Sağlık

ALS: FDA, nadir hastalıklar için Tofersen ilacının onayını değerlendiriyor

ALS: FDA, nadir hastalıklar için Tofersen ilacının onayını değerlendiriyor

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, yeni bir ilacın nadir görülen bir ALS tipinin semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini umuyor. herraez/Getty Images
  • Federal yetkililer Toferse ilacını onaylamayı düşünüyorN amyotrofik lateral sklerozun (ALS) nadir bir genetik formunu tedavi etmek için.
  • Bu sürüm, dünyadaki ALS’li insanların yaklaşık %2’sini etkiler.
  • topukN Bu tip ALS ile ilişkili genetik mutasyonu hedefleyerek çalışır..
  • Araştırmacılar, ilacın en son klinik denemesinde karışık başarı elde ettiğini bildirdi.

Nadir görülen bir amyotrofik lateral skleroz (ALS) genetik formuna sahip kişiler, Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) onu tedavi etmek için yeni bir ilacı onaylayıp onaylamadığını görmek için bekliyorlar.

Bu ay içinde bir karar verilmesi bekleniyor.

Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen ALS, omurilik ve beyindeki sinir hücrelerini hedef alan ölümcül bir nörolojik hastalıktır. Hastalık ilerledikçe, ALS’li kişiler hareket etmek, konuşmak, yemek yemek ve nefes almak için kullandıkları kasların kontrolünü kaybederler.

Dünya çapında ALS ile yaşayan insanların yaklaşık %2’sinde süperoksit dismutaz 1 (SOD1) adı verilen bir gen mutasyonu vardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu ALS formunun yaklaşık 330 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir.

Yeni ilaç Tofersen hakkında ilginç gerçekler

Biogen’in ilacı Tofersen, toksik SOD1 proteinlerinin oluşumunu engelleyerek genetik mutasyonu hedefler.

Tofersen, VALOR adlı bir faz III klinik çalışmasında test edildi. Çalışma, 10 ülkeden 108 katılımcıyla 28 haftaya yayıldı. İlaç, lomber ponksiyon yoluyla omurilik kanalına enjekte edilir.

Araştırmacılar, Tofersen’in 28 hafta boyunca SOD1 ve nörofilament ışık (NFL) adı verilen başka bir protein seviyesini düşürdüğü sonucuna vardı.

Ancak, “klinik son noktaları iyileştirmediğini ve olumsuz olaylarla ilişkili olduğunu” söylediler.

doktor Timothy Miller, Nöroloji Profesörü ve St. Louis, Missouri’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Miller Laboratuvarı ve ALS Merkezi Direktörüdür.

Aynı zamanda Tofersen davasının baş müfettişidir. Yirmi yılı aşkın bir süredir uyuşturucu araştırmalarıyla uğraşıyor. Çalışma Biogen tarafından desteklenmiştir, ancak Miller bağımsız bir araştırmacıdır.

“(Tofersen) 28. haftada plasebo ve ilaç arasındaki fark için istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Bu konuda yüzde 100 anlaşma var” dedi Miller Healthline’a.

OKU  Diz Ağrısı: Sinir bloğu enjeksiyonları osteoartrite yardımcı olabilir

“Ama 52. haftaya bakarsanız … şimdi istatistiksel olarak çok daha net ve işlevde stabilizasyon olan önemli farklılıklar görüyorsunuz” diye ekledi.

Miller, araştırmacıların test aşamasının iyileşme süresini içermediğini keşfettiğini söylüyor.

“Başladığımızda bunu bildiğimizi sanmıyorum. Yangını söndürdüğünüzü hayal edin… nörojenik hastalık sürecini durdurun. Ama sonra nöronların iyileşmesi, kasların yenilenmesi, yaşam kalitesi üzerindeki etkiyi göstermesi, güç üzerindeki etkisini göstermesi zaman alıyor” diye açıkladı Miller.

Yine de ilacın etkili olduğuna inanıyor.

“Klinik etkilere ve verilere kesinlikle ikna oldum” dedi. “Gördüğümüz değişikliklere ve ALS ile yaşayan insanlara tanık oldum.”

“ALS’de iyileşme son derece nadirdir… Durmadan ilerleyen bir yokuş aşağı gidiştir,” diye ekledi. “Bunun SOD1 mutasyonları olan insanlar için mevcut olacağını gerçekten umuyorum.”

FDA onayı nasıl çalışır?

Mart ayında, FDA’nın dış danışmanlar paneli iki bölümden oluşan bir tavsiye yayınladı.

Grup oybirliğiyle, Tofersen’in NFL adı verilen ve hastalık şiddeti ile ilişkili bir proteini azaltmada klinik bir faydası olduğuna oy verdi.

Ancak panel, ilacın ALS’nin SOD1 versiyonunun tedavisindeki etkinliğine karşı 1 çekimserle 5’e karşı 3 oy kullandı.

FDA, Danışma Kurulunun tavsiyesi ile bağlı değildir. Ajansın üç seçeneği vardır.

Ya ilaca tam onay verebilir, onaylamayabilir ya da hızlı onay verebilir.

Bu son seçenek, Biogen’in ilacın piyasada kalması için klinik yararı doğrulamak için daha fazla araştırma yapması gerektiği anlamına gelir.

doktor Santosh Kesari, Santa Monica, California’daki Providence Saint John Sağlık Merkezi’nde bir nörolog ve Providence Güney Kaliforniya Araştırma Klinik Enstitüsü’nde bölgesel tıbbi direktördür.

Healthline’a “Yeterli test süremiz veya test verimiz yok” dedi. “Bence çalışma önceden belirlenmiş bazı hedeflere sahip olacak şekilde tasarlandıysa… ve bu hedeflere ulaşılmadıysa… o zaman FDA’nın bunu onaylaması zor.”

Kesari, “Bence en ilgi çekici kısım NFL’di… ilacı alan hastaların NFL puanlarının gerçekte yükseldiği plasebo grubuna kıyasla düştüğünü gördükleri nörofilament ışık”, diye açıkladı. “NFL, genel olarak nörodejeneratif hastalıkların etkilerinin bir vekili olarak beyin hasarının veya nöronal hasarın iyi bir belirteci olarak kabul edilir.”

OKU  Kalp Hastalığı: ApoB Kolesterol Testi Riskleri ve Tedavileri Nasıl Daha Doğru Belirleyebilir?

ALS ilaçlarına erişimin genişletilmesi

Bazı insanlar Tofersen ile “genişletilmiş bir yaklaşım” ile tedavi edilir.

Bu, insanların ilacı klinik bir araştırmanın dışında almasına izin verir.

doktor Neil Shneider, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde Eleanor ve Lou Gehrig ALS Merkezi Direktörü ve ALSA/ALS Kliniği Direktörüdür.

Shneider’in genişletilmiş erişim programı kapsamında Tofersen alan yaklaşık yarım düzine hastası oldu ve faydalarını gördüğünü söylüyor.

“Tedavi ettiğim insanlar, aynı mutasyona sahip aile üyelerinden çok daha iyisini yaptılar. Kanımca ve ilaçla ilgili sınırlı deneyimim, ilerlemeyi yavaşlatıyor, işlevin kaybolma hızını yavaşlatıyor” dedi.

“İnsanların hareketliliğini ve işlevini genişletiyor. Ve tabii ki bu, daha iyi bir yaşam kalitesine yol açar. İnsanlar daha bağımsız yaşıyorlar, bence uyuşturucudan daha uzun yaşıyorlar,” diye ekledi Shneider

“Herkes aynı sonuca sahip olmayacak … İnsanlar, spesifik mutasyonlarına ve hastalıklarının doğasına bağlı olarak bu ilaca farklı tepki verecekler” diye ekledi.

ALS tedavisinin geleceğine bakmak

Shneider, daha fazla testin ilacın etkinliğini kanıtlayabileceğinden şüphelendiğini söylüyor.

“Tofersen hakkında şu anda bildiklerimize ve yürürlüğe girdiğinde uygun şekilde tasarlanmış bir çalışmanın etkinliğini göstereceğini düşünüyorum. Bundan eminim,” dedi Shneider.

“Ancak bence bu ilacı ALS hastalarına ve ailelerine ulaştırmamız ve tam onay için gereken tüm ek kanıtları sağlamak için çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.”

Ayrıca ALS’nin SOD1 versiyonuna sahip olan ailelerin not alması gerektiğini söylüyor.

“Sonuç olarak aile üyelerini kaybederlerse, hazırlanmaları için onları öngörücü testler ve genetik danışmanlık almaya teşvik ederim” diye açıkladı. “Nihayetinde, bu yaklaşımların sadece zaten hastalığı olan kişiler için değil, semptomatik bireyler için değil, risk altındaki pre-semptomatik bireyler için olduğuna inanıyorum.”

Biogen şu anda bir ATLAS çalışması yürütüyor. Amaç, Tofersen’in SOD1 gen mutasyonu olan kişilerde semptomların başlamasını veya fonksiyondaki düşüşü geciktirip geciktiremeyeceğini belirlemektir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir