Sağlık

Kilo Verme Cerrahisi: Uygunluğu genişleten yeni kılavuzlar yayınlandı

Kilo Verme Cerrahisi: Uygunluğu genişleten yeni kılavuzlar yayınlandı

Pinterest’te paylaş
Kilo verme ameliyatı için yeni kılavuzlar, uygun kişilerin sayısını artırıyor. Olga Rolenko/Getty Images
  • İki kuruluş, 30 yılı aşkın bir süredir kilo verme cerrahisi için ilk yeni kılavuzları yayınladı.
  • Kılavuzlar, vücut kitle indeksi eşiğini düşürerek ve başka koşullar ekleyerek bu ameliyatlar için uygunluğu genişletir.
  • Kılavuzlar, çocuklar ve ergenler için operasyonu önermemektedir.

Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği (ASMBS) ve Uluslararası Obezite ve Metabolik Bozukluklar Cerrahisi Federasyonu (IFSO) tarafından otuz yılı aşkın süredir kilo verme cerrahisi için ilk yeni kılavuzlar bugün açıklandı.

Alanında önde gelen iki otoriteden alınan yeni kanıta dayalı klinik kılavuzlar, vücut kitle indeksi (BMI) 30 veya daha fazla olan tip 2 diyabetli kişiler için hasta uygunluğunun genişletilmesini ve metabolik cerrahinin desteklenmesini önermektedir.

Örgütler yayımladıASMBS/IFSO Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Endikasyonlarına İlişkin Kılavuz – 2022 Obezite ve İlgili Hastalıklar Cerrahisi dergilerinde(SOARD) ve Obezite Cerrahisi.

O Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), 30 yıldan daha uzun bir süre önce, çoğu sigortacının ve doktorun, ne tür insanlara ve ne zaman almaları gerektiğine kilo verme ameliyatı önerip önermemeye karar vermek için hala güvendiği standartları belirleyen bir fikir birliği bildirisi yayınladı. onlara.

“1991 NIH Baria Cerrahi Uzlaşı Beyanı bir süre için değerli bir amaca hizmet etti, ancak otuz yılı aşkın bir süredir ve randomize klinik denemeler de dahil olmak üzere yüzlerce yüksek kaliteli çalışmadan sonra, artık en iyi uygulamayı yansıtmıyor ve günümüzde daha alakalı prosedürler ve hasta popülasyonu” dedi. ASMBS Başkanı Teresa LaMasters yaptığı açıklamada.

“Hastaların yararına bir yeniden düşünme ve eylem zamanı. Çoktan gecikti,” diye ekledi.

Kilo Verme Cerrahisi Yönergeleri Neden Değişmeli?

1991 Konsensüs Bildirisi, obezite ameliyatlarının BMI’si en az 40 veya BMI’si 35 veya daha fazla olan ve yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi en az bir obezite ile ilgili durumu olan kişilerle sınırlandırılması gerektiğini belirtmektedir.

“Bunun gerçekten duyurulması gerekiyor,” dedi Dr. California, Sacramento’daki Sutter Tıp Merkezi’nde bariatrik cerrahi tıbbi direktörü Steven Patching, Healthline’a verdiği demeçte. “Yeni politikalara ihtiyaç vardı. Bariatrik cerrahi ve obezite bilimi son 30 yılda çok yol kat etti.”

OKU  Katı kürtaj yasaları kanser tedavisini ne kadar geciktiriyor?

Henüz yeni yönergeleri görmemiş olan Patching, belirli diyabet hastaları için BMI kriterlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi ve bunun yıllardır tartışıldığını söylediği bir şey.

“Merkezimiz, diğerleri ile birlikte, tip 2 diyabetli hastalarda yüzde 85’e varan diyabet çözüm oranları buldu. Bu inanılmaz bir kür oranı ve bu nedenle mevcut minimum BMI 35’in altındaki hastalar için mevcut olmalı” dedi.

Patching, yıllar önce diyabet için beş ilaç alan ve hala kontrol edilemeyen bir hastayı hatırlattı.

Patching, “Bu kadın son derece yüksek sağlık riski altındaydı” dedi. “BMI’si 35’in altındaydı ve yine de sigorta şirketi ameliyatını onayladı. Birkaç ay içinde tüm diyabet ilaçlarını bıraktı ve kan şekeri mükemmel bir şekilde kontrol altına alındı.”

“Tedavi hayatını kurtardı. Genellikle çok pahalı olan ilaçlarla şekerini düşürmek yerine, diyabeti esasen tedavi edildi” dedi.

Cerrahi teknikteki gelişmeler

Uzmanlar, ağrı ve iyileşme sürelerini azaltan minimal invaziv ve robotik cerrahi gibi gelişmeler sayesinde son 30 yılda cerrahi komplikasyonların ve ölüm oranlarının düştüğünü söylüyor.

“Morbidite ve mortalite 30 yıl öncesine göre büyük ölçüde iyileşti” dedi Dr. Bariatrik cerrah ve California’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Cerrahi Kilo Verme Merkezi’nin tıbbi direktörü Mir Ali, Healthline’a verdiği demeçte.

Ali, “Laparoskopik yaklaşımın uygulanmasıyla, yalnızca teknoloji muazzam bir şekilde gelişmekle kalmadı, aynı zamanda hastalığın patofizyolojisine ilişkin anlayışımız da önemli ölçüde gelişti.” Dedi. “Kilo verme ameliyatının güvenliği, daha sık uygulanan bir prosedür olan kolesistektomiden daha iyi olmasa da eşdeğerdir.”

doktor Baltimore’daki Mercy Tıp Merkezi’ndeki bariatrik merkezin direktörü Kuldeep Singh, Healthline’a 30 yıl öncesine göre çok farklı bir cerrahi manzara olduğunu söyledi.

Singh, “Neredeyse tüm ameliyatlar artık laparoskopik veya robotik” dedi. “Yüzde 6’dan az; nadiren açık ameliyat vardır. Ölüm oranı yüzde 3’ten yüzde 0,1’in altına düştü. Bu, bariatrik cerrahiyi cerrahideki en güvenli ameliyatlardan biri yapan binde birdir. Ameliyatın yararları, daha önce ameliyat için güvenli olmadığı düşünülen bazı gruplardaki risklerden daha ağır basmaktadır, örneğin: B. Nakil ihtiyacı olan yaşlılar, çocuklar ve hastalar.”

OKU  Paxlovid, uzun süreli COVID riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Kilo verme ameliyatının faydaları

doktor John Morton, Connecticut’taki Yale New Haven Sağlık Sisteminde Bariatrik Cerrahi Tıbbi Direktörüdür.

Healthline’a yeni yönergelerin daha kısa boylu veya belirli etnik kökenlere sahip insanlar için iyi haber olduğunu söyledi.

“Kılavuzlar, farklı etnik kökenlerden belirli hastaların daha düşük bir BMI’de bir müdahaleden yararlanabileceğini kabul ediyor, örn. B. Güney Asyalı Amerikalılar,” dedi Morton. “BMI 30-35 ve diyabet ve/veya Güney Asya kökenli hastalar, BMI 35’e ulaşana kadar beklemek yerine daha erken fayda sağlayabilirler.”

Morton, bariatrik cerrahinin artık diz replasmanlarından veya safra kesesinin alınmasından daha güvenli olduğunu söyledi.

“Ayrıca, artık uzun vadeli mortalite ve diyabette yüzde 50 azalma ile bariatrik cerrahinin yararına dair daha fazla kanıt var” dedi.

Kimler kilo verme ameliyatı geçirmeli veya yaptırmamalı

ASMBS ve IFSO’dan yapılan açıklamaya göre, yeni kılavuzlar diyabet için metabolik cerrahiyi veya ortaya çıkan laparoskopik teknikleri ve prosedürleri ele almıyor.

Açıklamada ayrıca, yeterince incelenmediği için 40 yaşın üzerindeki BMI’ler için çocuklarda ve ergenlerde kilo verme ameliyatı önerildi.

Yeni ASMBS/IFSO yönergeleri“obezite ile ilişkili bozuklukların varlığına, yokluğuna veya ciddiyetine bakılmaksızın” BMI’si 35 veya daha yüksek olan bireyler için metabolik ve bariatrik cerrahi önermek ve bunu BMI’si 30 ila 34.9 ve metabolik bozuklukları olan bireyler için ve ” uygun şekilde seçilmiş çocuklar ve gençler.”

Metabolik bir hastalığı olmasa bile, cerrahi olmayan yöntemlerle önemli veya kalıcı kilo kaybı veya obezite ile ilgili iyileşme sağlayamayan kişiler için BMI 30’dan kilo verme cerrahisi düşünülmelidir.

Ayrıca obezite tanımlarının standart VKİ kesme değerleri kullanılarak popülasyona uygun hale getirilmesini ve 27.5 veya daha yüksek VKİ’ye sahip Asyalıların kilo verme cerrahisini düşünmesini tavsiye etmektedirler.

Kılavuzlar, “metabolik ve bariatrik cerrahinin şu anda tüm BMI sınıflarında obezite için kanıta dayalı en etkili tedavi olduğunu” ve “1991 NIH konsensüs bildirisinden sonraki on yıllarda yayınlanan uzun vadeli takip çalışmalarının tutarlı olduğunu” belirtmektedir. metabolik ve bariatrik cerrahinin cerrahi olmayan tedavilere kıyasla daha üstün kilo kaybı sonuçları ürettiğini gösterdi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir