Sağlık

Prens Harry, psychedelics kullanımının kaygı ve travmayı hafiflettiğine inanıyor

Prens Harry, psychedelics kullanımının kaygı ve travmayı hafiflettiğine inanıyor

Pinterest’te paylaş
Sağlık uzmanları, Prens Harry’nin geçmiş travma ve kaygıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için psychedelics kullanma konusundaki dürüstlüğünün, bunların bir akıl sağlığı tedavisi olarak potansiyellerini aydınlatmak için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söylüyor. Toby Melville – WPA Havuzu/Getty Images
  • Yakın tarihli bir röportajda Prens Harry, psychedelics’in geçmişin travması ve acısıyla başa çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi.
  • Araştırmalar, psychedelics’in ruh halini iyileştirmeye ve kaygı gibi bazı zihinsel sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Uzmanlar, mikro dozlama psychedelics’in psikoterapiye yardımcı olabileceğini öne sürüyor
  • Bununla birlikte, psychedelics sağlık riskleri taşır ve dünyanın birçok yerinde yasa dışıdır.

Akıl sağlığınızla ilgilenmenin birçok yolu vardır. Egzersiz, terapi ve antidepresanlar bunlardan birkaçıdır. Prens Harry gibi yüksek profilli figürler de dahil olmak üzere bazı insanlar, akıl sağlığı alet kutularına psychedelics ekliyor.

Sussex Dükü, travma uzmanı Gabor Maté ile 4 Mart’ta yaptığı çevrimiçi bir röportajda, psychedelics’in geçmiş travmayla başa çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi.

“Ön camı temizliyordu, hayatın filtrelerini – bu filtre katmanlarını – kaldırıyordu, benim için her şeyi kaldırdı ve bana bir rahatlama, rahatlama, rahatlık, bir süre için tutabildiğim bir hafiflik duygusu getirdi. ,” açıkladı.

Harry, “Hayatımın beni değiştiren ve geçmişin travması ve acısıyla başa çıkmama yardımcı olan temel parçalarından biri olduğunu söyleyebilirim” diye devam etti.

Son araştırmalar, psychedelics kullanmanın potansiyel zihinsel sağlık yararlarına baktı. Yapılan testler 2014 Ve 2016 psilosibin ve LSD’nin yaşamı tehdit eden hastalıkları olan kişilerde tedaviden sonraki bir yıl boyunca ruh halini ve kaygıyı iyileştirdiğini gösterdi.

2020’de Psychopharmacology’de yayınlanan uluslararası bir ankette, yanıt verenlerin %44’ü mikro dozlama psikedeliklerin ruh sağlıklarını iyileştirdiğini söyledi.

Peki, sihirli mantarlar, DMT ve LSD gibi psychedelics’in ruh sağlığı üzerinde gerçekten olumlu bir etkisi olabilir mi? Ve gelecekte önerilen ruh sağlığı tedavileri haline gelebilirler mi?

Potansiyel faydalar tıbbi psychedelics

The Psychedelic Society’de UKCP onaylı bir psikoterapist olan Richard Jones, Prens Harry’nin eklenmesinin psychedelics kullanımının gizemini çözmede olumlu bir adım olduğuna inanıyor.

“Prens Harry’nin psikedeliklerin geçmiş travmasıyla başa çıkmasına yardımcı olduğunu açıklaması, psikedelikleri çevreleyen kalan tabulara meydan okumaya yönelik bir adımdır” diyor. “Ancak, psychedelics hakkında açık tartışmalar ile yasağın gerçekliği arasında hala bir uyumsuzluk var: psychedelic içgörülerin nasıl entegre edileceğine dair güvenli ayarlar veya net bilgi eksikliği var.”

OKU  Stres net düşünme yeteneğinizi bozabilir, araştırma bulguları

Son derece bireysel olmakla birlikte, psychedelics’in güvenli kullanımı düzenli psikoterapi seanslarını tamamlayabilir.

Jones, “Müşteriler genellikle psikedelik deneyimlerin, üzerinde çalıştıkları sorunlarla yüzleşmek, hissetmek ve yeni bakış açıları kazanmak için yoğun, sürükleyici deneyimler sunduğunu keşfettiler” diyor.

Psychedelic’lerin, kendimizin bilmediğimiz veya kopuk olduğumuz kısımlarını deneyimlememize izin verebileceğine inanıyor. Kendimizin bu kısımlarını anlayarak iyileşmeyi, büyümeyi ve gelişmeyi destekleyebiliriz.

2021 yılında yayınlanan bir çalışmanın arkasındaki araştırmacılar Avustralya ve Yeni Zelanda Psikiyatri Dergisi benzer görüşteydi. Tıbbi psychedelics’i “entegre psikoterapötik destek ile tıbbi olarak denetlenen bir ortamda kullanıldığında” potansiyel yeni bir psikiyatrik tedavi sınıfı olarak tanımladılar.

Benzer şekilde, bir psikoterapist ve Birleşik Krallık Psikoterapi Konseyi sözcüsü Andy Cottom, psychedelics’in nöroplastisiteyi destekleyebileceğini öne süren araştırmalardan alıntı yapıyor; beynin yeni bağlantılar ve yollar oluşturma yeteneği.

“ABD’de Johns Hopkins Medicine tarafından yürütülen LSD ve ayahuasca (DMT) gibi halüsinojen denemeleri, psikedeliklerin nöroplastisiteyi desteklediğini veya daha az bilimsel terimlerle bir zihin kaymasına neden olduğunu gösteriyor” diye açıklıyor.

“Çalışmaları, majör depresyon, anoreksiya nervoza, alkol bağımlılığı ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) dahil olmak üzere çeşitli akıl sağlığı sorunlarından muzdarip insanlara yardımcı oldu” diyor.

Psychedelic Riskleri ve Tehlikeleri

Tabii ki, reçete edilenler de dahil olmak üzere tüm ilaçların sağlık riskleri vardır.

Psikedelikler aşırı doz ve toksisite riski taşır ve ayrıca psikolojik bağımlılık, psikoz ve uzun vadeli akıl sağlığı sorunları ile ilişkilidir. rağmen bir 2022’yi gözden geçirin Psychedelic’lerin yan etkileri üzerine, “tıbbi risklerin genellikle minimum düzeyde olduğu” sonucuna varıldı.

Jones, psychedelics kullanmanın potansiyel bir akıl sağlığı riskinin, bu değişmiş durumların insanları kaçınmak için büyük çaba sarf ettikleri geçmiş yaralanmalar ve travmalarla yüzleşmeye yönlendirebilmesi olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu durumları deneyimlemeyle ilişkili potansiyel acı ve ıstırap, muazzam bir büyüme potansiyeline sahiptir, ancak bu meşakkatli bir süreçtir” diye vurguluyor. “Modern tıp modelimiz genellikle semptomları hafifletmeye çalışırken, psychedelics ağrı, üzüntü veya rahatsızlık duygularını geçici olarak artırabilir.”

Sonuç olarak, uzun vadede bu rahatsızlık kişinin kendisiyle ve başkalarıyla daha derin bir bağ kurmasının yolunu açabilir.

OKU  Çok fazla tuz, yeterli potasyum almamak bilişsel gerileme riskini artırabilir

Psychedelics ve ruh sağlığı: gelişmekte olan bir alan

Peki, bu uzmanlar ruh sağlığı için psychedelics kullanımını tavsiye eder mi?

Jones, bunun başkasının önerisiyle değil, kendin için vermen gereken bir karar olduğunu söylüyor.

“Psychedelic, kendinizi daha derinden tanımanın güçlü bir yolu olabilir. Antidepresanlar, insanlara işlevlerini sürdürmeleri için istikrarlı bir temel sağlarken; Psychedelics, kendini keşfetmek için bir araç sunuyor” diyor. “Sağlıklı olmak için istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeylerle daha dolu ve uyum içinde yaşamak için kullanılabilecek yüksek farkındalık sunuyorlar.”

Cottom, terapinin yanında güvenli bir şekilde psychedelics kullanmanın faydalı olabileceğine inanıyor.

“Umudum, bir gün terapistlerin psychedelics’in açtığı ‘zihinsel’ kapılardan yararlanacakları ve zihnin bu keşfedilmemiş veya unutulmuş kısımlarını keşfederken müşterileriyle birlikte çalışacakları” diye tahminde bulunuyor.

Psychedelic Denemeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıl sağlığınız olmasını istediğiniz yerde olmadığında, kime başvuracağınızı bilmek genellikle zordur. Öyleyse, akıl sağlığı araç kutunuza psychedelics eklemeyi düşünüyorsanız ne bilmelisiniz?

İlk olarak, güvenlik son derece önemlidir ve psychedelics kullanımının birçok ülke ve eyalette yasa dışı olduğunu not etmek önemlidir.

Jones, psychedelics’in yasa dışı statüsünün, insanları yetersiz destekle uygunsuz ortamlarda kendi kendine tedavi etmeye yönlendirebileceği konusunda uyarıyor.

“İnsanlara uygun uzmanlık ve entegrasyon desteği ile yasal bir psikedelik inzivaya gitmelerini tavsiye ederim” diyor. “Ayrıca insanları, içgörüleri günlük yaşamlarına dahil etmenin zorlu sürecinde kendilerini desteklemek için bir psychedelic entegrasyon grubu bulmaya şiddetle teşvik ediyorum.”

Başkalarından destek bulamazsanız Jones, psikedelik bir deneyimden önce ve sonra günlük tutmanızı ve meditasyon yapmanızı önerir.

Ve eğer psychedelics size göre değilse? Holotropik solunum iyi bir alternatif olabilir.

Jones, “Holotropik nefes çalışması, psychedelics’in nasıl bir his olduğunu tatmak isteyen insanlarda değişen bir duruma neden olan yoğun bir nefes alma şeklidir” diye açıklıyor.

Sonuç olarak: Sadece psychedelics almak değişimi kolaylaştırmayacaktır.

Jones, “İhtiyaç duyulan şey, insanların deneyimleri bütünleştirmesine yardımcı olacak sosyal ağlar ve destekleyici topluluklardır” dedi.

Akıl sağlığınıza ne kadar dikkat ederseniz edin, bunu güvenli ve yasal olarak yapmayı seçmeniz önemlidir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir