Sağlık

Yaz Saati Uygulaması Bu Pazar Sona Eriyor Uykunuzu Nasıl Etkileyebilir?

Yaz Saati Uygulaması Bu Pazar Sona Eriyor Uykunuzu Nasıl Etkileyebilir?

Pinterest’te paylaşın
Yetmiş Dört/Getty Görüntüsü
  • yaz zamanı ABD’de bu Pazar 6 Kasım’da sona eriyor
  • Uygulama, genellikle daha erken karardığı aylarda doğal ışığı korumak için tasarlanmıştır.
  • Ancak uzmanlar, sirkadiyen ritminizi bozabileceğini ve uyku düzenini etkileyebileceğini söylüyor.

Her sonbaharda, Kuzey Amerika, Yaz Saati Uygulaması’nın (DST) sonunu işaret ederek saatlerini bir saat geri almaya hazırlanır. Birçokları için fazladan bir saat uyumak için hoş bir bahane.

Diğerleri için, sirkadiyen ritmimizi günlerce, hatta muhtemelen haftalarca dengemizi bozabilecek yıkıcı bir uygulamadır. Saatleri sadece bir saat geri alsak bile, o saatin dinlenmemiz ve programlarımız üzerinde gözle görülür bir etkisi olabilir. Uyku düzeniniz gün ışığından yararlanma saatinin bitiminden etkilenirse ne yapabilirsiniz? Öğrenmek için uzmanlara başvurduk.

Yaz Saati Uygulaması Uykuyu Nasıl Etkiler?

Yaz Saati, Mart ayında saatlerin bir saat ileri alınıp Kasım ayında bir saat geri alındığı yıllık bir uygulamadır. Uygulama, genellikle daha erken karardığı aylarda doğal ışığı korumak için tasarlanmıştır.

Ancak programdaki ani bir değişiklik, sadece bir saat bile olsa, birçok insanın uyku düzenini etkileyebilir.

“Hepimizin yerleşik bir iç saati veya sirkadiyen ritmi var. İnsanların bir programı var. Bizi harekete geçiren ve eğiten şey ışıkla ilgilidir. İnsanlar iyi gece hayvanları değildir. Aydınlık olduğunda uyanık olmaya ve karanlıkta uyumaya programlandık. Modern uygarlıkta biz bunu bozarız. [with daylight saving]dedi Dr. Northwell Health’de uyku tıbbı uzmanı Steven Feinsilver.

Saatleri her iki şekilde de bir saat değiştirmek büyük bir sorun gibi görünmese de araştırmalar, ilkbahar ve sonbahar geçişlerinin uyku kaybına ve aksamalara yol açabileceğini gösteriyor.

bir göre pozisyon ifadesi Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nden: “Aydınlık-karanlık döngüsü sirkadiyen sürüklenmenin anahtarıdır. Gün Işığından Yararlanma Saatine geçişler nedeniyle zamanlamadaki akut değişiklikler, sirkadiyen biyolojik saat ile aydınlık-karanlık döngüsü (veya fotoperiyot) arasında bir yanlış hizalamaya katkıda bulunur, bu da yalnızca akut kişisel bozulmaya değil, aynı zamanda halk sağlığı ve güvenlik yol açar.”

OKU  Akıllı telefonunuza alerjiniz mi var? Çalışma, alerjenlerle kaplı olduğunu gösteriyor

Açıklama, sağlıkla ilgili akut etkilerin çoğunun yalnızca standart saatten yaz saati uygulamasına geçiş sırasında (“bir saat ileri atla”) görüldüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, gün ışığından yararlanma saatine giriş ve çıkışlar, bozulmuş uyku, duygudurum bozuklukları ve intihar ile ilişkilendirilmiştir.

AASM, bu etkilerin bir sonucu olarak, gün ışığından yararlanma saati sırasındaki saat değişikliklerinin “sosyal jet gecikmesine” yol açabileceğini söylüyor.

İşte uykunuzu nasıl geri alacağınız

Amerikalılar başlangıçta çok iyi uyuyanlar değiller.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre yüzde 35 ABD’deki tüm yetişkinlerin ortalama olarak gece yedi saatten az uyuduğunu bildiriyor.

Yılda iki kez bir zaman değişikliği yapın ve bu sayıların iyileşmesine yardımcı olmaz.

Yine de tekrar uyumak için çalışabileceğimiz yollar var ve bu uygulamaların birçoğu sağlıklı bir uyku döngüsünün sürdürülmesine yardımcı olmak için yıl boyunca kullanılabilir.

“Yılın hangi saatinde olursa olsun aynı yatma ve uyanma saatine sahip olduğunuz ‘uyku kısıtlaması’ denen bir şey yapabilirsiniz,” dedi Dr. Güney Kaliforniya bölgesinde akciğer, yoğun bakım ve uyku tıbbı konusunda uzmanlaşmış bir pratisyen doktor olan Neha Mehta. “Aynı uyanma saatini korumak, yatma saatinden daha önemlidir. Ne kadar yorgun olursanız olun, her gün aynı saatte kalkmak önemlidir. Mümkün olduğunca kestirmeden kaçınmak, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için uyku sürücünüzü geceye saklamanıza yardımcı olur.”

Diğer öneriler kafeinden uzak durmak ve akşamları parlak ışıklardan kaçınmaktır. Bazı uzmanlar melatoninin uyumanıza yardımcı olabileceğini söylüyor ancak herhangi bir takviye almadan önce bir doktora danışın.

Feinsilver, “Temel uyku kurallarına uyun,” diye tekrarladı. “Tutarlılık. İyi bir uyuyan olmak istiyorsanız, bir uyanma saati ile başlayın. Uyanmak için bir saat seçin ve buna bağlı kalın. Uyandıktan sonra bile kendinizi ışığa maruz bırakın ve hareket edin.”

OKU  Deneysel obezite tedavisi, ameliyat veya mide bulantısı olmaksızın kilo kaybına neden olabilir

Ayrıca uyanma saatinizden geriye doğru saymayı önerir.

“7,5 saat uyumayı hedefliyorsanız, kalkmadan sadece 7,5 saat önce yatabilirsiniz. Mükemmel olmayabilir ama bu bir başlangıç” dedi. “Bu bir davranışsal eğilim. Yataklar uyumak içindir.”

Ayrıca, işiniz bitmiş veya dalgın dalgın TV izlemiş olsanız da, yatmadan bir saat önce dinlenmenizi önerir. Kişisel elektronik cihazları kapatın ve bilgisayarı yatağa getirmeyin.

“Ne olursa olsun, uyanma saatinde kalk” diyor. “Yatmadan önce yatağa dönme. Birkaç gününüz kötü olabilir, ama yakında iyi uyuyabileceksiniz. Bu güçlü bir biyolojik dürtü.”

DST ritüelini bitirmek

Uyku topluluğunun üyeleri için hükümetin bunu ortadan kaldırması uzun zamandır bir umut olmuştur. Saat değişimi çünkü uyku döngüleri kadar zararlı olabilir.

Mehta, yaz saatini sona erdirmek isteyenlerin siyasi temsilcilerine yazmaları ve “Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’ni yaz saatini sona erdirme ve standart saati destekleme konusunda desteklemeleri” gerektiğini söyledi. “Sürekli yaz günleri gecedir, ancak sirkadiyen ritminiz için daha kötüdür, doğal değildir ve daha kötü uykuya neden olabilir.”

İlgili yazılar
Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir