Oyun Haberleri

Bu implant, şiddetli felç geçirenlerin metin göndermesine ve interneti sadece zihinleriyle kullanmasına olanak tanır.

Synchron Switch being used to sent email.

Beyin-bilgisayar arayüzü yeni bir kavram değil: Fikir, bilgisayarları ve makineleri sadece bir düşünce ile kontrol edebileceğimiz bir geleceği öngörerek, 70’lerin başındaki bilimkurgudan beri ortalıkta dolaşıyor. (yeni sekmede açılır) Bununla birlikte, bir şirketin BCI’lara yaklaşımı, beklenen yoğun beyin ameliyatını içermiyor ve günümüzün engelli insanların arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için kısa mesaj göndermesine veya sosyal medyayı kullanmasına izin vermeyi amaçlıyor.

Senkron Anahtarı kan damarlarından sokulur ve beyninizin motor korteksinin yanındaki damara doğru ilerler; stent, göğüs derisinin altına yerleştirilen bir antene bağlanan ‘ham beyin verilerini’ toplayan küçük sensörlerle donatıldı.

CNBC (yeni sekmede açılır) Sychron Switch’in geçen yıl yedi hasta (dört Avustralyalı, üç Amerikalı) üzerinde kullanıldığını bildiriyor. Synchon CEO’su Tom Oxley, bir röportajda CNBC’ye “hasta ve partner veya hasta ve eş arasında, öncekinden biraz daha bağımsız olma yeteneğini yeniden kazanmanın inanılmaz derecede neşeli ve güçlendirici olduğu anlar gördüğünü” söyledi. Ayrıca teknolojinin, alıcılarının “bizim doğal karşıladığımız bir şekilde etkileşime girmesine” yardımcı olduğunu belirtti.

Bir yıldan uzun bir süre önce, ALS’li ve sınırlı el hareket kabiliyetine sahip bir hasta, Senkron Anahtarını taktırdıktan sonra sadece aklıyla CEO’nun hesabına bir tweet atabilirdi. Oxley, hastaların teknolojiyi çevrimiçi alışveriş yapmak, mali durumu yönetmek ve en önemlisi kısa mesaj göndermek için de kullanabileceğini söyledi.

Daha fazla gör
Serinlemek

İki tonlu gri arka planda Cooler Master MasterLiquid ML360R ve EK-AIO Basic 240 CPU soğutucuları

(İmaj kredisi: Cooler Master, EKWB)

CPU’lar için en iyi AIO soğutucu (yeni sekmede açılır): Hepsi bir arada ve hepsi için bir… bileşenler.
En iyi CPU hava soğutucuları (yeni sekmede açılır): Brrr gitmeyen CPU fanları.

Syncron Switch’in, beyin dokusunun içine madeni para büyüklüğünde bir mikroçipin yerleştirilmesini gerektiren ve ameliyatın yalnızca bir beyin cerrahı tarafından gerçekleştirilebildiği Elon Musk’ın Neuralink’i gibi diğer BCI’lardan daha az invaziv olması amaçlanmıştır. Synchron’un nörobilim direktörü Peter Yoo, CNBC’ye cihazının doğrudan beyne yerleştirilmediğini (bu nedenle sinyalin her zaman mükemmel olmadığını kabul etmek gerekir) ve daha fazla cerrahın prosedürleri gerçekleştirebileceğini söyledi.

Synchron’un BCI sistemi için bir yıl süren insan deneyleri, Avustralya’daki bir sinirbilim tıp dergisi tarafından hakemli değerlendirmeden geçirildi (yeni sekmede açılır), çalışmanın teknolojiyi güvenli bulduğu ve sinyal kalitesinin Avustralyalı hastalar için bozulmadığı yer. Çalışma aynı zamanda “elverişli güvenlik profilinin, BCI’nin felçli kişilere daha geniş ve daha hızlı bir şekilde aktarılmasını destekleyebileceği” sonucuna varıyor. Birisi üzerinde Doom’u çalıştırmadan önce yaklaşık bir yıl daha vereceğiz.

OKU  2023 Steam Kış İndirimi, Baldur's Gate 3'te ilk indirimi sunuyor


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.