Oyun Haberleri

Intel, Angstrom dönemi yongalarına doğru adım atarak TSMC’yi uyardı

Intel Meteor Lake

Intel, yaklaşmakta olan 20A ve 18A çip üretim süreçlerinin gelişimini tamamladığını açıkladı. Bu yeni düğümlerin ilki olan 20A düğümü üzerine inşa edilen ilk çipler, gelecek yılın ilk yarısında üretilecek.

En azından Intel’in iddia ettiği şey bu. 2023’e birkaç ay kaldı ve henüz göremedik herhangi Intel 20A’dan önceki düğüm olan Intel 4 üzerine kurulu CPU’lar. Ancak, UDN’ye göre (yeni sekmede açılır) (Tom’un Donanımı aracılığıyla (yeni sekmede açılır)), Intel Çin Başkanı Wang Rui, şirketin 20A ve 18A için tüm spesifikasyonları ve performans hedeflerini belirlediğini söyledi.

20A için öne çıkan özellikler, her ikisi de büyük ilerlemeler olan ve transistör boyutunu küçültmeye ve güç tüketimini kontrol altında tutmaya yardımcı olması gereken, çok yönlü kapı transistörleri ve arka taraf güç dağıtımını içerir. 18A, bu iyileştirmelerin üzerine inşa edilecek ve söylendiğine göre o kadar iyi gidiyor ki Intel, 2025’ten 2024’ün ikinci yarısına yeniden planladı.

Intel bunu başarabilirse, çip üretim teknolojisi açısından TSMC ile tamamen rekabet edecek şekilde oyuna geri dönecektir. Gerçekten de Intel, 18A’nın gelecek yılın ikinci yarısında TSMC’yi geride bırakarak dünyanın en gelişmiş düğümü olacağını düşünüyor.

Bu yıldız bir başarı olurdu. Intel’in henüz 20A ve 18A’dan önce gelmesi gereken Intel 4 düğümünü kullanarak tek bir çip satmadığı düşünüldüğünde, bu biraz kafa karıştırıcı.

Dahası, 2023’ün ikinci yarısına kadar herhangi bir Intel 4 yongası görmeyi beklemiyoruz. Bu, Intel’in bir yıl içinde en az üç düğüm çıkaracağı anlamına geliyor. Yani, bu yılın ikinci yarısında Intel 4, gelecek yılın ilk yarısında 20A ve 2024’ün ikinci yarısında 18A.

Intel’in mevcut yol haritaları, 18A’nın bir 2024 düğümü olduğunu gösteriyor, ancak bunun perakende çip mevcudiyeti açısından gerçekte ne anlama geldiği tam olarak net değil. (İmaj kredisi: Intel)

Ancak, Intel tarafından kullanılan bazı terminoloji gerçekçi olmayan beklentiler yaratıyor olabilir. Intel, beklentilerinin 20A’nın gelecek yılın ilk yarısında “üretime hazır” olması ve 18A’nın yılın ikinci yarısında aynı statüye ulaşması olduğunu söylüyor.

OKU  Portal oyuncusu, hız artırıcı kupa sayesinde şimdiye kadarki en hızlı denek ölümüne ulaştı

Mesele şu ki, 2021’in ortalarında (yeni sekmede açılır) Intel, Intel 4 düğümünün 2022’nin ikinci yarısında bu statüye ulaşacağını belirtiyordu ve 2023’ün üç ayı itibariyle bu çiplerle nerede olduğumuzu biliyorsunuz.

Intel 4 Meteor Lake CPU’ları yıl sonundan önce devreye girerse, bu, bir düğümün “üretime hazır” olması ile çiplerin gerçekten piyasada görünmesi arasında 18 aylık bir gecikme olduğu anlamına gelir.

Bunu 20A ve 18A’ya uygulayın ve muhtemelen 2025’in sonunda ortaya çıkacak olan eski çiplere ve 2026’da 18A CPU’lara sahip olacaksınız. 7 teknoloji, 20A’nın arkasında tam iki düğüm.

Bunu zaman gösterecek ve Intel’in kesinlikle kanıtlayacak çok şeyi var.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.