iyileşir”.

Ancak insanlar yaşlandıkça, “Gürültüye maruz kalmanın artması ve yaşa bağlı işitme kaybının başlamasından sonra, genç yaşta verilen hasar işitme testinde görünür hale gelir” diye açıkladı.

Kulaklarınızı korumanın yolları

Önleme genellikle tedaviden çok daha kolay olduğundan, hasar oluşmadan önce kulaklarınızı mümkün olan en iyi şekilde korumanız çok önemlidir.

Wong, sensörinöral işitme kaybının geri döndürülemez olduğunu söyledi – “tedavi edilebilir olmasına ve hastalar, sahip olduklarını düşünürlerse GP’leri veya odyologları ile konuşmalılar.”

İletim tipi işitme kaybının “çoğunlukla geri döndürülebilir” olduğunu, karışık işitme kaybının ise bireysel vakaya bağlı olabileceğini, ancak “kısmi işitme genellikle iyileşir” diye ekledi.

Uygulamaları ve teknolojiyi kullanmak, çevrenizdeki gürültü seviyelerini izlemenize ve maruziyeti azaltmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin Apple Watch, etrafınızdaki gürültünün desibel seviyesini algılayan Gürültü uygulamasını sunar. İşitme duyunuzun etkilenebileceği noktaya ulaştıklarında, bir titreşimle bilgilendirileceksiniz.

Apple Watch’ınız yoksa NIOSH Ses Düzeyi Ölçer ve Ses Ölçer gibi uygulamalar gürültü düzeylerini ölçmenize yardımcı olabilir.

Bu arada, Apple AirPods (Pro veya Max) aktif gürültü önleme özelliği sunar. Dahili bir mikrofon aracılığıyla harici gürültüyü yakalayabilirsiniz ve belirli bir düzeye ulaştığında AirPods bunu iptal eder.

Diğer adımlar, gürültülü bir ortamda çalışırken veya bir konsere giderken kulaklık veya kulak tıkacı takmayı içerir.

Ayrıca, “Sık sık ambulansların ve yüksek sesli alarmların olduğu bir inşaat sahasının veya hastanenin yakınında yaşıyorsanız, evinizi mümkün olduğunca ses geçirmez hale getirmenizi öneririm” dedi.

Bir olasılık, akustik köpükle kaplamaktır. Alternatif olarak, Price’a göre, “Duvar halıları, ekstra battaniyeler ve yastıklar ve daha kalın perdeler gibi şeyler etkili gürültü sönümleyicilerdir.”

İşitme kaybı veya bozukluğundan endişe ediyorsanız, kontrol ettirmek için hiçbir zaman erken değildir.

Buahnik, “Seçeneklerinizi gözden geçirmek için bir odyoloğa danışmak, ihtiyaçlarınız için en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olabilir.” Dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

İşitme kaybınız varsa işitme cihazları bunama riskinizi azaltmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Sağlık

Kalp Sağlığınızı İzlemenize Yardımcı Olabilecek 5 Apple Watch Özelliği

Sağlık

İşitme cihazları artık mevcut OTC: bilmeniz gereken her şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir