Sağlık

Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

Kilo kaybı için Semaglutide: İnsanlar neden durduktan sonra kilo alıyor?

Pinterest’te paylaş
Wegovy ve Ozempic gibi semaglutid ilaçları almak insanların kilo vermesine yardımcı olabilir, ancak genellikle bıraktıklarında verdikleri kiloları geri alırlar. Sergei Mironov/Getty Images
  • Araştırmalar, insanlar semaglutide kullanmayı bıraktıklarında kilo alımının meydana geldiğini bulmuştur.
  • Uzmanlar bunun nedeninin ilacın tedavi edici olmaması ve kilo verme sırasında oluşan metabolik uyumu engellememesi olduğunu söylüyor.
  • Diyet ve aktivitedeki uzun vadeli değişiklikler, kilo kaybını sürdürmenin önemli bir parçasıdır.
  • Herhangi bir kilo verme ilacı almadan önce bir doktora danışmak da önemlidir.

Dergide yayınlanan güncel araştırma sonuçları Diyabet, obezite ve metabolizma Wegovy ve Ozempic gibi semaglutide ilaçları bırakan hastaların yeniden kilo verme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

dr’a göre Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi El Paso’da yardımcı doçent olan Ibiye Owei’ye göre, semaglutide, diyabet ve obezite veya fazla kiloyu tedavi etmek için Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan bir glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) agonistidir. .

“İnsanları daha erken tok hissettirerek ve iştahı bastırarak çalışır, böylece insanlar aç hissetmezler” diye açıkladı. “Bu, diğer şeylerin yanı sıra, midenin boşalmasını yavaşlatarak tokluk hissinin ortaya çıkmasıyla olur.”

Owei, vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ve üzeri veya BMI 27 ve üzeri olarak tanımlanan obezitesi olan, yüksek tansiyon veya tip 2 diyabet gibi kilo ile ilgili komplikasyonları olan herkesin iyi bir aday olduğunu sözlerine ekledi. bu ilacı kullanmak olur.

Semaglutide obezite için en etkili tedavilerden biridir

dr’a göre Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bölümü’nde endokrinolog olan Kathleen Dungan, semaglutide kullanmanın birkaç potansiyel faydası olduğunu söylüyor.

Dungan, “Bariatrik cerrahi dışında her iki durum için de mevcut olan en etkili tedavilerden biri” dedi. “Ayrıca, semaglutid kullanımının diyabet geliştirme riskini azaltabileceğine ve özellikle prediyabetli bireylerde faydalı olabileceğine dair kanıtlar var.”

OKU  Ozempic Gibi Zayıflama İlaçları Gebe Kalmaya Çalışırken Güvenli mi?

Semaglutide almayı bıraktığınızda ne olur?

Wegovy ve Ozempic gibi ilaçlar şeker hastalığı ve obezitesi olan kişiler için bir mucize gibi görünse de, gerçek şu ki etkileri yalnızca siz uyuşturucu kullanırken devam ediyor.

A öğrenmek İlacı bıraktıktan sonra vücut ağırlığı değişikliklerini ve kardiyometabolik risk faktörlerini incelemek için Nisan 2022’de yayınlanan çalışma, bir yıl sonra insanların kaybettikleri ağırlığın üçte ikisini geri aldıklarını buldu.

Kan basıncı, kan lipidleri, HbA1c ve C-reaktif protein gibi kardiyometabolik risk faktörlerinde gözlemledikleri olumlu değişiklikler de tersine dönmüştü.

Çalışma yazarlarına göre, bu sonuçlar ilacın faydalarını sürdürmek için tedaviye devam etme ihtiyacını güçlendiriyor.

Ribaund kilo alımı neden oluşur?

Dungan’a göre, kilo alımı, ilacın en başta kilo alımına neden olan altta yatan sorunları iyileştirmemesi nedeniyle ortaya çıkıyor.

Owei, hastalar kilo verdikçe metabolik uyumun oluştuğunu ve bunun ilaç kesildiğinde kilo alımına katkıda bulunabileceğini açıklamaya devam etti.

Bu etkinin semaglutide özgü olmadığını söyledi. “Bu, hangi kilo verme yöntemi kullanılırsa kullanılsın, olur” dedi, bir işaret ederek öğrenmek Bu, The Biggest Loser adlı TV şovundaki yarışmacıların, yarışma bittikten 6 yıl sonra da devam eden atıl satışlarda bir düşüş yaşadığını gösteriyor.

Uzun süreli kilo vermenin anahtarları

Dungan, semaglutide için en uygun kullanım süresinin bilinmediğini söyledi. Bununla birlikte, ilacı almayı bıraktıktan sonra tekrar kilo alabileceğiniz için, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak da önemlidir.

“Semaglutide, diyet ve egzersizin yerine geçmez,” dedi, “ancak çok etkili bir tedavi olabilir.”

Owei, çalışmaların obezitenin kronik bir hastalık olduğunu gösterdiğini, bu nedenle kilo alımını önlemek için uzun süreli ilaç tedavisinin gerekli olacağını sözlerine ekledi.

“Ancak, uzun vadeli kullanmaya karar verirken her zaman bir ilacı alma riskini faydaya karşı tartarım” dedi.

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

Pankreatit, böbrek yetmezliği ve medüller tiroid kanseri de dahil olmak üzere, bu ilaçla ortaya çıkabilecek bazı potansiyel olarak ciddi yan etkiler olduğunu belirtti. Gelişmekte olan bir fetüs için risk olasılığı da vardır.

Egzersiz, semaglutide ile kilo verdikten sonra kilo korumaya da yardımcı olabilir, dedi ve yukarıda belirtilen katılımcılara kilo koruma çabalarında yardım edildiğini açıkladı. fiziksel aktivitede artış.

“Bildiğimiz gibi,” dedi, “tüm çalışmaların güçlü ve zayıf yönleri var ve çoğu tekrarlanamaz, ancak bu yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanımıyla birlikte hem kilo verme hem de kiloyu koruma için kritik öneme sahip.”

Owei, herhangi bir kilo verme ilacı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza veya obezite tedavisi için sertifikalı bir doktora danışmanızın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

“Diğer herhangi bir kronik hastalık gibi, uzun süreli tedavi gerektirir” diye bitirdi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic ve Wegovy, alkol kullanım bozukluklarının tedavisinde umut vaat ediyor

Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir