Sağlık

Esrar ve diğer ilaçlar atriyal fibrilasyon riskini artırır (AFib)

Esrar ve diğer ilaçlar atriyal fibrilasyon riskini artırır (AFib)

Pinterest’te paylaş
Rosa Maria Fernandez Rz/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, esrar, opioidler, kokain ve metamfetamin gibi ilaçların atriyal fibrilasyon (AFib) riskinizi nasıl artırabileceğini inceliyor.
  • AFib riski, kokain veya opioid kullanan kişilerde en yüksekti. Ancak dört ilacın tümü atriyal fibrilasyon riskini artırdı.
  • Araştırmada, araştırmacılar, önceden var olan bir atriyal fibrilasyon öyküsü olmayan ancak çalışma süresi boyunca bu durumla teşhis edilen yaklaşık 1 milyon kişiyi belirlediler.
  • Uzmanlar, esrar dumanındaki partikül maddenin atriyal fibrilasyon riskini artırmaktan sorumlu olabileceğini söylüyor.

Yaygın olarak kullanılan birkaç yasa dışı uyuşturucu riski artırır atriyal fibrilasyon (AFib), potansiyel olarak ölümcül bir kardiyak aritmi, yeni bir çalışma gösteriyor.

Bunlara metamfetamin, kokain ve opiyatlar dahildir. Ancak araştırmacıların atriyal fibrilasyon riskini artırdığını tespit ettiği bir başka ilaç da ABD’nin birçok eyaletinde tıbbi ve/veya eğlence amaçlı kullanım için yasal olan esrardır.

Çalışma yazarı Dr. Gregory Marcus, bir basın açıklamasında, San Francisco California Üniversitesi’nde kardiyolog ve tıp profesörü.

İlaç kullanımı kardiyak aritmileri artırıyor

18 Ekim’de yayınlanan çalışmada, Avrupa Kalp DergisiAraştırmacılar, 2005’ten 2015’e kadar Kaliforniya’da her hastaneye yatış, acil servis ziyareti ve tıbbi prosedür için verileri analiz etti.

Bu verileri kullanarak, önceden var olan bir atriyal fibrilasyon öyküsü olmayan ancak bu süre zarfında bu durumla teşhis edilen neredeyse bir milyon insanı belirlediler.

Ayrıca tıbbi kayıtları metamfetamin, kokain, afyon veya esrar kullandıklarını gösteren hastaları da belirlediler.

Bu bilgilere dayanarak, araştırmacılar esrar kullanıcılarının, esrar kullanmayan kişilere kıyasla atriyal fibrilasyon geliştirme riskinin %35 daha fazla olduğunu tahmin ettiler.

Buna karşılık metamfetamin, AFib riskini %86, kokain riskini %61 ve afyon riskini %74 artırdı.

Analizlerinde, yeni çalışmanın yazarları, bir kişinin AFib riskini etkileyebilecek yaş, cinsiyet, yüksek tansiyon, diyabet ve çalışmada incelenen diğer üç ilaç türünden herhangi birinin kullanımı gibi diğer faktörleri dikkate aldı.

OKU  Kronik ağrı ve esrar: araştırmalar, opioidleri azaltmanın bazı insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor

Araştırmacılar, esrar kullanımının atriyal fibrilasyon riskini diğer ilaçlardan daha az artırmasına rağmen, “esrar kullanımı, dislipidemi, diabetes mellitus ve kronik böbrek hastalığı gibi risk faktörleri ile hala benzer veya daha büyük bir ilişki gösterdi” diye yazdı.

Ek olarak, esrar kullanımının, geleneksel tütün kullanımına benzer miktarda AFib riskini artırdığını söylediler.

Met ve kokainin kalbi etkilediği biliniyor işlev

Atriyal fibrilasyon, en yaygın tip tedavi edilmiş bir kalp ritmi bozukluğu veya aritmi. Bu durum kalbin çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz atmasına neden olur.

Sonuç olarak, kan, kalbin üst odacıklarından (kulakçıklar) kalbin alt odacıklarına (ventriküller) olması gerektiği gibi akmaz.

Bu, düzensiz kalp atışı, çarpıntı veya çarpıntı, baş dönmesi, aşırı yorgunluk, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi semptomlara yol açabilir. Atriyal fibrilasyonu olan bazı kişilerde herhangi bir semptom olmayabilir.

Tahminen 12,1 milyon Amerikalı, 2030 yılına kadar AFib’e sahip olacak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Ek olarak, AFib, 2019’da 26.000’den fazla ölümün altında yatan nedendi ve o yıl 180.000’den fazla ölüm belgesinde bahsedildi.

metamfetamin ve kokain Daha önce kullanımının kardiyak aritmi de dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalık riskini arttırdığı gösterilmiştir.

doktor Ohio Eyalet Üniversitesi’nin Columbus’taki Wexner Tıp Merkezi’nde kalp elektrofizyologu olan Muhammed Afzal, yeni çalışmada metamfetamin, kokain veya afyon kullanan kişilerde görülen artmış atriyal fibrilasyon riskinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Afzal, “Bu maddelerin, atriyal fibrilasyonu tetiklemek için iyi bilinen bir tetikleyici olan otonom sinir sisteminin anormal gelişimine yol açması çok muhtemel” dedi.

“Benzer şekilde, kenevirin otonom sinir sisteminin kalbi kontrol eden kısmını etkilediği biliniyor” diye ekledi.

Partikül madde AFib riskini artırabilir

Daha önceki bazı araştırmalar, esrarın atriyal fibrilasyon da dahil olmak üzere kardiyak aritmilere neden olabileceğini öne sürüyor, ancak bu kanıt metamfetamin ve kokain kadar güçlü değil.

OKU  Depresyon: Matcha Çay Tozu Belirtileri Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yeni çalışma, esrar kullanımıyla ilişkili atriyal fibrilasyon risklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Araştırmacılar, atriyal fibrilasyon riskini artırabilecek esrardaki belirli bileşiklere bakmadılar, ancak Marcus basın açıklamasında esrar dumanındaki partikül maddenin suçlanabileceğini söyledi.

maruz kalmak Hava kirliliğinde partikül madde atriyal fibrilasyon riskinde artış ile ilişkilendirilmiştir.

Afzal, esrar dumanındaki partikül maddenin artan atriyal fibrilasyon riski için “makul” bir açıklama olduğunu söyledi.

Çalışmadaki esrar kullanıcılarının yaklaşık üçte birinin tütün kullandığını belirtti.

“Esrarın tek başına kullanılması veya esrarın sigara ve alkolle birleştirilmesi atriyal fibrilasyon gelişme riskini artırıyor” dedi.

Orta ila ağır alkol tüketimi aynı zamanda AFib için bir risk faktörüdür.

Afzal, esrar ve diğer uyuşturucuların AFib risklerini daha iyi anlamak için ek araştırmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu arada, “esrar kullanıcıları atriyal fibrilasyon riskinin farkında olmalı ve eşlik eden diğer risk faktörlerini en aza indirmeye çalışmalıdır. [they might have] atriyal fibrilasyon için” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Hamilelik sırasında esrar kullanımı fetüsün büyümesini önemli ölçüde etkileyebilir

Sağlık

Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Sağlık

Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir