Sağlık

Makula Dejenerasyonu: Bu iki hastalık durumun arkasında olabilir

Makula Dejenerasyonu: Bu iki hastalık durumun arkasında olabilir

Pinterest’te paylaş
Sean Locke/Stocksy
 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), farklı aşamalarda görme kaybına neden olabilir.
 • Yeni bir çalışma, iki doğal birikinti olan drusen ve SSD’lerin AMD’nin gelişimini nasıl etkilediğini göstermiştir.
 • Birikintiler, retina tarafından doğal olarak üretilen bir tür flüoresan ışığı etkiler.
 • Sonuçlar, doktorların AMD’li hastaları daha iyi teşhis etmesini ve tedavi etmesini sağlayacaktır.

40 yaşın üzerindeki yaklaşık 20 milyon Amerikalı yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD) ile yaşıyor. Veri ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden.

Bu sayının yaklaşık %1’inde görme engelli AMD var.

AMD, retinanın bir kısmı hasar gördüğünde ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. hasar görecek, görüşün bulanıklaşmasına veya daha az odaklanmasına neden olur. Risk faktörleri AMD ile ilişkilendirilmiş olsa da, belirli bir neden hiçbir zaman tanımlanamamıştır.

Ancak yeni bir öğrenmek dergisinde yayınlanan New York Mount Sinai Göz ve Kulak Revirinden bir ekip tarafından GözYBMD gelişiminin arkasında iki spesifik göz hastalığının olabileceğini düşündürmektedir.

AMD gerçekleri

“AMD, 65 yaş üstü popülasyonda ciddi görme kaybının önde gelen nedenidir” dedi Dr. Janet S. Sunness, Greater Baltimore Tıp Merkezi’ndeki Hoover Az Gören Kliniği’nin tıbbi direktörü ve görme bozukluğu, maküler ve retina hastalığı uzmanı.

Healthline’a verdiği demeçte, “Erken aşamalarda, yalnızca hafif görme bozukluğuna neden oluyor ve iyi aydınlatma gerekiyor” dedi. “İleri aşamalarında, merkezi görüşte kör alanlara neden olarak okumada, yüzleri tanımada ve diğer ince görevlerde zorluğa yol açar.”

İki tip AMD vardır: ıslak ve kuru.

Storey, “Kuru AMD, drusen ve atrofiden oluşur ve yavaş ilerleme eğilimindedir” dedi. Bu arada, “ıslak AMD, hızlı görme kaybıyla birlikte gözün arkasında kanama ve sıvı ile karakterizedir.”

Sunness, tüm AMD hastalarının başlangıçta hastalığın kuru formuna sahip olduğunu açıkladı. Yaş AMD daha sonra ileri kuru maküler dejenerasyon ile birlikte ileri bir aşama olarak kabul edilir.

Çalışmanın bulduğu şey

“Drusen” ve “subretinal drusenoid birikintileri” (SSD) olarak adlandırılan iki tür birikinti, daha önce YBMD belirtileri olarak tanımlanmıştı.

Araştırmacılar, ilerlemiş AMD’li 18 hastanın 23 farklı gözünün farklı bölgelerine baktılar ve bu birikintilerin, retina tarafından doğal olarak üretilen otofloresan (AF) adı verilen gözdeki floresan ışığı etkilediğini buldular.

“Retina ‘hasta’ olduğunda, retinanın flüoresansı anormal olabilir,” diye açıklayan Dr. Çalışmaya dahil olmayan, kurul onaylı bir göz doktoru ve retina uzmanı olan Philip Storey.

OKU  Yeme Bozuklukları ve Diğer Tehlikeli Davranışlarla Bağlantılı Aralıklı Oruç

“Lipofuscin kullanıldığında daha parlak sinyaller yayılır. [a byproduct of photoreceptor breakdown] birikiyor” diyor. “Karanlık sinyaller [are emitted] fotoreseptörlerin tamamen ölümü olduğunda, buna atrofi denir.

Otomatik çiçeklenmeye bakmak

Dr. R. Theodore Smith, PhD, Sina Dağı’ndaki Icahn Tıp Okulu’nda Oftalmoloji Profesörü ve çalışmanın ortak yazarı.

Smith, AMD’li kişilerin anormal açık veya koyu atriyal fibrilasyon yamalarına sahip olduğunu açıkladı.

Yeni çalışmada, SSD’li gözlerde ölçülen AF ışığı, drusen birikintileri olan gözlerde görülen AF ışığının iki katı kadar parlaktı.

Smith, araştırma bulgularının önemli olduğunu iddia etti çünkü “kesin olarak SDD’lerin ve drusen’in farklı hastalıklar olduğunu gösteriyorlar. Bu, ayrı ayrı teşhis ve tedavi edilmeleri gerektiği anlamına gelir.”

Dürzi ve SSD hakkında bilinmeye değer

Bu birikintiler küçük olabilir ancak görüşü ciddi şekilde etkiler.

Peki onlar tam olarak nedir?

Drusen, “Drusen, retina ile retinayı besleyen kan damarları tabakası olan koroid arasında oluşabilen küçük sarı birikintilerdir” diye açıkladı Dr. New York’taki Vitreous Retina Macular Consultants’ta vitreoretinal cerrah olan Michael Cooney, Healthline’a söyledi.

“Lipitler, kollajen ve proteoglikanlar dahil olmak üzere çeşitli protein ve lipit bileşenlerinden oluşuyorlar” diye ekledi.

Cooney, SSD’lerin benzer olduğunu, ancak retinanın altında oluştuğunu ve “çoğunlukla lipitlerden ve proteinlerden oluştuğunu” söyledi.

Cooney, Dürzi ve SSD’nin üç faktörün sonucu olarak oluştuğunun düşünüldüğünü ortaya koydu:

 • kronik iltihap
 • Atık ürünlerin retinada birikmesi
 • Retinayı destekleyen retina pigment epiteli (RPE) hücrelerinde hasar.

Görme üzerindeki etkileri ile ilgili olarak Smith, SSD’lerin daha zararlı olduğunu ortaya koydu. “Drusen ile karşılaştırıldığında, SDD’ler ileri AMD’ye ilerleme oranını iki katına çıkarıyor ve yaşamı tehdit eden ciddi vasküler hastalık ile güçlü bir korelasyon gösteriyor.”

Dr. Sam Dahr, göz doktoru ve UTHealth Houston’daki McGovern Tıp Okulu’nda retina bölümü müdürü.

Bu nedenle hastanın “bir dahiliyeci veya kardiyolog ile daha yakından takip edilmesi önerilebilir” dedi.

AMD için risk faktörleri

Çeşitli faktörlerin bir kişinin AMD riskini arttırdığı düşünülmektedir. Sunness ve Cooney’ye göre bunlar şunları içerir:

 • Sigara içmek
 • kalp-damar hastalığı
 • Hayatınız boyunca yüksek güneş maruziyeti
 • mavi gözlere sahip olmak
 • beyaz olmak
 • kafa veya göz travması yaşamak
 • Pestisitler, hava kirliliği ve ağır metaller gibi belirli çevresel toksinlere maruz kalma
 • D vitamini, B12 vitamini ve folik asit gibi besinlerin eksikliği
 • Kronik inflamasyon yaşamak
 • Lupus, sarkoidoz ve otoimmün hastalıklar gibi bazı sistemik hastalıklar

Genetik de bir rol oynayabilir. Dahr, “Bazı hastalar, onları SSD ve drusen birikintilerinin birikmesine karşı daha duyarlı hale getiren genlere sahip olabilir” dedi.

Cooney, “AMD’nin nedenlerinin çok faktörlü olduğunu ve kişiden kişiye değişebileceğini not etmek önemlidir.” “Yukarıdaki faktörler tek başına veya birlikte AMD’nin gelişimine katkıda bulunabilir.”

OKU  Göz Damlası Geri Çağırma: Şimdi Bilmeniz Gereken Her Şey

AMD Tedavileri

Şu anda kuru veya ıslak AMD için bir tedavi olmamasına rağmen, tedaviler ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Storey, “Bunlar, bir kişinin kör olmasını önleyebilir ve hastalar için ileriye doğru atılmış büyük bir adımı temsil edebilir” dedi.

Cooney’e göre AMD tedavileri, durumun tipine ve ciddiyetine göre değişir. Ne yazık ki, şu anda zaten kaybedilen görüşü geri getiremiyorlar.

Kuru AMD

Büyük glandüler birikintilere sahip kuru AMD için özel bir vitamin formülasyonu bazı hastalara fayda sağlayabilir. Sunness, AREDS 2 (Yaşla İlgili Göz Hastalığı Çalışması) formülasyonu olarak bilinen “C vitamini, E vitamini, çinko, lutein, zeaksantin ve az miktarda bakırdan (çinkoyu dengelemek için) oluşur” dedi.

Çalışmalar, formülasyonun “ıslak maküler dejenerasyon riskini yaklaşık olarak azalttığını göstermiştir. %25,” o ekledi.

Coğrafi atrofi (GA) olarak da bilinen ileri düzey kuru AMD için yeni tedavi seçenekleri için umut var.

Storey, “Bir dizi çalışma, GA’nın ilerlemesini yavaşlatmak için yeni ilaçları inceledi” dedi. “Bu yıl ilk FDA onaylı ilaca sahip olmayı umuyoruz.”

ıslak AMD

YBMD’nin bu daha gelişmiş formu için bir tedavi yaklaşımı, FDA onaylı enjeksiyonlardır.

Dahr, “2000’li yılların ortalarından beri, retina uzmanlarının, ıslak AMD’yi tedavi etmek için göze enjekte edilebilen ‘VEGF önleyici ilaçlar’ olarak bilinen bir ilaç ailesi var” dedi.

Cooney, ıslak AMD’nin lazer tedavisi ve fotodinamik terapi ile de tedavi edilebileceğini açıkladı. Enjeksiyonlarla birlikte, “bu tedaviler anormal kan damarlarının büyümesini durdurmayı ve görüşü korumayı amaçlar.”

Sunness, hem kuru hem de ıslak YBMD’de, “az görme rehabilitasyonu, hastaların görüşlerini daha etkin kullanma becerilerini önemli ölçüde artırabilir” dedi. Bunlar, geliştirilmiş aydınlatma, daha güçlü okuma gözlükleri ve çeşitli büyütme türlerini içerir.

“Hastalar için her zaman umut vardır ve hiçbir zaman ‘yapabileceğimiz başka bir şey yoktur'” diye açıkladı.

Nihai sonuç

Yeni araştırma, AMD gelişiminde iki göz hastalığının oynayabileceği rolü ortaya çıkardı.

Dahr, “Gelecekte araştırmacıların ve klinisyenlerin drusen profiline sahip gözleri daha SDD profiline sahip gözlerden ayırmasına ve böylece daha hedefe yönelik önerilerde bulunmasına olanak sağlayabileceğinden” sonuçların dikkate değer olduğunu söyledi.

Sigara içmemek, sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve açık havada koruyucu gözlük takmak gibi önlemler gelişimi frenlemeye yardımcı olabilir.

YBMD hastalarında çeşitli tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir. Ayrıca Storey, “Bu hastalık körlüğe yol açabileceğinden, bir retina uzmanıyla düzenli göz muayeneleri çok önemlidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Göz Damlası Geri Çağırma: Şimdi Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir