Sağlık

Kilo Kaybı İçin Ozempic: Uzmanlar 9 Sık Sorulan Soruyu Yanıtlıyor

Kilo Kaybı İçin Ozempic: Uzmanlar 9 Sık Sorulan Soruyu Yanıtlıyor

Pinterest’te paylaş
Popülaritesine rağmen, sağlık uzmanları Ozempic’i kilo kaybı için etiket dışı kullanmaya karşı uyarıyorlar. Danil Nevsky/Stocksy
  • Uzmanlar, yaygın olarak semaglutide olarak bilinen Ozempic gibi glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) ilaçlarının obezite hastalarının kilo vermesine yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Ozempic, kilo kaybı için FDA onaylı değildir. Semaglutide olarak da bilinen bir diğer marka ise Wegovy.
  • Uzmanlar, diyabetik veya obez olmayan kişilerin, küçük miktarlarda kilo vermek de dahil olmak üzere, herhangi bir nedenle Wegovy veya Ozempic kullanmaması gerektiğini paylaşıyor.

Glukagon benzeri peptit 1 (GLP-1) ilacı Ozempic, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kullanım için 2017’nin sonlarında FDA onayı aldı. Ancak son zamanlarda başka nedenlerle manşetlerde yer aldı: iddia edilen kilo verme faydaları ve bir kıtlık.

Dr. Rekha Kumar, New York City merkezli bir endokrinolog ve kilo koruma programının tıbbi direktörü Found.

Örneğin, komedyen Chelsea Handler kısa süre önce podcast’te göründüğü sırada 5 pound kaybetmek isterse doktorunun Ozempic’i reçete ettiğini açıkladı. Babanı ara.

Ancak Kumar, Handler’ınki gibi hikayelerin sorunlu olduğunu söylüyor.

“Medispa’lar, butik kilo verme uygulamaları ve gayri meşru teletıp şirketlerinin kriterlere uymayan kişilere cömertçe reçete yazma eğilimi, yalnızca sorumsuz reçete yazmak değil, aynı zamanda ilaçların en çok ihtiyacı olanlara ulaşmamasına da neden olabilir” diyor. Kumar.

Kumar ve diğer uzmanlar, Ozempic hakkında aşağıdaki sık sorulan soruları yanıtlayarak gerçeği kurgudan ayırdı.

Ozempik nedir?

Ozempic, semaglutide olarak bilinen ilacın bir markasıdır, diye açıklıyor Dr. Angela Fitch, FACP, FOMA, Obezite Tıbbı Derneği Başkanı ve kilo bilincine sahip bir sağlık şirketi olanknownwell’in Baş Tıbbi Sorumlusu.

Kumar, Ozempic’in tip 2 diyabetli kişiler için haftalık enjekte edilebilir bir ilaç olduğunu belirtiyor. İlk FDA onayı, 0.5 mg veya 1 mg dozlar içindi. 2022’de FDA, 2 mg’lık daha yüksek bir dozu onayladı.

Kumar, “Pankreasın insülin üretmesine yardımcı olarak kan şekerini düşürür” diyor.

Ozempic FDA Kilo Kaybı İçin Onaylandı mı?

HAYIR.

“Ozempic yalnızca diyabet için onaylanmıştır” diyor Dr. Charlie Seltzer, obezite ve iç hastalıkları alanında yönetim kurulu sertifikalarına sahip Philadelphia merkezli bir doktor.

Ancak kafa karışıklığının bir kısmının devreye girdiği yer burasıdır.

Seltzer, “Aktif bileşen semaglutide, Wegovy ticari adı altında kilo kaybı için onaylanmıştır” diyor.

Ekim 2022’de, Elon Musk tweet attı Wegovy’nin kilo vermesine yardım ettiğini.

Ozempic ve Wegovy arasındaki fark nedir?

Hem Ozempic hem de Wegovy, semaglutide ve enjektablların marka isimleridir. Ama tam olarak aynı değiller.

OKU  Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Kumar, “Wegovy, aşırı kilo ve obezite tedavisi için FDA onaylıdır” diyor. “Wegovy daha yüksek dozda semaglutid içerir, [2.4 mg]Ozempic olarak ve aşırı kilo ve obezite tedavisi için özel olarak geliştirildi.”

Ozempic kilo vermenize yardımcı olur mu?

Kumar, semaglutid ve kilo kaybı üzerine yapılan araştırmanın, Wegovy’nin dozunu kullandığını belirtiyor; buna 2021’de haftada bir kez 2,4 mg semaglutid dozlarının yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirildiğinde vücut ağırlığını azaltabileceğini öne süren bir doz da dahil.

“[In the] Çalışma, ilacı alıp yaşam tarzı değişiklikleri yapanlar, plasebo grubundaki %3’e kıyasla vücut ağırlıklarının ortalama yaklaşık %15’ini kaybetti” diyor Kumar.

Yani, evet, semaglutide – en azından 2.4 mg’lık daha yüksek bir dozda – kilo vermeye yardımcı olabilir. Ozempic ve Wegovy dozlarındaki 0,4 mg’lık farkın önemli olup olmadığı net olmasa da Seltzer, ikisinin aynı şekilde çalıştığını belirtiyor.

Seltzer, “Ozempik … iştahın bastırılmasına neden olur ve yiyeceklerin mideden ayrılma süresini artırarak daha uzun tokluk hissine neden olur” diyor. “Metabolizma için büyülü bir şey yapmıyor.”

Ve Kumar, Handler’ın doktorunun iddia ettiğinin aksine, bu ilaçların birkaç kilo vermek isteyen insanlar için tasarlanmadığını belirtiyor.

Kumar, “Diyabetsiz ortalama kilolu hastalar GLP-1 alırken kilo verebilir, ancak ilacın riskleri, bir hastalığı tedavi etmeye kıyasla sadece zayıf olmak için kilo vermenin yararlarından daha ağır basar” diyor. “GLP-1 bu popülasyonda incelenmedi ve bu tür yanlış kullanımdan daha fazla yan etki göreceğiz.”

Semaglutide ile kilo vermek ne kadar sürer?

Uzmanlar, bu sorunun cevabının kişiden kişiye değişeceği konusunda hemfikir.

Kumar, “Genellikle, Ozempic’in kilo verme etkilerini görmek birkaç hafta sürer” diyor.

Bunun bir nedeni, insanların 2.4 mg Wegovy’nin tamamını bir kerede almaya başlamamasıdır. Bunun yerine, haftada 0.25 mg’lık bir dozla başlarlar ve her dört haftada bir maksimum 2.4 mg’a çıkarlar.

Seltzer, “Doz, yan etki olasılığını azaltmak için her dört haftada bir kademeli olarak artırılıyor” diyor. “Bir kalori açığı yaratmaya yetecek kadar iştahı bastıran doza ulaşıldığında, kilo kaybı hızla gerçekleşir.”

Yan etki riskini azaltmak için doktorunuzun dozaj talimatlarına uymanız önemlidir.

Ozempic güvenli mi?

Ozempic genellikle 2 mg’a kadar olan dozlarda güvenli kabul edilir. tip 2 diyabetli yetişkinler içindir, ancak uzmanlar bazı kişilerin almaması gerektiği konusunda hemfikirdir.

OKU  Kocam ve ben ikimiz de Ozempic alıyoruz. bizim deneyimimiz böyleydi

Seltzer, “Pankreatit öyküsü olan kişiler, medüller tiroid kanseri olan veya medüller tiroid kanseri riski yüksek olan kişiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok popülasyonda kaçınılmalıdır” diyor.

Doktorunuz, Ozempic için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı kişilerde yan etkiler görülebilir. Fitch’e göre, en yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

  • mide bulantısı
  • kabızlık
  • baş dönmesi
  • iştah azalması
  • İshal

Semaglutide Kullandıktan Sonra Tekrar Kilo Alabilir misiniz?

2022’de yayınlanan yaklaşık 2.000 kişiyle yapılan bir araştırma 2.4 mg doz semaglutid almayı bırakan kişilerin, bıraktıktan bir yıl sonra kaybettikleri ağırlığın üçte ikisini geri aldıklarını gösterdi.

Seltzer, “İlaç kesildiğinde veya etkisini kaybettiğinde, insanların başını belaya sokan aynı sorunlar devam edecek ve kilo hemen geri gelecektir” diyor.

Fitch aynı fikirde

Fitch, “Birey olarak kilo vermeye yardımcı olmak için ne yaparsanız yapın, devam etmelisiniz, yoksa kilo geri gelir” diyor. “İnsan vücudunun yapısı böyledir. Her ne pahasına olursa olsun ağırlığını korumak için inşa edilmiştir.”

Uzun süreli bakım önemlidir.

Fitch, “Obezite kronik bir hastalık olduğu için kronik, sürekli ve koordineli, kapsamlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor” diyor. “Hastaların metabolik sağlık, kilo yönetimi ve birinci basamak sağlık hizmetlerine bütüncül bir yaklaşım elde etmek için doktorlarıyla birlikte çalışması gerekiyor.”

Birisi semaglutide uzun süreli alabilir mi?

Kumar, semaglutidin uzun süreli kullanım için güvenli olduğunu söylüyor ve Fitch, sürekli alımın bir kişinin kilo kaybını sürdürmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

“Kilo vermenize yardımcı olduysa aldığınız ilaçlara, kolesterolünüz düştüğünde kolesterol ilaçlarına devam ettiğiniz gibi devam etmelisiniz. Durursanız, kolesterol düzeyleriniz tekrar yükselir” diyor Fitch.

Obezite için diğer tedaviler nelerdir?

Birincisi, Fitch, obezite için herhangi bir tedavinin yargılayıcı olmaması ve ortak karar almaya dayanması gerektiğini belirtir.

“Obezite çoğu insan için ömür boyu süren kronik bir hastalıktır ve şefkatli ve kapsamlı hasta merkezli bir şekilde tedavi edilmelidir, örneğin:

Diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri genellikle birinci basamak tedaviler olarak önerilir, ancak bunlar herkes için işe yaramaz.

Fitch, “Obezite, birçok faktörü olan karmaşık bir hastalıktır” diyor. “Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olmadığında… hastaların daha uzun, daha sağlıklı ve daha kaliteli yaşam sürmelerine yardımcı olmak için başka tedaviler ekliyoruz.”


Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir