Sağlık

Karpal Tünel Sendromu: Salin Enjeksiyonları Ağrıyı Azaltabilir mi?

Karpal Tünel Sendromu: Salin Enjeksiyonları Ağrıyı Azaltabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Karpal tünel sendromu, el bileğindeki medyan sinir sıkıştığında ortaya çıkar. MarsBarlar/Getty Images
 • Araştırmacılar, hidrodiseksiyon enjeksiyonlarının karpal tünel sendromunun neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
 • Ancak, tüm uzmanlar bunun bu yaygın bilek durumu için en iyi seçenek olduğu konusunda hemfikir değil.
 • Gece takılan bir bilek ateli veya bilek desteği gibi ergonomik yardımcılar etkili olabilir.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin yıllık toplantısında bugün sunulan yeni bir araştırmaya göre, hidrodiseksiyon adı verilen minimal invaziv bir prosedür karpal tünel sendromu olan milyonlarca kişiye yardımcı olabilir.

hidrodiseksiyon çevreleyen dokudan ayırmak için bir sıvının, tipik olarak tuzlu suyun bir sinire enjeksiyonudur. Doktorlar sinirleri belirlemek ve enjeksiyonu yönlendirmek için ultrason kullanırlar.

Henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan çalışmalarında araştırmacılar 63 katılımcıyı üç gruba ayırdı.

 • Grup 1 salin ile hidrodiseksiyon enjeksiyonu aldı
 • Grup 2 hidrodiseksiyon enjeksiyonunda salin ve kortikosteroid aldı.
 • Grup 3 hidrodiseksiyon yapılmadan kortikosteroid enjeksiyonu aldı.

Bilim adamları 4 ve 12 hafta ve altı ayda takipler gerçekleştirdiler.

Dört hafta sonra, tüm katılımcılar ağrılarında bir azalma bildirdiler. 12 haftalık ve 6 aylık takip vizitlerinde, birinci ve ikinci grup iyileşme bildirirken, üçüncü grup semptomlarda tekrarlama bildirdi.

Karpal tünel sendromu çalışmasına yanıt

Hidrodiseksiyon prosedürü tipik olarak 10 ila 15 dakika sürer ve ileri teknoloji ekipman gerektirmez.

“Hidrodiseksiyon, kas-iskelet ultrasonu alanında nispeten yeni bir tekniktir, bu nedenle karpal tünel gibi sinir sıkışması sendromları için bunun ne anlama geldiğine doğal bir ilgi var” dedi Dr. Güney Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde karpal tünel sendromu olan insanları tedavi eden bir el, bilek ve dirsek cerrahı olan Joanne Zhang.

Zhang, Healthline’a “Doktorlar, hastalara tedavi seçenekleri sunarken karar vermek için güçlü, tutarlı ve kanıtlanmış verilere güvenmelidir” dedi. “Bu çalışmanın sonuçları düşündürücü olsa da, uygulama hala çok yeni ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

OKU  CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

“Bu, yalnızca altı aylık takibi olan küçük bir çalışma, bu nedenle hastaların nasıl ilerlediğine dair uzun vadeli verilerimiz yok. Zhang, önerilen tedavilerime eklemeden önce ek bilgileri görmem gerekiyor” dedi.

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu bir tuzak nöropatisidir.

Bu, bir sinir vücuttaki diğer iki yapı arasında, genellikle bir bağ ve bir kemik arasında sıkıştığında meydana gelir. Ulusal Tıp Kütüphanesi.

Karpal tünel sendromunda, el bileğinde karpal tünel adı verilen bir geçitten geçen medyan sinir sıkışır. Daralan nöropatinin en yaygın şeklidir.

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık %3 ila %6’sında karpal tünel sendromu vardır.

Semptomlar şunları içerir:

 • Başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta tipik olarak ağrı ve uyuşma
 • Parmaklar şişmediklerinde kendilerini şiş hissederler.
 • Bir öğeyi kaparken veya bazı görevleri yerine getirirken güç kaybı
 • Koldan aşağı yayılan ağrı

Semptomlar genellikle geceleri kötüleşir ve sıklıkla kişiyi uyandırır. Bileği hareket ettirmek veya okşamak bazen rahatsızlığı giderebilir.

Semptomlar tipik olarak zamanla kötüleşir.

Hidrodiseksiyon karpal tünel sendromuna bir çözüm mü?

Tüm hekimler hastaları için hidrodiseksiyondan hoşlanmaz.

“Bunun idiyopatik karpal tünel sendromundaki sinir semptomlarının birincil nedeni olduğuna ikna olmadım, bu nedenle karpal tünel sendromu olan çoğu hasta için bir” tedavi “olduğundan emin değilim” dedi Dr. Kanu Goyal, Ohio State Wexner Tıp Merkezi’nde ortopedi el cerrahı.

Goyal, Healthline’a “Sinir hidrodiseksiyonunun ilginç bir fikir olduğunu düşünsem de, bu tedaviyi hastalarıma önermek istemiyorum” dedi. “Özellikle gece ateli veya basit steroid enjeksiyonunun işe yaramadığı senaryoda, karpal tünel sendromu için etkili bir uzun vadeli çözüm olarak hidrodiseksiyonun (steroidli veya steroidsiz) desteklenmesi için hala yetersiz veri olduğunu düşünüyorum.”

“Bu hastalar için bir sonraki en mantıklı seçeneğin karpal tünel açılması olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.

OKU  Pepsi Süt: Sağlık Uzmanları Viral İçecek 'Kirli Soda' Hakkında Ne Düşünüyor?

Karpal tünel sendromu tedavileri

American Academy of Family Physicians’a göre, hafif ila orta şiddette semptomları olan kişiler için cerrahi olmayan tedaviler yardımcı olabilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Uyurken sıklıkla takılan bilek atelleri
 • Oral kortikosteroidler
 • kortikosteroid enjeksiyonları

Bazı kişiler, bilgisayar kullanırken bilek desteği, fare altlığı, dijital kalem gibi ergonomik yardımcıları veya konuşmayı metne dönüştürme programlarını kullanmaktan ağrının azaldığını bildirdi.

Bununla birlikte, cerrahi daha şiddetli semptomlar için geçerli bir çözüm olabilir.

Zhang, “Bazı durumlarda karpal tünel sendromu için genellikle ameliyat öneriyoruz” dedi. “Hastaların gece yarısı ellerinde ağrı, uyuşma veya karıncalanma ve gerginlikle uyanması sorunun çözülmesine yardımcı olmadı. İkincisi, karpal tünel sendromu ellerde kas güçsüzlüğüne neden olduğunda. Ya da hasta şiddetli karpal tünel sendromu gösteren bir sinir iletim çalışması geçirmişse üç.”

Karpal tünel, bilekte bulunan kemiklerin oluşturduğu küçük bir geçittir. Bu pasajdaki şişlik median sinirin sıkışmasına neden olur. Ameliyat sırasında karpal tünele baskı yapan bağ kesilerek sinir ve tendonlara daha fazla yer açılır ve ağrı giderilir.

“Karpal tünel sendromunun ciddiyetini belirlemede genellikle ilk adım bir sinir iletim çalışması yapmaktır” dedi Dr. Ilan Donan, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsündeki Egzersiz Nörolojisi ve Ağrı Tıbbı Merkezi’nde egzersiz nöroloğu ve ağrı yönetimi uzmanı.

“Hastanın şiddetine ve semptomlarına göre en uygun tedavi yöntemini belirliyoruz. Yaygın konservatif tedaviler, bilek desteklerini ve mesleki terapiyi içerebilir” dedi.

Donan, “Birkaç yıldır ultrason kılavuzluğunda medyan sinir hidrodiseksiyonları gerçekleştiriyorum ve önemli bir başarı elde ediyorum” diye ekledi. “Ancak, hastalarda kas atrofisi ve median sinirin bilek boyunca şiddetli sıkışması ile ilişkili motor fonksiyon kaybı mevcutsa, tartışma bir el ve bilek cerrahı ile konsültasyonu içerecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir