Sağlık

Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
GÖRSEL SPEKTRUM/Hızlı
  • Yeni araştırmalar, ağrı kesici olarak esrar kullanan kişilerin, opioidler de dahil olmak üzere reçeteli ilaçları kullanımlarını azaltabileceğini göstermektedir.
  • Araştırmacılar, kronik ağrılarını tedavi etmek için esrar kullanan kişilerin %50’sinden fazlasının, bunun kendilerini opioid ilaçları veya diğer reçetesiz satılan ilaçları azaltmalarına yol açtığını bildirdi..
  • Tıbbi kenevir ürünleri ABD’nin 35 eyaletinde mevcuttur.

Esrar, 37 ABD eyaletinde ve 2022 itibariyle Washington DC’de bu kişilere sunulan tıbbi kenevir ürünleriyle birlikte, kronik ağrısı olan kişiler tarafından semptomlarını yönetmek için yıllardır kullanılmaktadır.

Yeni bir araştırma, ağrı kesici olarak esrar kullanan birçok kişinin, opioidler de dahil olmak üzere reçeteli ve reçetesiz ilaç kullanımlarını da azalttığını gösteriyor.

“Çoğu insan [surveyed] Kronik ağrılarını tedavi etmek için esrar kullananlar, esrar kullanımının reçeteli opioid kullanımının azalmasına yol açtığını bildirdi” dedi. Michigan, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi Anesteziyoloji Bölümü’nde yardımcı doçent olan Mark Bicket, Healthline’a söyledi.

“Bu, reçeteli opioid olmayan ilaçlar ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler için de geçerliydi” dedi.

Esrar kullanıcıları, opioid kullanımında bir düşüş bildiriyor

6 Ocak’ta yayınlanan bir araştırma mektubunda JAMA ağı açık2022’nin başlarında araştırmacılar, aktif tıbbi esrar programları ile 36 eyaletin herhangi birinde (artı Washington, DC) yaşayan ve kronik ağrısı olan 1.600’den fazla kişiyle anket yaptı.

Ankete katılanların ortalama yaşı 52 idi ve yarısından fazlası kadındı.

On kişiden yaklaşık üçü, kronik ağrılarını tedavi etmek için esrar kullandığını söylüyor ve yaklaşık dörtte biri geçen yıl bunu kullanmıştı.

Esrar kullanan kişilerin çoğu, en az bir reçeteli veya reçetesiz ilaç aldıklarını da bildirdi.

Ek olarak, esrar kullanıcılarının %66’sından fazlası fizik tedavi, meditasyon veya bilişsel davranışçı terapi gibi ilaç dışı tedaviler kullanmıştır.

Araştırmacılar, kronik ağrılarını tedavi etmek için esrar kullanan kişilerin yarısından fazlasının, esrarın reçeteli opioidleri, reçeteli opioid olmayan ilaçları veya reçetesiz satılan ağrı kesicileri kullanımlarını azaltmalarına neden olduğunu bildirdi.

Buna karşılık, insanların %1’inden azı esrar kullanımının reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanımlarında artışa yol açtığını bildirdi.

Bazı insanlar ayrıca esrar kullanımlarının fizik tedavi, meditasyon veya bilişsel davranışçı terapi kullanımında bir azalmaya yol açtığını bildirdi. Bununla birlikte, diğerleri bu ilaç dışı tedavilerin kullanımının arttığını bildirmiştir.

Çalışma, esrarla ilgili diğer araştırmalara uyuyor

doktor Santa Monica’daki Saint John’s Physician Partners Urgent Care’de acil tıp doktoru olan Sherry Yafai, bu sonuçların diğerleriyle tutarlı olduğunu söyledi. Araştırma Bu, tıbbi esrar yasası olan eyaletlerde, tıbbi esrar programı başladıktan sonra opioidler için Medicare Kısım D reçetelerinin azaldığını göstermektedir.

OKU  Laboratuvarda yetiştirilen et, FDA onayını verdikten sonra manav olmaya bir adım daha yaklaşıyor

Ayrıca bazıları Araştırma Yafai, “esrar düzenlemelerine sahip eyaletlerde, afyon aşırı dozlarında bir düşüş gördüğümüzü” gösteriyor.

Yeni çalışma, kronik ağrısı olan bazı kişilerin esrar kullandığını gösterse de, çalışma, esrarın ağrı semptomlarını gerçekten azaltıp azaltmadığını göstermek için tasarlanmamıştı.

Dr. Portland, Oregon’daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nde tıbbi bilişim ve klinik epidemiyoloji profesörü olan Roger Chou, Healthline’a verdiği demeçte.

Ek olarak, çalışma esrar kullananlarla kullanmayanları karşılaştırmadı, bu nedenle insanların esrar olmasaydı nasıl bir durumda olacağını bilmiyoruz.

Chou, “Belki de hastalar, farklı bir ilaç veya farmakolojik olmayan bir tedavi kullanmış olsalardı, benzer şekilde iyi sonuç verirlerdi” dedi.

Yeni çalışmanın diğer sınırlamalarına dikkat çekti, örneğin B. İnsanların acısını etkilemiş olabilecek diğer faktörler ve insanların ne tür kenevir ürünleri kullandıkları hakkında bilgi eksikliği.

Chou, “Bu çalışma kesinlikle hastaların esrarın kronik ağrılarına yardımcı olduğunu hissedebileceğini öne sürüyor,” dedi ve “benzer şekilde tasarlanmış çalışmalar, etkisiz olduğu kanıtlanmış bir dizi başka terapi için aynı şeyi önerdi.”

Diğer araştırmalar ağrı için esrarı destekler Rahatlama

Yafai, bunun gibi bir çalışmanın zorluklarından birinin, insanların “tıbbi kenevirin” ne olduğu konusunda farklı fikirlere sahip olması olduğunu, bu nedenle katılımcıların çok çeşitli kenevir ürünleri kullanabileceklerini söyledi.

Bu, federal düzeyde yasal olan kenevirden türetilen kannabidiol (CBD) içerebilir. Tarımsal İyileştirme Yasası 2018çoğu eyaletteki insanların kullanımına sunmak.

“Yani gerçekten CBD’ye erişimi olan tüm bu insanlardan mı bahsediyoruz? Yoksa bir dispansere gidip eski moda bir THC tomurcuğu mu içtiler?” dedi Yafai.

Tetrahidrokanabinol (THC), esrardaki ana psikoaktif bileşiktir, ancak tek değildir. kanabinoid kenevir bitkisinde bulunur.

Chou tarafından tanımlanan sorunları ele almayı amaçlayan çalışmalar da dahil olmak üzere diğer araştırmalara bakıldığında, esrarın insanların ağrı semptomlarını hafifletebileceğine dair kanıtlar vardır.

Chou, geçen yıl yayınlanan bir incelemenin ortak yazarlığını yaptı. Dahiliye Yıllıkları Esrarın kronik ağrı için kullanımına ilişkin önceki çalışmalara bakın.

O ve meslektaşları, bazı kenevir ürünlerinin, artan baş dönmesi ve sedasyon riskine rağmen kronik ağrıda kısa vadeli iyileşmeler sağlayabildiğini buldular.

Bu olumlu sonuçlara rağmen, geçen Kasım ayında yayınlanan bir çalışma JAMA ağı açık Esrarın ağrı kesici etkilerinin, en azından kısmen, insanların onun işe yarayacağına inanmasından kaynaklandığını öne sürüyor – sözde plasebo etkisi.

OKU  Chris Hemsworth Alzheimer için Yüksek Risk Altında Olduğunu Öğrendi: Bilmeniz Gerekenler

Bicket, kronik ağrısı olan birçok kişinin semptomlarını tedavi etmek için zaten esrar kullandığından, bunun “kronik ağrı için esrar kullanmanın yararları ve riskleri konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladığını” kabul ediyor.

Chou aynı fikirde: “[The study] esrarın etkinliğini ve potansiyel zararlarını netleştirmek için iyi yürütülen araştırmaların öneminin altını çiziyor” dedi.

Esrarı diğer ilaçlarla birlikte kullanırken dikkat

Gerçek dünyada, kısmen farklı kenevir ürünleri kullanıyor olabilecekleri için insanların esrarla ilgili deneyimleri değişiklik gösterir.

doktor California, Fountain Valley’deki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nin Omurga Sağlığı Merkezi’nde ağrı yönetimi uzmanı ve cerrahi olmayan programın tıbbi direktörü Medhat Mikhael, ağrı için esrar deneyen hastalarının çoğuna yardım edildiğini söyledi.

“Ama klinik deneyimimde bulduğum şey bu [cannabis] Bir hastanın ağrısı küçük veya günlük olarak uğraştıkları bir şey olmadığı sürece kendi başına etkili değildir” dedi.

Mikhael, bunun yerine esrarın anti-enflamatuar veya artrit ilaçları gibi diğer tedavilerin yanında iyi çalışabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, güvenlik çalışmalarının eksikliği nedeniyle, esrarın reçeteli opioid ilaçlarla birlikte kullanılmasına karşı uyarıda bulunuyor.

“Bu ilaçların kombinasyonunun insanların araba kullanma, ağır makine kullanma veya konsantrasyon gerektiren görevleri yerine getirme becerilerini nasıl etkilediğine dair net bir güvenlik verisi yok” dedi.

“Bu nedenle, hastaların esrar denerken opioid almayı bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyorum” dedi, “çünkü vücutlarının bu iki ilacı birlikte nasıl kaldıracağını bilmiyoruz.”

Kronik ağrı için esrar kullanmak için güvenlik ipuçları

Mikhael ve diğerleri, kronik ağrısı olan kişilerin esrarı denemeden önce doktorlarıyla konuşmasını önermektedir.

Bicket, “İnsanların ideal bir tedavi bulmak için doktorlarıyla konuşması önemlidir.” Dedi.

“İnsanlar esrar tüketirken pek çok bilinmeyen olduğunu da anlamalı. [for chronic pain]Kendileri için doğru tedavinin ne olduğuna karar vermeye çalışırken bunun farkında olmalılar” dedi.

Yafai, ağrı kesici olarak esrar kullanmakla ilgilenen kişiler için aşağıdaki ipuçlarını sunar:

  • Eyaletinizin esrar yasalarını öğrenin. “Eyaletinizde neyin yasal olup olmadığını biliyorsunuz,” dedi, “çünkü kimsenin başının belaya girmesini istemiyoruz.”
  • Düşük başlayın ve yavaş gidin. Mümkün olan en düşük dozla başlayın ve yavaş yavaş artırın. “Arkadaşınızın kullandığı en yüksek dozla başlamayın,” dedi Yafai, “çünkü uzun süredir esrar kullanıyorsa, o doza alışmıştır.”
  • Yenilebilir yiyecekler konusunda dikkatli olun. Dozajlar, 1 miligram THC ile 100 miligram THC arasında değişen, yenilebilir olana bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. “Bireye bağlı olarak, bu yüksek dozlar çok tehlikeli olabilir” dedi. Ayrıca yenilebilir yiyecekleri, yedikleri takdirde çok hasta olabilecek çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Opioid olmayan ilaçların bu karışımı, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir, çalışma bulguları

Sağlık

CBD, THC'nin esrardaki olumsuz etkilerini azaltmaz, çalışma bulguları

Sağlık

Esrarın yasallaştırılması, uyuşturucu kullanımındaki artışla ilişkilendirilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir