Sağlık

Kilo vermek için Ozempic: maliyetler, sigorta kapsamı ve finansal riskler

Kilo vermek için Ozempic: maliyetler, sigorta kapsamı ve finansal riskler

Pinterest’te paylaş
Birçok sağlık sigortası şirketi, daha yeni kilo verme ilaçlarının maliyetini karşılamamaktadır. Getty Resimleri
  • Yeni bir diyabet ilacı sınıfının, insanların hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  • Pek çok sigorta planı, obeziteyi tedavi etmek için kullanıldığında bu ilaçları kapsamaz ve bu da onları aşırı derecede pahalı hale getirir.
  • Bazı insanlar, maliyet nedeniyle obezite tedavi planlarını değiştirmek zorunda kalıyor.

Obezitenin Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden bir halk sağlığı sorunu olduğu iyi biliniyor, ancak sorunun ölçeği sizi şaşırtabilir.

Healthline ile yaptığı röportajda Dr. Atif Iqbal, FACS, FASMBS, yönetim kurulu onaylı genel cerrah ve Fountain Valley, CA’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezindeki Sindirim Bakım Merkezinin tıbbi direktörü, durumu “çok talihsiz” olarak nitelendirdi.

“Amerika Birleşik Devletleri obezitede dünyaya liderlik ediyor; Biz bir numarayız. Obezite artarak ve artarak devam etti. 2035 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun %50’sinin obez olacağı tahmin ediliyor. Bunlar inanılmaz rakamlar” dedi İkbal.

Obezite oranları yükselirken giderek onlarca yıldır, son birkaç yıl onlarla birlikte sadece başlangıçta uğraştığımız yeni zorlukları getirdi.

“Bizi en çok etkileyen şey, pandeminin son iki buçuk yılı oldu. Evde kalmak, yemek siparişi vermek, az fiziksel aktivite yapmak ve insanların işlerini kaybetmesi nedeniyle zaten yüksek olan obezite oranlarına ek olarak obezitede önemli bir artış olmuştur. İkbal, sağlık sektörünün üzerindeki yüke trilyonlarca dolar ekledi” dedi.

Bu saçma bir şekilde büyük bir dolar miktarı gibi gelebilir, ancak obezite münferit bir durum değildir. Ek tıbbi müdahale ve destek gerektiren diğer birçok komplikasyon riskinizi artırabilir.

“Obezite tüm hastalıkların anasıdır. Diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol, yüksek lipidler, sırt ağrısı, mide ekşimesi, kalp hastalığı ve hatta bazı kanserler gibi pek çok başka sağlık sorununa yol açar. İkbal, obeziteyi çok ciddiye almanız gerektiğini söyledi.

Yeni kilo verme ilaçları giderek daha popüler hale geliyor

Obeziteyi kontrol etmek ve tersine çevirmek için insanlar uzun süredir ilaçlara yöneliyor. Son yıllarda, yeni bir diyabet ilacı sınıfının, kilo vermeyi teşvik etmede olağanüstü etkili olduğu gösterilmiştir.

“Hala çok yaygın bir obezite salgını yaşıyoruz, ancak bugün beş yıl öncesine göre çok daha fazla tedavi stratejimiz var” dedi Dr. Rutuja Patel, Chicago yakınlarındaki Northwestern Medicine Central DuPage Hastanesinde obezite uzmanı.

Patel, Healthline ile bu yeni kilo verme ilaçları sınıfının tam olarak nasıl çalıştığını paylaştı.

OKU  TikTok trendleri, tip 2 diyabet ilacı Ozempic eksikliğini nasıl etkileyebilir?

“GLP-1, gıda alımına yanıt olarak bağırsaklarımız tarafından salgılanan bir hormondur. Birkaç işlevi vardır. Biri beyne doyduğumuzu söylemek. Ayrıca midede daha uzun süre yiyecek tutar, bu da mide boşalmasını geciktirir. Ve yaptığı üçüncü şey, insülin salgılanmasının – yemeklerden sonra – daha iyi hale gelmesi, “diye açıkladı Patel.

“Şişmanlık ve diyabet hastalarında bu hormon etkisi sönük kalıyor. Ve onlara semaglutide gibi bir GLP-1 agonisti uyguladığımızda, açlıkla çok fazla mücadele etmek zorunda kalmadan kilo verme eğilimi gösteriyorlar” diye ekledi Patel.

Semaglutide, obezite ilacı Wegovy’nin genel adıdır. Ayrıca diyabet tedavisi için Ozempic adı altında satılmaktadır.

Patel, “Aynı ilaç, ancak diyabet ilacının dozajları, obezite önleyici ilaçtan biraz farklı” dedi.

Benzer bir ilaç olan tirzepatid, şu anda Mounjaro adı altında diyabet tedavisinde kullanılmaktadır, ancak bu yıl içinde FDA tarafından obezite tedavisi olarak kullanılması için gözden geçirilmesi beklenmektedir.

Patel, “Bunlar, ister obeziteyi ister diyabeti tedavi etmek için kullanılsınlar, haftada bir yapılan enjeksiyonlardır” dedi.

Tüm zamanların en yüksek seviyesindeki obezite ve piyasadaki yeni, etkili ilaçlarla, başlangıçta doğal bir eşleşme gibi görünüyor. Ancak bir sorun var: sigorta kapsamı.

Patel, “Kapsam iyileşiyor, ancak olması gereken yere yakın değil” dedi.

Öyleyse sorun nedir?

Birçok sigorta şirketi yeni zayıflama ilaçlarını kapsamıyor

Birçok sigorta poliçesi, ciddi hastalıkları ve acil yaşamı tehdit eden durumları tedavi edecek şekilde donatılmıştır. Ancak ciddi hastalıkların önlenmesi bir istisna gibi görünüyor. Veya – belki – bir dışlama.

“Sigorta planlarında bazen belirli bir faydayı tamamen hariç tutan plan istisnaları vardır. Patel, “Bu kişinin tüm tıbbi bakımını karşılıyoruz, ancak obezite tedavisini karşılamıyoruz” diyebilirsiniz.

Bu yeni zayıflama ilaçlarını kapsamayan sadece özel sigorta planları değil.

“Obezite tedavisi, bazı ticari sigorta planlarında hala bir plan dışıdır. Medicare ve Medicaid kilo verme ilaçlarını kapsamaz. Medicare sonunda bu ilaçları benimsemeyi planlıyor, ancak bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz” dedi.

Bu, doktorun ofisinde bazı garip konuşmalara yol açar.

“Aslında bu tartışmaları hastalarımla Medicare’deyken yaptım. 63 veya 64 yaşına gelene ve ticari sigortaları olana kadar bana gelmeyebilirler ama yakında emekli oluyorlar” dedi.

“Uzun süre kullanamayacaklarsa bu tür ilaçları kullanmamaları konusunda onlarla uzun uzadıya konuştum. Bir veya iki yıl, bu ağırlığı korumak için ihtiyaç duyduğumuz metabolik değişiklikleri yapmak için yeterli zaman değil. Genellikle bu nedenle planımızı değiştiririz” diye ekledi.

OKU  Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermeli misiniz?

Sadece maliyet nedeniyle doktorunuzun önerdiği plandan farklı alternatif bir tedavi bulmak zor olabilir. Bu ilaçların tam olarak maliyeti ne kadar?

“Tirzepatid veya semaglutide olmasına bağlı olarak ayda yaklaşık 1.400 dolara mal oluyorlar – bence maliyet farkı yaklaşık birkaç yüz.” Ayda 1000 dolardan fazla ödüyorsanız ve bu ilacı sonsuza kadar almanız gerekiyorsa, bunu cebimizden yapmayacağız” dedi.

Anti-obezite ilaçlarının yüksek maliyeti, birçok kişi için tedaviyi ulaşılmaz kılmaktadır.

Bazı insanlar bu ilaçları sigortasız karşılayabilir ve bazı doktorlar da diğerlerinin küçük bir yüzdesine yardımcı olabilecek ödeme planları sunar.

“Hastalara, bizim değil, ilaç şirketi tarafından belirlenen kendi ödediği fiyatı söylüyoruz ve onlar bunu bağımsız olarak satın alabiliyor. Ödeyemiyorsanız, finansman mevcuttur. Ama bu tamamen hastaya kalmış” dedi İkbal.

Ancak çoğu insan için bu gerçekçi bir seçenek değil.

Obeziteyi tedavi etmek için kullanılabilecek başka ilaç sınıfları da vardır, ancak bunlar muhtemelen Semaglutide kapsamını önleyen aynı sigorta istisnalarının parçası olacaktır.

“Semaglutide ailesinde olmayan – ağızdan alınabilen daha ucuz ilaçlarımız var. O kadar iyi değilsin Wegovy. Hastayı zihinsel olarak destekliyorlar ve kilo vermeye yardımcı oluyorlar, ancak etkinliği daha düşük” dedi.

Bu, yine de, daha fazla mali servete sahip olanların olmayanlardan daha iyi bakım gördüğü bir sistem bırakıyor. Ancak ilaç, obezite kontrolüne yönelik çözümün yalnızca bir parçası gibi görünüyor.

“Her türlü kilo verme girişimi – tıbbi, cerrahi, beslenme programları – bunların hepsi araçlardır. Orada olmak önemlidir. Egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerine katılın. Aksi takdirde, ilaç kesildikten sonra tekrar kilo almayı beklemelisiniz” diye açıkladı İkbal.

Obezite ve aşırı kilo eşiklerinin altına inmek için kilo vermek, uzun vadeli sağlığınız için iyidir, ancak yalnızca bu aralıkta kaldığınız sürece. Ağırlık geri geldikçe riskler de geri gelir.

Iqbal, “Metabolizmanızın ileri geri gitmesi, ayarlanması ve yeniden kalibre edilmesinin bazı olumsuz etkileri vardır, ancak genel olarak, kilo aldıktan sonra, daha önce tartıştığımız tüm bu önemli sağlık sorunları için artan temel riskinize geri dönersiniz” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir