Oyun Haberleri

Çocuk kitlesi hızla büyüyen Roblox, platformda 17’den fazla oyun için yeni bir kategori oluşturuyor

Roblox

Roblox Corporation, 17 yaş ve üstü kişiler için insanların platformda yarattığı oyunlar olarak adlandırdığı yeni bir deneyim kategorisi oluşturduğunu duyurdu. “17 ila 24 yaşındakiler, Roblox’ta en hızlı büyüyen gruptur ve 2022’de günlük aktif kullanıcılarımızın %38’ini 17 yaş üstü kişiler oluşturdu.” Roblox duyuruda dedi. “Yaşlı kullanıcılara hitap eden daha olgun temalar ve hikayeler içeren deneyimler oluşturabilme isteğiyle ilgili geri bildirimlerinizi duyduk”.

Bu kategoride herhangi bir şey oluşturmak veya yer almak isteyen kullanıcıların Roblox’a bir selfie ve fotoğraflı bir kimlik sağlamaları gerekecektir. Bu, Roblox’un artık “Her yaştan” (“seyrek olarak hafif şiddet ve/veya hafif gerçekçi olmayan kana” izin verilir), ardından 9+ Yaştan (“hafif şiddet, yoğun gerçekçi olmayan kan ve/veya hafif kaba mizah) başlayarak dört deneyim kategorisine sahip olduğu anlamına gelir. “), 13+ Yaş (“orta şiddet, hafif gerçekçi kan, orta düzeyde kaba mizah ve/veya oynanamaz kumar içeriği”) ve şimdi 17+ Yaş grubu. Bunlar “yoğun şiddet, ağır gerçekçi kan, orta düzeyde kaba mizah, romantik temalar, oynanamayan kumar içeriği ve/veya alkolün varlığını” içerebilir.

Orada birkaç şeyin eksik olduğunu fark edebilirsiniz ve evet, Roblox belirli olgun içeriklere kesin bir hayır-hayır diyor. “Güçlü dil” şaşırtıcı bir şekilde bunlardan biri, söyleyebileceğim tek şey bu konuda iyi şanslar, ancak Roblox gelecekte “bunu doğru bağlamda etkinleştirmenin yollarını araştırıyoruz” diye ekliyor. Onu etkinleştir?

Daha anlaşılır olan, “cinsel içerik veya çıplaklık” ve “uyuşturucu ve tütün tasvirleri” üzerindeki genel bir yasak. Roblox’un alkole izin verip tütüne izin vermemesi biraz tuhaf görünüyor, her ikisi de 21+ aynı yaş sınırlamasına sahip yasal uyuşturucular olduğunda (zaten ABD’de), ama sanırım Big Tobacco’nun buğulanmasını istemiyorlar. Marlboro Çiftliği’ni falan kuran yaratıcıları bulun.

Detaylaştıkça her şey daha da garipleşiyor. Roblox’un yoğun şiddeti nasıl tasvir edeceğine dair bazı önerileri var, örneğin, “gerçekçi silahlar taşıyan ve canlı animasyonlar ve silah sesleri ve çığlıklar gibi ses efektleriyle dövüşen avatarlar” olabilir. Heck neden bunun üzerine “birden fazla gerçekçi kan varlığını birleştirmiyorsunuz”?

En eğlencelisi, alkolü açıkça tasvir eden öğeler yasak olmaya devam ediyor. Smirnoff votkası veya Jack Daniels’ın ortalamanın altında viskisi gibi tanınabilir bir markaya benzeyen bir şişe yapıp yükleyemezsiniz. Sorun yok diyor Roblox, sorun yok çünkü kırmızı plastik bardaklara izin veriyoruz. “Alkol tüketimini tasvir etmek için”, “yaratıcıların bu varlıkları bir kulüp sahnesindeki animasyonlarda birleştirebileceğini” öne sürüyor.

OKU  EA'nın Heretic benzeri sihirli FPS Immortals of Aveum ertelendi

Sonunda Roblox, platformunda simüle edilmiş kumarı yönetmeye çalışmak yerine onu yasaklamaya karar verdi. “Bugünden 90 gün sonra, 18 Eylül’e kadar, kumar simülasyonu içeriği içeren tüm deneyimlerin yeni yönergelerimize uyacak şekilde güncellenmesi gerekecek, aksi takdirde ılımlı sonuçlara tabi olacaktır”. Yine de bebeği banyo suyuyla birlikte dışarı atmayalım: “Ücretli rastgele öğe oluşturuculara ve ganimet kutularına yine de izin verilecek”.

Roblox artık akıl almaz derecede popüler: günlük aktif kullanıcıları bir ülke olsaydı, Kanada’dan daha büyük olurdu. İlk kez 2006’da piyasaya sürüldüğünde, platformun hızlı büyümesi 2010’ların ortalarında başladı ve büyüdükçe daha genç kullanıcı tabanına ve sık kullanılanlara odaklanma arttı. uygunsuz içerik eleştirisi birlikte düzenleyicilerden kınamalar. Oyuncu tabanının %38’inin şu anda 17-24 yaş arasında olması, bugünkü duyurudan önce düşündüğümden çok daha yüksek ve Roblox’un neden bu hamleyi yapması gerektiğini hissettiğini açıklıyor. Yine de çocuklarla ilgili olan şey bu: büyüyorlar. Roblox için de aynı numarayı deneme zamanı.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.