Sağlık

Egzersiz ve çocuklukta obezite: okul temelli egzersiz programları ne kadar etkilidir?

Egzersiz ve çocuklukta obezite: okul temelli egzersiz programları ne kadar etkilidir?

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, okullardaki egzersiz programlarının çocukluk obezitesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Rob ve Julia Campbell/Stocksy
  • Araştırmacılar, Slovenya’da okul temelli bir egzersiz programının orada çocukluk obezitesini azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
  • Eğitim yetkililerinin müfredatlarına egzersiz programlarını dahil etmelerini tavsiye ediyorlar..
  • Ancak bazı uzmanlar çalışmada kusurlar buldu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Belki de okulda beden eğitimi o kadar da zaman kaybı değildi.

Çocukluk obezitesi üzerine yeni bir çalışmanın yazarları, küçük çocuklara ek beden eğitimi vermenin çocukluk obezitesini önlemede etkili olduğunu söylüyor.

bu öğrenmek bugün yayınlandı şişmanlıkObezite Derneği’nin amiral gemisi.

Çalışmanın amacı, Slovenya’da 6 ila 14 yaş arası çocuklara haftada iki ila üç ek beden eğitimi dersi sağlayan gerçek dünya, nüfus ölçeğinde, okul temelli bir fiziksel aktivite müdahalesinin etkililiğini araştırmaktı.

Araştırma yazarları, toplum temelli, okul temelli müdahalenin obeziteyi önlemede ve tedavi etmede etkili olduğu sonucuna varmışlardır.

Çalışmanın yazarları, “Etki, başlangıçta obezitesi olan çocuklarda en büyüktü ve programın en fazla destek ihtiyacı olan çocuklara fayda sağlamasına izin verdi.”

Okul çocuklarının hareket çalışmasının önemi

“Çalışmamız, sürekli, uzun vadeli ve iyi planlanmış bir okul temelli fiziksel aktivite programının, çocukluk obezitesinin önlenmesi ve yönetiminde hem bireysel hem de toplum düzeyinde faydalı olduğunu ve özellikle en çok ihtiyaç duyanlar için yararlı olduğunu göstermektedir. destek, örneğin aşırı kilolu çocuklar,” Hırvatistan’daki Zagreb Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve çalışmanın ilgili yazarı olan DSc Petra Jurić, Healthline’a verdiği demeçte.

“Çalışmamız sadece fiziksel aktiviteye odaklandı. Başka hiçbir şeyi değiştirmeden sadece bir davranışı değiştirmenin çocuklarda ve ergenlerde obezite vakalarını tersine çevirebileceğini kanıtlıyor” dedi. “Bu nedenle, politika yapıcılar ve fon sağlayıcılar, obezitenin belirli bir süre boyunca tedavi edilmesi gereken kronik bir durum olduğunun ve basit çözümlerin ve acil etkilerin ne gerçekçi ne de sürdürülebilir olduğunun farkında olmalıdır.”

OKU  Hamilelik sırasında içki içmek bebeğin beyin yapısını değiştirebilir

Juric, “Umarım çalışmamız, daha akıllı politikalara yönelik olumlu değişikliklere öncülük edecek ve bulgularımız, insanları fiziksel aktivitenin yanı sıra diyet ve uyku gibi diğer davranışlara daha dikkatli yaklaşma konusunda karar vermeye motive etmeye yardımcı olacaktır.” dedi.

Okul egzersiz programı böyle çalışır

2011 ve 2018 yılları arasında Sağlıklı Yaşam Tarzı programı, 34.000’den fazla katılımcıyla 216 Sloven okulunda uygulanan ülke çapında bir müdahaleydi.

Müdahale, 1 ila 6. sınıflarda iki ek saat ve 7 ila 9. sınıflarda ek üç saat beden eğitimi içermektedir.

Çocuklar yazılı ebeveyn onayı aldıktan sonra katılımları zorunluydu. Müdahale tek bir okulda tüm çocuklara sunuldu ve seçmeli olarak düzenlendi.

Sınıf başına maksimum çocuk sayısı 16 ile 30 arasındaydı.

Zagreb Üniversitesi Fiziksel Aktivite Ölçüm ve İzleme Laboratuvarı başkanı ve çalışmanın kıdemli yazarlarından biri olan PhD Maroje Sorić, yaptığı basın açıklamasında, çalışmanın “sadece obeziteyi önlemek için böyle bir programın etkinliğini analiz ettiğini söyledi. büyüme ve gelişmeyi desteklemesi, zindeliği artırması, ruh sağlığını iyileştirmesi ve çocukların bilişsel işlevlerini geliştirmesi muhtemel olan fiziksel aktivite programları, eğitim ve sağlık politikasının temel taşı olmalıdır.”

Çalışmayla ilgili bazı endişeler

Ancak, bazı obezite uzmanları Healthline’a yeni çalışmanın ideal olmadığını söyledi.

doktor Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve Anschutz Vakfı Sağlık ve Zindelik Kürsüsü’nde görev yapan Dan Bessesen, çalışma hakkında bazı endişelere sahipti.

Bessesen, Healthline’a “Bu kesin bir çalışma değil” dedi. “Okul temelli müdahalelerin yardımcı olabileceği fikrine biraz hayat verebilir, ancak önceki çalışmaların daha titiz olduğu ve net faydalar göstermediği göz önüne alındığında, bu çalışmanın oyunun kurallarını değiştireceğini düşünmüyorum.”

doktor Obezite Derneği’nin eski başkanı ve Kilo Yönetimi ve Sağlık Merkezi’nin eş direktörü ve Massachusetts’teki Harvard Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan Caroline Apovian, Besson ile aynı fikirde.

OKU  Ozempic büyük bir kas kütlesi kaybına neden olabilir ve kemik yoğunluğunu azaltabilir

Apovian, Healthline’a verdiği demeçte, çalışmanın “egzersiz programına katılmaya gönüllü olan çocukları katılmayanlarla karşılaştırdığını ve gönüllü olanların yıllar içinde önemli ölçüde arttığını bulduğunu” söyledi. gönüllü değil.”

Ancak, “Çalışma, obezitenin genel olarak aynı yıllarda azaldığını bile belirtiyor” diye ekledi.

Apovian, çalışmanın bu popülasyonda kesin çalışma olmak için “yetersiz kaldığını” söyledi.

“Burada gerçekten yeni bir şey yok. Egzersiz sizin için iyidir ve burada gösterildiği gibi BMI’yi düşürmeye bile yardımcı olabilir, ancak obeziteyi önlediğini ve tedavi ettiğini söylemek benim için çok abartılı bir çağrışımdır. Bu çalışmada delikler açabiliriz” dedi.

Bazı boşlukların çalışma tasarımı ve verilerin analizi ile ilgili olduğunu, ancak en büyük boşluk veya boşluk, çalışmanın gerçekte gösterdiği ile sonuçlanan arasında olduğunu ekledi.

Apovian, “Bu çalışmanın, egzersizin çocukluk obezitesini önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini gösterdiğini düşünmüyorum.” Dedi. “Bence egzersizin BMI’deki arka plan düşüşlerini artırdığı sonucuna varmalılardı ve belki de bunun, egzersiz yapmak isteyen çocukları, yapmaları için zaman ve yer vererek etkileyerek başarıldığı sonucuna varmalılardı.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir