Sağlık

Z Kuşağından Boomers’a Hangi Nesil Doktorlar Hakkında En Dürüst?

Z Kuşağından Boomers'a Hangi Nesil Doktorlar Hakkında En Dürüst?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırma, farklı kuşaklardan insanların sağlık uzmanlarına ne sıklıkla dürüst olduklarını ve sağlıkları hakkında neden yalan söylediklerini inceledi. Yetmiş Dört/Getty Görüntüsü
 • Yeni bir çalışma, çoğu insanın sağlık uzmanlarına yalan söylediğini ortaya koyuyor.
 • Yaşam tarzı alışkanlıkları, insanları sahtekâr olmaya en yatkın kılan şeydir.
 • Gen Zers masayı şu şekilde yönetti: Sağlık çalışanlarına en çok yalan söyleyen nesil.

Doktor muayenehanesinde yalan söyleme ve gerçeği saklama dürtüsünü ateşleyen bir şey var.

1000’den fazla hasta üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bunların %77’si bir sağlık uzmanıyla etkileşime girerken sağlıkları hakkında doğrudan ya da değil yalan söylediğini itiraf etti.

Ve bazı nesiller diğerlerinden daha fazla yalan söyleme eğilimindedir.

Gen Zers öncülük etti, %93’ü sağlık uzmanlarına, özellikle cinsel geçmişleri hakkında yalan söylediğini kabul etti.

“Gen Zers, yargılanma korkusuyla doktora gittiklerinde çok gerginler” dedi Dr. Lenox Hill Hastanesi’nde birinci basamak hekimi olan Eric Ascher, Healthline’a gitti.

Sahtekârlık için sıradakiler şunlardı:

 • Y kuşağı (%76)
 • Gen X (%75)
 • Bebek patlamaları (%69)

İlginç bir şekilde, her nesil farklı şeyler hakkında yalan söyledi.

Y kuşağı, egzersiz alışkanlıkları hakkında yalan söyleme olasılığı en yüksek olanlardır. Ascher, bunun nedeni, bu neslin spor salonuna gitmenin popüler hale geldiği bir zamanda büyümüş olması olabilir.

“Egzersiz sadece sağlıklı olmak yerine moda oldu. İnsanlar her zaman kilolarının bilincinde olmuştur, ancak bu grup en çok utanan grup” dedi.

X kuşağı içki içme konusunda dürüst olmama eğilimindeyken, beslenme alışkanlıkları hakkında en çok yalanı baby boomers kuşağı söylüyordu.

DNP, APRN ve Chicago kayıtlı hemşiresi Melissa Murphey, bunun bazen insanların garip konuşmalardan kaçınmak için tüketimini hafife alması veya hafife almasından kaynaklandığını söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Ayrıca güvenlik açıklarını açığa çıkarma konusunda güven duymayabilirler veya belirli tehlikeli davranışlarla ilişkili olumsuz etkileri hafife alabilirler” dedi.

İnsanlar neden sağlıkları hakkında yalan söyler??

Yargılama korkusu, katılımcıların sağlık uzmanlarına yalan söylediklerini söylemelerinin ana nedeniydi. Diğer nedenler şunlardı:

 • utanç
 • utanç
 • Önceki bir doktor tarafından yargılandığını hissettim
 • İnkar et ve gerçeklerden kaç
 • Sigorta belgelerinden korkma
OKU  "Yetiştirici" veya "Duş": Bilim adamları penis ereksiyonları için kategorileri tanımlar

Bu nedenler Ascher’ı şaşırtmadı.

“Hastalar utanıyor ya da doktor-hasta ilişkisinde kendilerini rahat hissettiklerinde doktorlarına açılmak için ziyaretin sonuna kadar veya bir sonraki ziyarete kadar bekliyorlar” dedi.

Murphy kabul etti. Birçok hastanın kişisel bilgilerini açıklamadan önce doktorlarıyla bir ilişki geliştirmesi gerektiğini söyledi.

“[Still,] İnsanların bu nedenle sağlık sonuçlarını riske atmaları hayal kırıklığı yaratıyor [this.]. Sağlık çalışanları hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar hastalarıyla bir an önce rahat bir ilişki kurmaya özen göstermelidirler.”

Sağlık hizmeti sağlayıcılarına karşı tamamen dürüst olan hastaların %23’ünün %64’ü her zaman duyulduklarını hissetmediklerini söyledi.

“Sesi duyulduğunu hissetmiyorsanız, bu muhtemelen sizin için doğru sağlayıcı değildir. Doktoru ziyaret ettiğinizde, her zaman duyulduğunuzu ve aceleye gelmediğinizi hissetmelisiniz” diyor Ascher.

Teletıp seansları daha fazla yalana izin veriyor

Genel olarak, hastaların teletıp ortamlarında uygulayıcılara karşı dürüst olmama olasılığı daha yüksekti.

“Genellikle pandemi sırasında hastalar acil yardıma ihtiyaç duydukları veya bir sağlayıcıyla ilk kez buluşacakları durumlarda teletıp aradılar. Ascher, hastanın sağlayıcı ile muhtemelen fiblere yol açan hiçbir ilişkisinin olmaması muhtemeldir.” Dedi. “Teletıp kullanan geri dönen hastalarım muhtemelen yalan söylemiyor çünkü biz zaten buzu kırdık.”

Murphey, teletıp, ulaşım kısıtlamaları veya diğer mantıksal faktörler nedeniyle kısıtlanmış birçok kişiye erişim sağladığından, bu ziyaretlerin bir seçenek olarak kalması gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, bir sağlık hizmeti sağlayıcısına yüz yüze ziyaretler bir seçenekse, yine de bunun en iyi seçenek olduğuna inanıyorlar.

“Uzak ortam, hasta ve doktor arasında bir miktar psikolojik mesafe yaratabilir” dedi.

Uygulayıcıların hasta etkileşimi sırasında gerçek bir ilişki kurmak için daha dikkatli olmaları gerekirken, hastalar teletıp ziyaretlerini yüz yüze ziyaretler gibi tedavi etmeyi amaçlayabilir.

Doktorlar yargılamak için değil tedavi etmek için sorular sorar

Ascher, bir doktoru ziyaret ederken, insanların zaten bildikleri bilgiler söz konusu olduğunda doktorları tarafından “korunmak” istemediklerini söylüyor. Örneğin, çoğu hastanın çok fazla alkol almanın, dışarıda yemek yemenin, yeterince egzersiz yapmamanın ve yeterince sebze yememenin ideal olmadığını bildiğini ancak yine de bu alışkanlıkları sorgulaması gerektiğini söyledi.

OKU  Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

“Bu soruları hastaları insandan daha aşağı hissettirmek için sormuyorum; Herhangi bir tavsiyede bulunup bulunamayacağımı ve daha da önemlisi, ek bir kan testi yaptırmam için nedenler varsa veya ilaç verilmesinin gerekli olup olmadığını bilmek için soruyorum. [and] uzak durmak için” dedi.

Bilgi toplamak, semptomları yaşam tarzı değişikliği önerileriyle daha iyi eşleştirmesine de izin verebilir.

Örneğin, bir kişi onları mide ekşimesi için görürse ancak alkol alımını azaltıyorsa, uygun danışmanlık veya test sağlayamayabilir.

Birisi ona üzgün, depresif, endişeli olduğunu veya konsantrasyon ve uyku sorunları olduğunu söylerse, ancak içmeyi bırakırsa, fark yaratabilecek herhangi bir öneride bulunamayabilir.

Birinin birden fazla seks partneri varsa, sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilecek test rutinleri ve önerebilecekleri ilaçlar vardır.

Ascher, “Hastalara asla meraklı veya müdahaleci olmak için kişisel sorular sormam ve ilk ziyaretinizde çok fazla soru sorarız, ancak bu, sizi sağlıklı tutmak için uygun bakımı uyarlamama izin verir.” Dedi.

Sağlayıcılar bu soruları sorarken Murphey, bir hastanın psikolojik iyiliğini düşünmek ve duygusal kırılganlıklarına saygı duymak için eğitildiklerini kaydetti.

“Hastalarımızın sağlık hedeflerine ulaşmada başarılı olmalarını istiyoruz ve büyük resmi anlamak bize tedavi planımızı geliştirmek için ihtiyaç duyduğumuz bilgileri sağlıyor” dedi.

Ascher, utandığınız için bilgi paylaşmaktan korkuyorsanız, sağlık hizmeti sağlayıcılarının her şeyi duyduğunu ve gördüğünü söylüyor. “Hiçbir şey ‘TMI’ değildir. Bunun için eğitildik. İyi bir doktor, sizi gördüğünüzü ve işittiğinizi hissettirmek için gereken bakımı yapacaktır” dedi.

O doktoru bulmak senin ayrıcalığın olmalı, diye ekledi. Sağlayıcınız tarafından yargılandığını hissediyorsanız ve onlara karşı açık ve dürüst olmaktan rahat hissetmiyorsanız, ilişki yürümez ve sağlığınız risk altındadır.

“Bazen iyi bir pratisyen bulmak, flört etmek gibidir. Ascher, “Bağlanacak birini bulmalısın” dedi.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Asi Wilson beyin sarsıntısı geçirdikten sonra sağlık alışkanlıklarını neden elden geçirdi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir