Sağlık

Nick Jonas, teşhis konmadan önce tip 1 diyabetin bu 4 yaygın belirtisine sahip olduğunu söyledi.

Nick Jonas, teşhis konmadan önce tip 1 diyabetin bu 4 yaygın belirtisine sahip olduğunu söyledi.

Pinterest’te paylaş
NBC/Katkıda Bulunan/Getty Images
  • Şarkıcı Nick Jonas kısa süre önce bir TIkTok videosunda tip 1 diyabet teşhisi hakkında konuştu.
  • Jonas, bir genç olarak teşhis edilmeden önce sahip olduğu hastalığın erken belirtileri hakkında konuştu.
  • tip 1 diyabet etkilenmiş ABD’de yaklaşık 1,3 milyon yetişkin

Şarkıcı-söz yazarı Nick Jonas kısa bir süre önce Dünya Diyabet Günü için diyabetin erken belirtileri hakkında farkındalık yaratmak için kısa bir video yayınladı – bu, gençliğinden beri birlikte yaşadığı kronik bir durumdur.

Şimdi 30 yaşında olan şovmen, 13 yaşında tip 1 diyabet teşhisi konmadan önce bir şeylerin ters gittiğine dair birkaç işaret yaşadığını söyledi.

Buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 2019’da yaklaşık 29 milyon kişiye diyabet teşhisi kondu – bu, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 9’u. tip 1 diyabet etkilenmiş ABD’de yaklaşık 1,3 milyon yetişkin

Tip 1 diyabetin dört belirtisi

Jonas, hem Instagram’da hem de TikTok’ta paylaştığı videoda ortaya çıkan dört belirtiye dikkat çekti:

  • kilo kaybı
  • Aşırı susuzluk
  • Sık idrara çıkma
  • sinirlilik

Jonas, “Aileme doktora gitmem gerektiğini söylediğimi hatırlıyorum, bir şeyler doğru gelmiyordu ve zaten önemli kilo kaybını ve diğer semptomların bazılarını görmüşlerdi, bu yüzden beni buraya getirdiler” dedi. Kurduğu kuruluş Beyond Type 1 olarak adlandırıldı.

“Çocuk doktorum bana tip 1 diyabetim olduğunu orada söyledi” diye devam etti. “Başlangıçta tabii ki harap olmuştum. Ama gerçekten yıkılacak vaktim yoktu çünkü hemen hastaneye gitmem gerekiyordu. Çılgın yeni bir yolculuğun başlangıcıydı.”

doktor Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi – Phoenix’teki Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Burs Programı direktörü Ricardo Correa, Healthline’a tip 1 diyabetin yetişkinlerde de görülebilmesine rağmen genellikle genç insanlarda ortaya çıktığını söyledi.

İlk teşhislerin yaklaşık yüzde 85’i iki ila 14 yaş arası çocuklarda görülüyor” dedi.

OKU  Ozempic Ribaund: Çoğu insan semaglutide'i bıraktıktan sonra kilo alır

Tip 1 diyabetin belirtileri

Correa, teşhis edilmemiş tip 1 diyabetli çocukların, durumları tedavi edilmediği için genellikle hastanede çok hastalandıklarını söyledi.

Hastalığın erken belirtileri genellikle nispeten hafiftir ve ebeveynler ve bakıcılar tarafından fark edilmez.

“Bunlar genellikle susuz kalmaya başlayan, çok işeyen, susayan, çok yemek yiyen ama çocuk oldukları için kimse fark etmeyen çocuklar ve bu yaygın bir durum” dedi.

Correa, bu çocukların adı verilen bir şeye girebileceklerini söyledi. diyabetik ketoasidozveya potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan diyabetik koma.

“Tip 1 diyabet, insülinleri olmadığı için doğrudan diyabetik ketoasidoz ile karşımıza çıkıyor” dedi.

Correa, genetik yatkınlığı olan çocukların tip 1 diyabet geliştirme riskinin en yüksek olduğunu açıkladı.

“Yani ailenizde biri, babanız, anneniz, kardeşleriniz tip 1 diyabetliyse, tip 2 değil, tip 1, daha yüksek risk altındasınız” dedi.

Ayrıca, belirli otoimmün hastalıklarla doğan insanların tip 1 diyabet geliştirmeye daha yatkın olduğunu söyledi.

Tip 1 diyabet nedir?

Tip 1 diyabet, vücuttaki antikorlar insülin üreten hücrelere saldırmaya başladığında gelişen otoimmün bir hastalıktır.

Correa, bunun insülin üreten hücrelerin yok olmasına yol açtığını açıkladı.

Correa, “Tip 1 diyabetle ilgili sorun, antikorların insülin yapan hücreleri yok etmesi ve insülin yapmayı bırakacağınız bir noktaya gelmesidir.” Dedi.

Artık insülin üretemediğinizde, vücut enerji için şekeri (glikoz) kullanamaz.

Diyabet diğer sağlık sorunlarının riskini artırır

“Her türlü diyabet, kontrol edilmezse, ister tip 1 ister tip 2 olsun, böbrek sorunları geliştirme riski vardır, bu da diyalize girebilecekleri anlamına gelir, kör olma riski vardır – hepsi bu [type 1 diabetes] dünyada önde gelen körlük nedenidir.”

Diyabetli kişilerin nöropati veya sinir hasarı geliştirebileceğini de sözlerine ekledi.

Correa, “Bu, özellikle ayaklarında veya diğer sinir problemlerinde ağrıları olduğu anlamına gelir.” Dedi. “Bunlar [also] Kardiyovasküler sonuçlar geliştirme riski yüksek – yani kalp krizi, felç, bu nedenle [diabetes].”

OKU  Doktorum kilo vermeme yardımcı olması için Ozempic'i reçete etti. İşte nasıl yapılacağı

Ancak, durumun kontrol edilmediği durumlarda tüm bunların olduğuna dikkat çekti.

Correa, “Tip 1 diyabet için insülin veya tip 2 diyabet için ilaç kullandığınız için durum kontrol altındaysa” dedi. “Bunun olma ihtimali çok düşük. Ama kontrolsüz [type 1 or type 2 diabetes] o zaman evet, bunun olma ihtimali çok yüksek.”

Eskiden Juvenil Diyabet Araştırma Vakfı olan JDRF’ye göre, tip 1 diyabet geliştiren bazı kişiler teşhis konulduktan kısa bir süre sonra balayı dönemi yaşayabilir.

JDRF web sitesi, “‘Balayı aşaması’ olarak bilinen dönemde, T1D’li kişiler asemptomatik oldukları bir dönem yaşayabilirler” diyor. “Balayı aşaması tipik olarak tanıdan birkaç ay ila bir yıl sürer, çünkü bir hastanın mevcut beta hücreleri enjekte edilen bazı insülinlerin yardımıyla normal şekilde çalışmaya devam eder ve glisemik yönetim için yeterli insülin üretir.”

Sonunda, kalan beta hücreleri işlevlerini kaybeder.

Tip 1 diyabeti önlemenin yolu yok

Correa, tip 1 diyabet gelişimini önlemenin bir yolu olmadığını kaydetti.

Ancak, bazı çalışmaların, bağışıklık sisteminin tepkisini azaltan yüksek riskli veya anti-inflamatuar ilaçlar kullanan hastalarda kök hücreler kullanılarak umut vaat ettiğini söyledi.

Correa, “Bir tüberküloz aşısı bile, beta hücrelerini yok edecek antikorların üretimini azaltıp azaltmadığını görmek için test edildi.” Dedi. “Ancak bu noktada hiçbir şey onaylanmadı.

Nihai sonuç

Şarkıcı/söz yazarı Nick Jonas, Dünya Diyabet Günü için farkındalığı artırmak amacıyla sosyal medyada tip 1 diyabetin dört belirtisini açıklayan bir video yayınladı – kendisine ergenlik çağında teşhis konan bir durum.

Uzmanlar, tip 1 diyabetin tedavi edilmediği takdirde potansiyel olarak yaşamı tehdit eden diyabetik ketoasidoz ile hastaneye yatışlara yol açtığını söylüyor.

Ayrıca hastalığın genetik olduğunu ve şu ana kadar önlenemeyeceğini söylüyorlar.

İlgili yazılar
Sağlık

Diyabet tedavisinde yılın en büyük tıbbi gelişmeleri

Moda

Priyanka Chopra'nın tartışmalı yazlık botları çorap ve sandaletlerin tam tersi

Sağlık

Ozempic Ribaund: Çoğu insan semaglutide'i bıraktıktan sonra kilo alır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir