Oyun Haberleri

California, onarım hakkını Silikon Vadisi’ne getirmek için büyük adım attı

A laptop covered in tools and equipment

Kişisel elektronik cihazlar, telefonlardan dizüstü bilgisayarlara ve ötesine kadar günlük hayatımızın büyük bir parçasıdır. Ancak talihsiz gerçek şu ki, bu cihazlar gittikçe daha fazla geliştikçe, aynı zamanda daha karmaşık hale gelme eğilimindedirler. İşler çok ters gidiyor ve şirketler bu şeyleri kendi başımıza onarmamızı kasıtlı olarak zorlaştırıyor. Bu uygulamalar genellikle yeni bir şey satın almayı elimizdeki şeyi düzeltmekten daha kolay hale getirir, bu da bir şirketin kâr hanesi için harika olsa da Dünya için oldukça kötü olma eğilimindedir.

Bu yüzden onarım hakkı denen şey için mücadele eden büyük bir hareket var. Tüketiciler, parçalara erişilebilirlikten, bir kabuğu kırmadan açmayı imkansız hale getirmeye kadar, cihazların onarılabilirlik göz önünde bulundurularak yapılmasını talep ediyor. Bu hareket, destekleyici bir Yasanın Kaliforniya’daki eyalet senatosuna ulaştığı ABD’de daha fazla ilgi gördü.

California Kamu Yararı Araştırma Grubu, yasanın California Senato Tahsis Komitesi’nden geçtiğini ve eyalet senatosu tarafından değerlendirilmek üzere bir sonraki adıma geçildiğini bildirdi. Sen Susan Eggman tarafından öne sürüldü ve Kaliforniyalıların kendi elektronik cihazlarını tamir etmeleri ve hatta üçüncü taraflardan onarım talep etmeleri için gerekli olan aletlere, parçalara ve bilgilere daha fazla erişim sağlamayı amaçlıyor.

Onarım hakkı, Başkan Biden’ın destek göstermesi ve yasa tasarılarının kabul edildiği New York, Colorado gibi eyaletlerin ve Minnesota ve şimdi de Kaliforniya gibi eyaletlerin onu takip etmeye hazır göründüğü ABD’de ilgi görüyor. Tüm bunlar, teknolojide sürdürülebilirlik ve gereksiz üretimde daha az israf için harika haberler anlamına geliyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

OKU  Atari, retro uzmanı Digital Eclipse'i 20 milyon dolara varan anlaşmayla satın aldı

California ayrıca, özellikle bu teklif eyaletin kararlarından geçerse, hareket için büyük bir kazanç. Silikon Vadisi’nin kalbinde onarım hakkının açılması, tüketici elektroniğine bakış açımızda büyük kültürel değişikliklere yol açabilir. Dünyanın en önde gelen teknoloji merkezlerinden birine sunulan parçalara ve bilgilere sahip olmak, dünyanın geri kalanının elektroniğe bakışını gerçekten etkileyebilir.

Umarım bu, onarılabilirlik gereksinimleri olan cihazlar üretilirken daha fazla düşünmeye yol açacaktır. Pillere yapıştırmak ve gereksiz yere lehimlemek geçmişte kaldıysa harika olurdu. Microsoft gibi şirketler, gelecekteki ürünleri geliştirirken bunu incelemeye söz verdiler.

Plastik parçalarına gereksiz yere yapışmış ölü bir GPU’ya sahip biri olarak, onu onarmaya bile teşebbüs edemiyorum, onarım hakkını göz önünde bulundurarak üretim kesinlikle hedeflememiz gereken daha parlak bir teknolojik gelecek gibi geliyor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.