Sağlık

CDC’ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

CDC'ye göre grip aşısı birçok yetişkin ve çoğu çocuk için etkiliydi: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
Getty Images aracılığıyla Lindsey Nicholson/UCG/Universal Images Grubu
  • CDC, grip aşısının 65 yaşın altındaki kişilerde yaklaşık %54 etkili olduğunu gösteren erken bir araştırma yayınladı. Çocuklarda ve ergenlerde daha da etkiliydi.
  • Bu grip mevsimi erken başladı ve yaklaşık 25 milyon vakayla sonuçlandı.
  • Grip aşısı yaptıranların sayısı ortalamanın biraz altındaydı ve %49 civarındaydı.

COVID-19 salgını sırasında mevsimsel grip vakaları olmuştur. daha düşük ortalamanın üzerinde. Ancak bu yıl, sezonun başlarında yüksek vaka sayısı ile vakalar düştü.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezlerine (CDC) göre, bir tane vardı. tahmini 24 Şubat 2023 itibariyle bu grip mevsiminin neden olduğu 25 milyon hastalık, 280.000 hastaneye yatış ve 18.000 gribe bağlı ölüm.

Şimdi, yeni araştırmalar mevsimsel grip aşısının 65 yaş altı yetişkinleri hastalıktan korumada yaklaşık %54 etkili olduğunu bulmuştur. Mevsimsel grip aşıları, hastalığı önlemede tipik olarak yaklaşık %40 ila %60 oranında etkilidir.

Peki bu yılki grip sezonu önceki yıllardaki kadar kötü müydü? Healthline, bakış açılarını öğrenmek için halk sağlığı uzmanlarıyla görüştü.

Bu yılki grip aşısı ne kadar etkiliydi?

Göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)Araştırmalar, “grip aşılarının, dolaşımdaki grip virüslerinin çoğunun grip aşısı yapmak için kullanılanlarla iyi bir korelasyon gösterdiği mevsimlerde genel popülasyonda grip kapma riskini %40 ila %60 oranında azalttığını” göstermiştir.

Grip aşılarının gücünü ve etkinliğini belirlemenin yolları vardır. Etkinlik, genellikle klinik bir ortamda yapılan randomize denemelerle belirlenirken, bu yöntem grip aşısının gerçek dünya koşullarında ne kadar etkili olduğunu tahmin etmez.

Irvine California Üniversitesi Nüfus Sağlığı ve Hastalıkları Önleme Bölümü’nden Doçent Dr. Andrew Noymer, “Grip aşısının etkinliğine ilişkin tahminler oldukça yaklaşıktır çünkü COVID aşısında yaptığımız gibi rastgele klinik deneyler yapmıyoruz” dedi. – Halk Sağlığı Programı, “Vaka-kontrol çalışmalarını olaydan sonra yapıyorlar.”

CDC bir tane yayınladı ara rapor bir Wisconsin örneğinden alınan verilere dayanmaktadır.

OKU  Amoksisilin eksikliği: Bu yaygın antibiyotiğin az tedarik edilen bazı biçimleri

Bu rapordan elde edilen veriler, 2022-23 grip aşısının 65 yaş altı kişilerde ciddi hastalıkları önlemede %54 koruma ve 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde semptomatik influenza A’yı önlemede %71 koruma sağladığını ortaya koymuştur.

Grip mevsiminin kötü olup olmadığını nasıl anlarsınız? bir

“Pek çok insanın hastalanması şiddetli bir sezon olarak kabul edilebilir, ancak aynı zamanda vaka oranlarının daha düşük olduğu ancak ciddi olarak kabul edilebilecek daha yüksek ciddi hastalık ve ölüm oranlarının olduğu sezonlarımız da olabilir.” , Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Bölümü, Halk Sağlığı Okulu, Nevada Üniversitesi, Las Vegas, “Herkes grip mevsimini aynı şekilde yaşamaz.”

Daha fazla insan grip aşısı olursa grip sezonu daha mı az kötü geçecek?

Noymer, “Bu, bazı tartışmaların ve devam eden araştırmaların konusu. Genel olarak, en iyi ihtimalle kısmi bir korelasyon” dedi.

Noymer, grip aşısının bazı mevsimlerde hastalıkları önlemede daha etkili olduğunu ve grip mevsiminin ciddiyetinin tamamen insanların kaç grip aşısı olduğuna bağlı olmadığını söyledi.

Labus, aşının dolaşımdaki suş için tamamen uygun olmayabileceğini veya çok daha fazla değişkenliği açıklayabilecek harika bir eşleşme olabileceğini paylaşıyor.

Genel olarak, grip aşısı genellikle belirli suşlara karşı daha iyi koruma sağlar: influenza A ve B(H1N1) virüsleri. Genellikle influenza A’ya (H3N2) karşı daha az koruma sağlar. Ek olarak, mevcut aşının dolaşımdaki suşa uygun olup olmadığı da önemlidir, bu da geniş çapta yayılan suşu hedef aldığı anlamına gelir.

Labus, “(Aşı) suş anlaşması, aşı alımından daha önemlidir, sadece matematiksel nedenlerle,” tavsiyesinde bulundu. ABD influenza aşılama oranları, her yıl nüfusun yaklaşık %55’inin aşılanmasıyla oldukça istikrarlıdır.

FDA, üreticilere sonbahar aşısını yapmaları için zaman tanımak üzere gelecek yılın aşı suşlarını seçmek üzere önümüzdeki hafta toplanıyor. Labus, bazen yeni kabilelerin ortaya çıktığı ve şimdiye kadar yapılan tahminlerin yanlış olduğu konusunda uyarıyor.

OKU  Saç kökleri artık laboratuvarda yetiştirilebilir: Bunun saç dökülmesi için anlamı nedir?

Bu yıl kaç kişi grip aşısı oldu?

bu yıl aşılama oranları geçen yılki %55,6’ya kıyasla, bu grip sezonu için yaklaşık %47,9 ile geçen yıla göre biraz daha düşüktü.

grip aşısı oranları 2021-22 sezonu için 18 yaş üstü kişiler için %49 idi.

Daha düşük aşılama kapsamı Labus’u şaşırtmadı.

“Bu kış çok erken bir grip mevsimi yaşadığımız düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı değil. Grip aktivitesi genellikle Şubat sonunda zirveye ulaşır, ancak bu yıl Şükran Günü civarında zirveye ulaştı ve çoğunlukla Ocak ayı başlarında sona erdi” diyor Labus. “Yılın zamanı temelde dikiz aynasındayken insanları grip aşısı olmanın faydalarına ikna etmek zor.”

Grip mevsiminin karşılaştırılması

Resmi olarak, bu yılki grip mevsiminin “ciddiliği” ve grip aşısının etkisi henüz belirlenmedi. CDC, grip aşısının etkinliğini ölçmek için bir grip mevsimi otopsi raporu hazırlıyor, ancak daha Şubat ayı olduğu için grip mevsimi henüz resmi olarak bitmedi.

Labus, “Bu yılki grip mevsimi aslında ciddiyet açısından oldukça tipikti” diyor. “En büyük fark sezonun zamanlamasıydı.”

Sezon Şükran Günü’nde zirveye ulaştı ve gripten çok çocuklarda RSV vakalarındaki büyük artışa daha fazla dikkat çekildi, bu nedenle insanlar grip mevsimini biraz farklı algılamış olabilir.

Nihai sonuç

2022-23 grip sezonu, önceki yıllarla nispeten uyumlu. Temel fark, 2022/23 sezonunun daha erken zirve yapması ve artan RSV vakalarıyla da karıştırılmasıydı. Ne olursa olsun, tıp uzmanları kendinizi ve sevdiklerinizi gripten korumanın en iyi yolunun aşı olmak olduğu konusunda hemfikir.

Erken raporlar, grip aşısının 65 yaş altı yetişkinlerde %54 ve 18 yaş altı çocuk ve ergenlerde %71 etkili olduğunu göstermektedir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bilim adamları aşıların raf ömrünün nasıl uzatılacağını çözmüş olabilir

Sağlık

H3N2 grip türü: Hindistan'daki ölümcül salgın hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlık

Reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının gizli tehlikeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir